reklama

Sudca píše, že boss sýkorovcov dostával informácie z polície. Inšpekcia o tom nevie

Po vypátraní Róberta Lališa takto pred rokom začali mať viacerí policajti strach, že by ich pred súdom mohol prezradiť. Mnohí mu totiž dlhodobo pomáhali. Vyšetruje sa vôbec konanie týchto ľudí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Únik informácií z polície do mafiánskych radov nikoho nezaujíma. Všetci sa uspokojili, že mafiánskeho bossa Róberta Lališa alias Kýbla sa podarilo 23. Októbra 2015 zatknúť a senát Špecializovaného trestného súdu ho 30. marca tohto roka uznal za vinného za založenie zločineckej skupiny, päť vrážd, všeobecné ohrozenie a ďalšie trestné činy a poslal za mreže na doživotie. Rozsudok ešte nie je právoplatný. (Písala som o tom tu.)

Podľa zásady oficiality a legality sú pritom orgány činné v trestnom konaní povinné stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedeli a majú postupovať z úradnej povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéfovi protimafiánskej jednotky Národnej kriminálne agentúry Martinovi Smiškovi sa tým veľmi zaoberať nechce.

„Pohybujeme sa prostredí, kde sú informácie o podozrivom konaní policajtov na dennodennom poriadku, nemôžem ale „odpaľovať“ ľudí na základe neoverených informácií,“ povedal vlani po zadržaní Lališa v rozhovore pre Aktuálne.sk

Skonštatoval, že má zákonné limity, podľa ktorých možno postupovať a pokiaľ získajú relevantné informácie o potenciálnej trestnej činnosti našich policajtov, spolupracijú s inšpekciou.

Dozorujúci prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý si neželá, aby média zverejňovali jeho meno, sa nechce vyjadriť. „Dôvodom je, aby nezmaril vyšetrovanie,“ odkázala hovorkyňa Generálnej prokuratúra Andrea Predajňová.

 Inšpekcia Ministerstva vnútra sa vraj zaoberá informáciami v operatívnej rovine, nepodarilo sa jej však získať žiadny dôkaz ani informáciu, na základe ktorej by sa dalo pracovať a vec ďalej riešiť v zmysle trestného poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 „Osoby, ktoré sú zainteresované do prípadu, nemajú žiadnu vedomosť a nevedia sa vyjadriť či a od koho mohli takéto informácie uniknúť,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

V skutku zaujímavá odpoveď. O výpovediach sýkorovcocv, ale aj ľudí z konkurečných gangov, ktoré opisujú kontakty Kýbla s políciousom písala v predchádzajúcom článku.

Sýkorovci vypovedajú, že Kýbel dostával informácie od policajtov

Výpovede, teda svedectvá o úniku totiž spomína aj predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Jozef Šutka v rozsudku.

 „Je zrejmé, že obžalovaný Lališ disponoval informáciami z prostredia polície,“ píše sa v rozsudku.

Dopĺňa, že Lališ okrem iného vedel o trestnom stíhaní, ktoré bolo začiatkom roka 2010 pripravované voči Martinovi Biharimu (Jeden z obžalovaných v kauze, v inom prípade už právoplatne odsúdený. – pozn. autorky.)

Senát sa v rozsudku odvoláva aj na výpoveď svedka, ktorý vypovedal, že Lališ opustil Slovensko, keď sa dozvedel o hrozbe trestného stíhania, pričom ešte aj z Českej republiky, kde sa skrýval, vydával pokyny napríklad na zničenie dôkazov - zbraní a výbušnín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Svedok uviedol aj, že disponuje falošným občianskym preukazom, čo sa potvrdilo pri jeho zadržaní," poukazuje v rozsudku predseda senátu. (Anonymizovaný rozsudok si môžete prečítať tu.)

 „Zo všetkými skutočnosťami (o úniku informácií z polície smerom k Lališovi – pozn. autorky), ako to vyplýva zo spisového materiálu, sa orgány činné v trestnom konaní oboznámili už počas prípravného konania. Je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní vyplývajúcou z príslušných ustanovení zákona o policajnom zbore a zákona o prokuratúre zaoberať sa ochranou práva a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu,“ znie odpoveď sudcu Šutku, na otázku, či dal on podnet na inšpekciu vzhľadom na to, čo napísal v rozsudku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Doplnil, že „súd nie je orgánom činným v trestnom konaní a nie je úlohou súdu aktívne vstupovať, kontrolovať či akokoľvek zasahovať do zákonom predpokladaných činností menovaných orgánov v súvislosti s výkonom ich právomocí.“

Šutkove stanovisko poskytla pre môj blog hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Policajti, za ktorých éry ušiel krvavý mafián, dostali významné fleky

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  443
  •  | 
  • Páči sa:  1 629x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu