reklama

Po rokoch utajenia do funkcie. Nový prvý policajný viceprezident ukázal tvár

Tento pán pracoval 16 rokov v utajení. Pod legendou sa stretával so zločincami, podnikateľmi, politikmi. Získaval od nich informácie pre políciu. Teraz sa stal 1. policajným viceprezidentom a ukázal svoju tvár.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Jaroslav Malík pôsobil v kriminálnom spravodajstve – tajnom policajnom odbore. Odbor zvláštnych operatívnych činností (OZOČ) nepoznali ani dlhoroční policajti, prokurátori a už vôbec nie advokáti či zločinci.

Po škandále okolo postavičky z bytovej a pozemkovej mafie, Jozefa Draga, potom, ako na jeseň 2011 vyšlo na hlavnom pojednávaní na súde najavo, že pracoval pre OZOČ a o prípad sa začali zaujímať novinári i politici, v decembri 2013 odbor premenovali na Odbor špecializovaných služieb (OŠS).

Malík v ňom pôsobil od roku 2000 a šéfoval mu od roku 2012. Prvým policajným viceprezidentom sa stal 15. mája júna, vystriedal vo funkcii Milana Lučanského. Ministerstvo vnútra tento týždeň na webe zverejnilo jeho životopis aj fotografiu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jaroslav Malík
Jaroslav Malík (zdroj: P PZ)

Kto vie, čo si teraz hovoria ľudia, ktorým v rámci svojej služobnej činnosti celé roky hovoril, že je niekto iný...

Takto sa po toľkých rokoch v utajení priznať „Som policajt a donedávna som nebol hocijaký policajt, ale tajný...“

„Samoodkrytie“ takéhoto človeka je za predpokladu, že konal len a len dobro, naozaj pracoval pod legendou iba v prospech polície a toto utajenie nevyužíval na dosiahnutie iných cieľov ozaj odvážne.

Nad tým by sa však mali zamýšľať ľudia, ktorí Malíka na post dosadili. A aj on sám.

Treba však zdôrazniť, že tento odbor pod rúškom utajenia bez akejkoľvek kontroly získava spravodajskými metódami informácie. Je to tajná služba v polícii. Nikto nevie, či informácie, ktoré získa, nie sú využívané na obchodovanie, vydieranie a kompromitovanie napríklad aj politických oponentov vlády, či konkurentov v biznise a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predchodca sa ukazovať nechcel, aj keď radí ministrovi

Kolegovia novinári si isto spomenú, čo sa dialo, keď zistili, že sa predchádzajúci šéf tohto odboru Ľubomír Minich stal poradcom ministra vnútra Roberta Kaliňáka a chceli o tom napísať. Článok Plus 7 DNÍ si môžete prečítať tu.

Keď som v Novom Čase zverejnila Minichovu fotografiu a informácie o jeho osobe, tiež sa diali rôzne veci. Nespokojnosť z navyšších miest prišla už pri tvorbe materiálu.

Odkiaľ politici poznajú kvality tajného?

Vynára sa aj ďalšia otázka. Odkiaľ vedel napríklad predseda SNS Andrej Danko, že je nejaký pán Jaroslav Malík existuje a aké má kvality, keď pracoval toľké roky v utajení?

 „Zhodli sme sa, že musíme zlepšiť fungovanie bezpečnostných a vyšetrovacích tímov. Naša požiadavka bola, aby došlo k personálnym zmenám, aj pre určité väzby v pozadí,“ povedal Danko pre časopis Plus 7 DNÍ. Predchodca Lučanský mu vraj neprekážal, „ale musia sa urobiť systémové zmeny.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na otázku, či je Malík prijateľnejší, Danko pre magazín odpovedal: „Nemám k nim osobné väzby. Pre mňa je dôležité, že sa vytvára synergia tímu. A to, čo môžem Policajnému zboru dať, je systém fungovania cez legislatívu. Veď sa budeme baviť o väčšej kompetencii vyšetrovacích orgánov, o nezávislosti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a ďalších systémových veciach. O tom, aby sa veci ako kauza Bašternák vyšetrili okamžite. Bavili sme sa napríklad o tom, ako je možné, že vypočutie pracovníkmi daňového úradu pri daňovej kontrole sa nepovažuje v trestnom konaní za dôkaz. Prečo by to nemalo byť?“

Prípady ako Baštrnák vyšetruje NAKA. S NAKA však Malík nemá nič spoločné, patrí pod policajného prezidenta Tibora Gašpara.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto je Malík, ukáže čas.

Toto má pod palcom 1. vieceprezident

  • kriminalistický a expertízny ústav
  • úrad kriminálnej polície (napríklad pátranie, enviromentálna kriminalita, extrémizmus, počítačová kriminalita)
  • odbor boja proti terorizmu
  • odbor ochranných služieb (ochrana svedkov)
  • úrad zvláštnych policajných činností (odposluchy, sledovanie)
  • odbor špecializovaných služieb – kriminálne spravodajstvo
  • Viac o organizačnej štruktúre policajného prezídia si môžete prečítať tu.

Kriminálne spravodajstvo

Úlohou odboru je utajeným spôsobom získať, sústrediť a vyhodnotiť informácie o kriminálnej činnosti v rôznych prostrediach. To, čo tajní zistia, by malo pomáhať iným zložkám polície v zamedzovaní, odhaľovaní a objasňovaní trestnej činnosti.

Príslušníci tohto útvaru oficiálne rady polície opustili a na verejnosti vystupujú ako policajti na dôchodku, podnikatelia, živnostníci či dobrovoľne nezamestnaní. Často zvyknú kandidovať do samospráv ako nezávislí. Stretávajú sa v kaviarňach, reštauráciách alebo konšpiračných bytoch.

V jednotlivých prostrediach vytvárajú podmienky na použitie agenta. V teréne riadia niekoľko desiatok agentov kriminálneho spravodajstva. Tí sú tiež príslušníkmi polície. Majú pridelenú hodnosť a dostávajú policajný plat. Agenti sú infiltrovaní v podsvetí, podnikateľských kruhoch, štátnej či verejnej správe.

Okrem agentov majú aj informátorov. Tí nie sú príslušníkmi polície, oficiálne sa volajú osoby pracujúce v prospech policajného zboru. Za spoluprácu dostávajú finančnú či vecnú odmenu zo špeciálnych fondov.

Sú aj takí, ktorí spolupracujú s dôstojníkmi nevedome. Pod rôznou legendou falošného priateľstva, obchodného kontaktu a podobne z nich totiž „vyťahujú“ informácie.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  451
  •  | 
  • Páči sa:  1 673x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu