reklama

Prečo sa podarilo mafiánskemu bossovi Kýblovi utiecť?

Najvrchnejší šéf sýkorovcov Róbert Lališ bol celé roky nedotknuteľný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Ukazuje sa, že dostával informácie o tom, čo sa bude diať, policajti ho kryli a podozrenia, že páchal závažnú trestnú činnosť roky prehliadali. Už v roku 2008 mali informácie o tom, že Kýbel je šéf zločineckej skupiny.

V novembri 2008 vyšetrovateľ dokonca začal trestné stíhanie vo veci založenia zločineckej skupiny.

Róbert Lališ alias Kýbel
Róbert Lališ alias Kýbel (zdroj: PZ)

Doposiaľ presne neustálená osoba Róbert Lališ prezývaný Kýbel alebo Malý, ktorý predstavuje najvyšší organizátorky a riadiaci stupeň tejto štruktúrovanej skupiny a z tejto pozície ďalej pri páchaní trestnej činnosti riadi nižšie postavených členov,“ napísal v uznesení v novembri 2008 vyšetrovateľ. V dokumente sa spomínajú aj Ladislav Bališ, Martin Bihári a aj František Borbély.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bališa a Biháriho neskôr však aj obvinili a už aj odsúdili. (Bališa v máji 2013 na 25 rokov väzenia.Biháriho v neprítomnosti v novembri 2013 na 21 rokov basy.Je na úteku.

Uznesenie o začatí stíhania vo veci
Uznesenie o začatí stíhania vo veci (zdroj: archív pir)

Od vydania tohto uznesenia uplynuli štyri roky, kým Kýbla obvinili z prvého trestného činu.

Borbély ostal nepovšimnutý dodnes. Obvinený je iba v kauze výpalného z roku 2006. Podľa prokuratúry cez bezpečnostnú službu DKFB (Detektívna kancelária Františka Borbélyho) vyberal výpalné v bratislavskom podniku U Matúša, ktorý medzičasom zavreli. Prípad sa roky ťahá na súde.

Tajní

Kýbel mal blízko k Slovenskej informačnej službe (SIS) už v časoch, keď jej šéfoval Ivan Lexa (apríl 1995 – október 1998). Aj neskôr (1998 -2011) udržiaval kontakty s novinárom, ktorý bol zároveň aj v službách SIS v časoch keď ju riadil Vladimír Mitro. Priateľov mal aj medzi ďalšími tajnými...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Istý muž“

Kýbel sa prostredníctvom bohatého a vplyvného podnikateľa Mareka Trajtera zoznámil s „istým mužom“. Tento pán mal v rokoch 2006 – 2010, dobré vzťahy s vedením SIS, mal otvorené dvere k vysokým policajným funkcionárom. Konexie v polícii si udržal aj počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 – 2012.

"Istý muž" má styky s politikmi, ľuďmi z podsvetia i vplyvnými podnikateľmi. Je v kontakte je aj s viacerými novinármi. Dáva im tipy a zisťuje na akých témach pracujú, zaujíma ho aj to, čo chystajú iní v redakciách. Podniká aj v bezpečnostnom biznise. Po hlavnom meste sa premáva v sprievode goríl – chlapcov, ktorí slúžili v cudzineckých légiách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Tento chlapík dokáže získať veľa informácií z rôznych prostredí.

„Jeho kamarátom – policajným funkcionárom sa to náramne rátalo, získaval si ich priazeň a bol medzi nimi veľmi obľúbený,“ opísal môj zdroj z prostredia spravodajských služieb.

Keď sa v júli 2006 dostal k moci SMER -SD a ministrom vnútra sa stal Robert Kaliňák, vysokopostavení policajti, ako to už býva zvykom, očakávali odvolávanie z funkcií a aj odchod z radov polície. Získala som informácie, že za niektorých z nich sa u nového ministra, ale aj premiéra prihováral práve Trajterov vplyvný známy - "istý muž".

Kamaráti policajti

Prvý kamarát „istého muža“ bol funkcionár, do ktorého kompetencií patril aj boj s organizovaným zločinom. V policajnom zbore prežil prvé ministrovanie Kaliňáka (2006- 2010) aj ministrovanie Daniela Lipšica (2010 -2012) – to dostal ešte vyššiu pozíciu. V uniforme ostal aj po Kaliňákovom návrate v roku 2012, aj keď na inom fleku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhý kamarát „istého muža“ je dnes už byvalý policajt po druhý raz. Ako funkcionár mal tiež v náplni práce boj s mafiou. Potom odišiel do súkromného sektora. Keď prišiel Lipšic, vrátil sa do radov polície a spolu s ním odišiel už druhýkrát do civilu.

Obaja sa dodnes udržujú nadštandardné kontakty s policajtami, ktorí pracujú na mafiánskych prípadoch. Policajt označený ako "druhý kamarát", ktorý je v civile má vždy horúce informácie z policajného prezídia.

Svedectvo za slobodu Malého Rusa

SMER – SD skončil a v júli 2010 prišla Radičovej vláda. „V časoch, keď rezort vnútra viedol Lipšic, chceli niektorí policajní funkcionári urobiť z Kýbla svedka proti rôznym osobám v rôznych prípadoch,“ spomenul môj ďalší zdroj blízky polícii. Dodal, že to bolo aj na podnet „istého muža“.

V tom čase Kýblovu pravú ruku Jurija F. alias Maláho Rusa chytili policajti. Podľa informácií, ktoré sa mi podarilo získať, Kýbel za spoluprácu s políciou požadoval jeho prepustenie slobodu.

„Z Kýbla chceli urobiť svedka aj proti Jurajovi Ondrejčákovi alias Piťovi,“ podotkol môj zdroj blízky polícii.

Sýkroky verzus piťovci

Lipšic ako minister vnútra mal plány, že na Slovensku skoncuje z organizovaným zločinom. Nemožno mu zazlievať, že od policajných šéfov požadoval, aby získali dostatok dôkazov na obvinenia čelných predstaviteľov podsvetia.

Jeho policajní funkcionári však uprednostnili stíhanie mediálne známeho Piťa a spol. (obvinenie vznesené v novembri 2011 ) pred Kýblom.

Piťovci chodili po meste v maskáčoch, vozili sa na Mercedesoch G. Piťo býval v dome obkolesenom veľkým múrom. Údajná skupina mala aj svoj webový portál. Zverejňovali tam články proti polícii. Pútali pozornosť. Muži od sýkoriek si obliekali tepláky, jazdili na fábiach a nik poriadne ani nevedel, kde bývajú.

Piťovci sú neprávoplatne odsúdení za vyberanie výpalného, vydieranie, podpaľovanie áut, predaj drog. Sýkrovci vyberali výpalné, vydierali a podľa prokuratúry vraždili vlastných, konkurentov a aj na objednávku.

Každý zločin, ak je dokázaný, by mal byť aj potrestaný, o tom niet pochýb. Policajní šéfovia však mali za Lipšica zvláštny meter. Mediálne známych piťovcov naháňali s vrtuľníkmi, ale oveľa nebezpečnejšieho Kýbla si takmer nevšímali.

Treba pripomenúť, že Piťo podliehal podľa svedeckých výpovedí na začiatku údajnej kariéry v podsvetí Kýblovi. „Piťo začínal s Mikim Polónym u sýkoriek a po lúpeži, čo spáchali, ich Kýbel vyhodil a Juro si založil svoju skupinu. Bolo to v roku 1997 alebo 1998,“ vypovedal Juraj B. alias Čapatý, ktorý 13 rokov slúžil Kýblovi. Čapatý nazýval piťovcov „decká z Lamača“.

Nikdy nebol vypočutý

Podozrenie, že Kýblovi niekto hore naozaj pomáhal, podporujú aj udalosti, ktoré sa začali odvíjať od začiatku roka 2010.

Už vo februári 2010 začali svedkovia i obvinení pred vyšetrovateľmi hovoriť o zločinoch, ktoré mala na svedomí senecká vetva sýkoriek, vedená Martinom Bihárim alias Rusom a v tejto súvislosti už spomínali aj bossa Kýbla. Neskôr tieto tvrdenia zopakovali aj na hlavnom pojednávaní. Opisovali Kýblove vedúce postavenie v skupine. Nikto ho však nikdy nepredvolal ako svedka.

Kýbel v tom čase chodil po Bratislave a sprevádzali ho jeho ochrankári. Ľudia ho mohli vidieť v nákupných centrách hlavného mesta.

Echo pre Rusa nepreverovali

Ako som už spomínala v úvode článku, Rus je v súčasnosti na úteku. Na hlavnom pojednávaní s Rusom a spol. viackrát odzneli informácie, že mal dopredu echo o policajnej akcii a ušiel. Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR tvrdí, že tieto závažné podozrenia nikdy nepreverovala. „Neevidujeme podnet s takýmto obsahom,“ uviedli z tlačového odboru ministerstva.

Mlčia

Oslovila som policajného funkcionára označeného vyššie v texte ako „prvý kamarát“.

  • Získala som informácie, že v čase, keď ste boli vo funkcii na policajnom prezídiu ste uvažovali nad tým, že by Lališ mohol byť svedkom vo viacerých kauzách. Prečo ste dotyčného chceli vypočúvať ako svedka?

  • Podľa mojich informácií ste uprednostňovali stíhanie piťovcov pred stíhaním Lališa. Prečo?

  • Prečo nebol nikdy vypočutý Lališ, keď viacerí iní svedkovia o ňom vypovedali, že je šéf skupiny a to najmenej od roku 2008 ?

  • Získala som informácie, že keď bola obmedzená sloboda Jurijovi F., Lališ bol ochotný vypovedať pod podmienkou, že bude Jurij F. prepustený, Lališ však nebol vypočutý. Môžete sa k tomu vyjadriť?

  •  Aký je váš vzťah k osobe (v článku označenej ako "*istý muž&ô poz. autorky)? Odkedy sa poznáte a ako ste sa zoznámili?

  • Boli ste s ním v kontakte počas vašej funkcie v období rokov 2010-2012? Ak áno, z akého dôvodu?

  • Ste s ním v kontakte teraz? Ak áno, z akého dôvodu?

  • Bol (v článku označený ako "istý muž" ) osobou, ktorá vás upozornila na to, že Lališ by mohol byť vypočutý ako svedok a že by mohol vypovedať o starých prípadoch?

  • Môžete potvrdiť, že vás (v článku označený ako "istý muž") zoznámil s Robertom Ficom a podnikateľom blízkemu SMERu – SD (meno a priezvisko zatiaľ verejne neuvádzam)?

„Dotyčný poskytol vyjadrenie, v ktorom informuje, že nemá záujem vyjadrovať sa k dohadom, subjektívnym názorom a neobjektívnym informáciám. Na skutočnosti, s ktorými sa oboznámil pri plnení úloh Policajného zboru sa vzťahuje povinnosť mlčanlivosti podľa § 80 Zákona 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore,“ odkázal policajt označený ako "prvý kamarát" cez tlačový odbor policajného prezídia.

Expolicajt označený ako „druhý kamarát“ na moje otázky nereagoval.

Otázky som ešte tento rok v apríli (keď som na téme začala pracovať) e-mailom poslala aj „istému mužovi“. Ani po viacerých urgenciách neodpovedal.

Začala som však dostávať odkazy, že ak informácie o jeho osobe zverejním, môže prísť vendeta. Ohováranie, diskreditácia, ba aj čosi horšie...

Teraz som mu poslala ďalšie otázky a on namiesto odpovedí poslal link na video animovaného filmu. Ryba pripomínajúca Nema, ktorá žije v akváriu v reštaurácii, všetkým nadáva a rozčuľuje sa. (Podľa všetkého tým narážal na moju prezývku Piraňa.) Tiež napísal, že ma má rád, moju prácu si váži a ostane mojim fanúšikom. „Som rád, že máme harmonický vzťah,“ dodal.

Kto je mafiánsky boss Kýbel?

Prvé obvinenie z vraždy

Začiatkom roku 2012 sa Kýbel začal skrývať. Na základe obvinenia zo založenia zločineckej skupiny a iných trestných činov súd na Kýbla vydal zatykač až v júli 2012. (To už policajt vyššie v článku označený ako „prvý kamarát“ nemal dosah na útvar, ktorý sa venuje mafiánskym prípadom a policajt označený ako „druhý kamarát“ bol v civile.)

V septembri 2012 obvinili Kýbla aj z vraždy Romana Deáka z októbra 1999. Spolu s Kýblom obvinili aj Martina Kováča, prezývaného Rybička, Ivana Cuppera alias Vincka, aj už spomínaných Juriho F. s prezývkou Malý Rus a Martin Biháriho alias Rusa, ktorý - ako som už uviedla - je na úteku. Vypovedal proti nim svedok Daniel V. A už sa to nedalo zastaviť...

Mareka Trajtera v prípade Deákovej vraždy obvinili o niekoľko mesiacov neskôr, v apríli 2013. To už v kauze vypovedal aj Juraj B. alias Čapatý. Policajti Trajtera považujú za objednávateľa popravy. Pár dní pred obvinením však ušiel na Seychely. Z exotického ostrovného štátu ho po viacerých peripetiách poslali späť na Slovensko. Sudca vzal Trajtera do väzby, pretože existovala obava, že by ušiel a ovplyvňoval svedkov.

Ukázalo sa, že mu tiež niekto z polície vynášal dôležité informácie. Sekcia kontroly a inšpekčnej služby tieto podozrenia nikdy nepreverovala. Policajný prezident Tibor Gašpar prisľúbil, že tieto závažné podozrenia nechá preveriť. Rozhodol tak po zverejnení tohto článku:

Policajti pomáhali podozrivému z mafiánskej vraždy, ostali bez trestu

Trajter navštívil Kýbla v úkryte

Už spomínaný Jurij F. alias Malý Rus tvrdil: „Trajter bol za Lališom spolu s jeho advokátom v Českej republike. Toho právnika platí Trajter.“ K stretnutiu malo dôjsť v lete 2012. Pripomínam, že to bolo pár týždňov pred tým, ako Kýbla a jeho štyroch kumpánov obvinili z vraždy Deáka. Podľa Malého Rusa mu Kýbel vravel, že vie, že polícia chce otvoriť prípad Deákovej vraždy a ponúkal mu úkryt. „Bál som sa, že ma zakope, tak som mu povedal, že sa skryjem sám,“ uviedol na výsluchu Malý Rus.

„Kýbel a Trajter boli stále spolu. Plánovali aj ďalšie vraždy,“ povedal jeden zo svedkov.

Čapatý prehovoril a prišiel koniec...

Už citovaný Čapatý vyhlásil: „Miro Sýkora chcel ísť do politiky a k tomu už však nedošlo, lebo ho zastrelili a tak sa stal šéfom Kýbel.“ Čapatý začal s políciou spolupracovať v apríli 2013. Podal svedectvá o surovom zabíjaní konkurentov, vraždení na objednávku, ale aj o likvidovaní vlastných ľudí. Prehovoril o osemčlennom vraždenom komande, vyhlásil, že bol pri pätnástych vraždách. Postupne vychádzajú najavo informácie, z ktorých behá mráz po chrbte. A po Čapatom začali vypovedať aj ďalší...

Napríklad viackrát spomínaný Jurij F. alias Malý Rus sa priznal, že zastrelil Deáka a prehovoril aj o ďalších zločinoch.

Svedkovia tiež od jesene 2012 vypovedajú, že Kýbel si platil policajtov a mal vždy informácie o tom, čo sa bude diať. Policajná inšpekcia tieto tvrdenia doteraz nepreverovala. „Neevidujeme podnet s takýmto obsahom,“ odpovedali z tlačového odboru ministerstva.

Ďalšie obvinenia z popráv

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 25. septembra 2014 na Kýbla obžalobu na Špecializovaný trestný súd za šesť vrážd.

Riziko pre mocných

Daniel V., Čapatý, Malý Rus a ďalší poskytujú svedectvá, ktoré sa počúvajú neľahko. Zdá sa, že tieto výpovede ani nikto nikdy nechcel počuť. Keď už však vyšli najavo, prokuratúra a polícia konať musia.

Čelní predstavitelia prokuratúry a polície by sa nemali uspokojiť s tým, že sa pred verejnosťou môžu chváliť definitívnym rozbitím sýkoriek. Zaujímať by ich malo aj to, prečo si Kýbla roky nikto z policajných hláv nevšímal.

Dolapenie krvavého muža s prezývkou Kýbel, alebo Malý, či Krpatý, ale aj Gestpák by však mohlo predstavovať riziko pre mocných a ich vyvolených.

Verím, že sýkorovský boss by o tom všetkom, ako to v deväťdesiatich rokoch minulého storočia bolo naozaj, mohol napísať aj knihu.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  446
  •  | 
  • Páči sa:  1 643x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu