reklama

Policajti pomáhali podozrivému z mafiánskej vraždy, ostali bez trestu

Podnikateľ dostal informácie z policajných databáz a aj echo, že ho sledujú. Vynášanie kompetentní nepreverovali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Marek Trajter je obvinený z objednávky vraždy Romana Deáka z októbra 1999.

Bohatý a vplyvný podnikateľ je priekopníkom v reštitúciách s pozemkami. Vlastní luxusný rodinný dom s bazénom na streche pod bratislavským Slavínom. Podľa aktuálneho výpisu z obchodného registra figuruje v piatich firmách a jednej akciovej spoločnosti.

Marek Trajter
Marek Trajter 

Má blízko ku skupine podsvetia sýkorovcom. Dobré vzťahy mal s Petrom Havašim alias Havlom – šéfom seneckej vetvy sýkorovcov (zavraždený v roku 2004) a aj s najvrchnejším bossom Róbertom Lališom alias Kýblom (aktuálne obvinený z desiatich vrážd). V mladosti bol Trajter odsúdený za falšovanie peňazí na päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za Kýblom v úkryte

V septembri 2012 polícia obvinila z vraždy Romana Deáka - z októbra 1999 - šéfa sýkorovského gangu Kýbla a spol.  Kýbel bol v tom čase už na úteku a je na neho vydaný zatykač. Svedok Daniel V. už vtedy spomínal v súvislosti s popravou Deáka muža s menom Marek, priezvisko však uviesť nevedel.

Roman Deák
Roman Deák 

Z výpovede Jurija F. alias Malého Rusa vyplýva, že Trajer v lete 2012 navštívil krvavého muža Kýbla v úkryte a tiež, že mu platil právnika.

Plánované alibi?

V decembri 2012 traja Trajterovi kamaráti – Richard K., Anton N. a Boris V. spoločne prišli na políciu. Všetci traja si naraz totiž spomenuli, že by vedeli čo to povedať k poprave Deáka. Z polície v doprovode Trajtera ešte zašli aj prokuratúru. Prečo 13 rokov mlčali a čo spôsobilo u všetkých troch naraz pohnútky svedomia - nevedno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po pár dňoch na jedného chlapíka z trojice – Richarda K. niekto strieľal. Strelec je neznámy. Polícia trestné stínanie v prípade pokusu o vraždu prerušila. Existujú indície, že útok bol zinscenovaný.

Neskôr pri výpovedi na polícii robili Trajterovi alibi.

V decembri 2012 Trajer ešte stihol účinkovať v relácii TV Markíza Modré z neba. V obálke odovzdal moderátorovi šesť tisíc eur pre ľudí z príbehov.

Útek na Seychely

V apríli 2013 Trajtera vyšetrovateľ obvinil z objednávky popravy Deáka. Stalo sa tak po výpovedi Juraja B. alias Čapatého. Čapatý bol šéfom sýkorovskej ochranky a bossovi slúžil 13 rokov, patril do osem členného vražedného komanda. Začal spolupracovať s políciou a usvedčuje niekdajších parťákov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Marek Trajter v období mesiacov júl a august 1999 zadal požiadavku obvinenému Ivanovi Cupperovi a Petrovi Havašimu na vykonanie vraždy Romana Deáka za poskytnutie finančnej odmeny 10 miliónov Sk (331 939,19 eur) a za jej splnenie , následne obvinenými Róbertom Lališom, Ivanom Cupperom, Jurijom F., Martinom Bihárim, Martinom Kováčom a Jozefom Roháčom bolo formou organizátorstva a spolupáchateľstva vykonanie usmrtenie poškodeného,“ napísal v uznesení o obvinení vyšetrovateľ. Ďalej uvádza, že Lališ, Cupper, Jurij F. a Kováč boli obvinení aj zo založenia zločineckej skupiny a jej členmi boli aj v čase spáchania vraždy Deáka. V roku 2006 mal dať Trajter podľa vyšetrovateľa Kýblovi minimálne 3 milióny korún (99 581, 76 eur). Okolnosti prevzatia finančnej odmeny za vraždu opísal vyšetrovateľovi Čapatý. Motívom likvidácie mali byť Deákove majetky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uznesenie o vznesení obvinenia voči Trajetrovi si môžete prečítať kliknutím na tento link.

Policajti však Trajtera nezadržali. V tom čase bol už na Seychelách. Sudca tak na neho vydal zatykač.

Vedel, že ho monitorujú

Z exotickej krajiny Trajter doručil polícii aj médiám vyhlásenie. Uvádza v ňom, že je nevinný a obvinenie považuje za „bezprecedentné“. Opisuje aj skutočnosti nasvedčujúce tomu, že má na polícii svojich ľudí, ktorí mu poskytovali informácie.

„K streľbe na K. predchádzalo nepretržité monitorovanie jeho pohybu niekoľkými autami EČV BA ..., BA ... a 5A... Bezprostredne po streľbe sme cez známeho v polícii zistili, že predmetné EČV využíva polícia na operatívnu činnosť. Pár dní po výpovedi K. na NAKA, pri ktorej uviedol aj vyššie spomenuté EČV nám bolo oznámene, že EČV boli už dávnejšie skartované a že nedá sa zistiť kto ich mohol použiť,“ priznal.

Ďalej spomína, že 4. apríla 2013 bol „daný pokyn na nepretržité monitorovanie jeho pohybu“ od 5. apríla 2013, s tým, že 10. apríla 2013 v ranných hodinách bude zadržaný.Príslušníci polície boli 8.4.2013 v cestovnej kancelárii Pelikán, kde zisťovali aké mám dátumy odletov a do akých destinácii. Zjavne čítali prepisy mojich hovorov až v pondelok ráno,“ opísal.

Odkazy matke zavraždeného

Za matkou zavraždeného poslal svoju exmilenku. Žena matke Deáka oznámila, že ju posiela Trajter s tým, že ho chcú obviniť z vraždy jej syna v súvislosti s budovou na „Kollárku“ (budova na Kollárovom námestí v Bratislave) a prízvukovala, že „Marek je nevinný.“ Deákova matka sa zaujímala, odkiaľ má Trajter informácie a jeho bývalá priateľka tvrdila, že z „vlastných zdrojov“. Tiež povedala, že Trajter je doma na Slovensku. V skutočnosti sa už ukrýval na Seychelách.

Čachre s firmami

V júli a auguste 2013, keď sa Trajter ukrýval na Seychelách došlo vo firmách, kde figuruje jeho meno k zmenám. V troch vystupuje ako spoločníčka a konateľka Trajterova súčasná družka, pričom v dvoch bola konateľkou len mesiac, kým sa opäť stal konateľom a spoločníkom Trajter. V jednej zo spoločností je jeho vklad takmer 15 miliónov eur.

Vylepšený imidž

Zo Seychel si Trajter ešte stihol zabezpečiť ospevujúce články v časopise Plus 7 dní a aj na čudnom webovom portáli o tom aký je bohatý, úspešný a prispieva na charitu. Prvý článok.Druhý článok.Tretí článok. (Skrytá pointa textov je, že Trajter mal dosť vlastných peňazí a majetkov a nemal teda motív objednať si vraždu Deáka.)

Na Seychelách Trajtera zadržali vlani v máji a po viacerých peripetiách ho v septembri doviezli na Slovensko. On to označuje za únos. Sudca ho vzal do väzby z dôvodnej obavy, že by ušiel a ovplyvňoval svedkov.

Ostáva za mrežami

Pred časom si Trajter podal žiadosť o prepustenie z väzby. Sudca Špecializovaného trestného súdu ju 6. augusta 2014 zamietol. Prostredníctvom svojich obhajcov si Trajter podal sťažnosť. Najvyšší súd SR ju dnes (utorok 26. augusta 2014) zamietol. Ostáva tak za mrežami. Informáciu potvrdila kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR.

Minulý rok v novembri sa k streľbe na Deáka priznal jeden z obvinených – Jurij F. alias malý Rus a vypovedá tiež proti Trajterovi. Je to už tretí svedok v poradí.

Vynášanie z radov polície nepreverovali

Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR (SKIS MV SR) sa skutočnosťami uvedenými v Trajterovom vyhlásení o poskytovaní informácií z policajných databáz, poskytovaní informáciami o preverovaní miesta jeho pobytu, či poskytovaní informácií o jeho monitorovaní nezaoberala. Potvrdil to tlačový odbor ministerstva. „SKIS MV SR neeviduje žiadne podnety s takýmto obsahom,“ uviedli. Na otázku: Ak to neriešila inšpekcia, kto a ako to riešil a aký je výsledok?“ neodpovedali ani po viacerých urgenciách. Mlčia!

Kto a kedy lustroval v policajných databázach sa dá zistiť rýchlo a jednoducho. Kompetentní potom ľahko môžu preveriť, či to to robil oprávane, alebo nie. A ďalej zisťovať ako dotyčný s nimi naložil a prečo tak urobil...

S informáciami o monitorovaní a preverovaní pobytu podozrivého disponuje iba niekoľko policajtov. Tiež sa dá rýchlo zistiť kto o tom vedel...

Keďže tieto závažné skutočnosti nikto nikdy ani nepreveroval, tí čo poskytli informácie z policajných evidencií a aj informácie, že sa okolo Trajtera niečo deje, môžu naďalej pôsobiť v policajných radoch. A bez trestu. Môžu ďalej lustrovať v policajných databázach a informácie poskytovať, či dávať echo ďalším podozrivým.

Hluchí, slepí, nemí

Investigatívni novinári, by si mali uvedomiť, že upozorňovať, len na upratovanie politických, ekonomických, či korupčných káuz zo strany prokuratúry a polície a kritizovať toto zametanie nestačíJe dôležité, aby si všímali aj prípady organizovaného zločinu a zabezpečili tak verejnú kontrolu prešetrovania závažných podozrení. Napríklad aj pomoci Trajterovi.

A teraz nejde o to, či je Trajter vinný, alebo nevinný. O tom rozhodne súd.

Vrchnosti z ministerstva vnútra z čias Daniela Lipšica verejne kritizovali prokurátora za to, že nedal včas vedieť polícii, že súd vydal na Karola Mella zatykač. A to spôsobilo teda riadny rozruch. 

O tom kto pomáhal Mellovi sa v médiách predsa hovorilo tiež.

A na záver ....

Na jar 2013 Trajter vo svojom vyhlásení zo Seychel uviedol aj to, že streľba na K. bola zinscenovaná políciou. Dôvodom malo byť to, aby sa policajti dostali do jeho domu a zistili ako to tam vyzerá a tieto informácie poskytli svedkovi Čapatému. (Čapatý totiž vo svojej výpovedi podrobne opísal Trajterov dom a vypovedal, že tam bol v roku 2006 spolu s Kýblom pre peniaze za vraždu Deáka. ) „Človek s povesťou vraha, ktorý nemá problém sa na verejnosti chvastať, že uškrtil vlastného kamaráta a ktorý vyhlasuje o sebe, že osobne zavraždil a následne pochoval viac obetí ako Marianum nemá šancu sa dostať do môjho domu. Pre ľudí s takýmto charakterom a povesťou nie je miesto v mojom živote,“ napísal Trajter vo vyhlásení.

Čapatý
Čapatý 

V septembri 2013 pri výsluchu pred vyšetrovateľom Trajter uviedol, že v roku 2010 bol spolu so svojou družkou a synom na oslave narodenín Kýblovho syna. Chlapcovi daroval poukážku na jazykový kurz. Spomenul aj to, že všetky deti z oslavy (teda aj jeho syn) boli aj na exkurzii v TV JOJ na nakrúcaní Mafstory a sprevádzal ich Čapatý.

Štát verzus sýkorovci

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  446
  •  | 
  • Páči sa:  1 643x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu