reklama

Prečo Belize neposlalo Mella na Slovensko?

V súvislosti so zadržaním Ľuboša Kosíka v Mali sa spomínajú iné prípady, keď boli hľadaní Slováci zatknutí v cudzine. Hovorí sa aj o problémoch s ich vydaním.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Sú dve možnosti. Buď má Slovensko s danou krajinou podpísanú zmluvu o vydávaní hľadaných osôb, alebo v prípade ak takúto zmluvu s danou krajinou nemáme, môže sa uplatniť takzvaná reciprocita. To znamená, že sa Slovensko zaručí, že vyhovie porovnateľnej žiadosti orgánu danej krajiny. Nie vždy sú však krajiny ochotné spolupracovať.

Ako príklad sprevádzaný ťažkosťami sa hovorí o Karolovi Mellovi, ktorý žije v Belize. Slovensko s Belize nemá podpísanú dohodu o vydávaní hľadaných osôb a je tak odkázané iba na reciprocitu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to je s Melllom?

V decembri 2004 sa v Moste pri Bratislave stala brutálna vražda. Zastrelili chlapca a ženu. V júni 2006 z toho činu obvinili Karola Mella, v tom čase však už bol na úteku. Zatkli ho v októbri 2010 v Poľsku. Pri vydávaní si Mello uplatnil takzvanú zásadu špeciality. Doviezli ho na Slovensko a sudca posadil do väzby. 

Zásada špeciality

Osoba vydaná zo zahraničia môže byť stíhaná len pre tie trestné činy, pre ktoré bola vydaná. Ak slovenské orgány činné v trestnom konaní žiadali vydať obvineného Karola Mella v prípade vraždy v Moste pri Bratislave, môže byť stíhaný na Slovensku iba za tento skutok. A to aj v prípade, že by existovalo podozrenie, že spáchal iné vraždy. Slovenské úrady v takomto prípade musia požiadať vydávajúcu krajinu o súhlas poľského súdu s každým ďalším trestným stíhaním.

Pre chybu sudcu sa Mello dostal na slobodu v máji 2011 a ušiel. Postupne ho obvinili aj z ďalších trestných činov. 

V júli 2012 Mella dolapili na Belize a vzali ho do väzby na základe medzinárodných zatykačov, ktoré boli na neho vydané slovenskými súdmi. Tieto zatykače skúmal tamojší súd. Vysvitlo však, že boli vydané po jeho vydaní z Poľska za kauzu vraždy Most pri Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Išlo prípady vraždy Petra Čongrádyho (obvinenie prokurátor neskôr zrušil, lebo sa ukázalo, že kľúčový svedok klamal. A v prípade obvinili úplne iných ľudí.), vražda Jozefa Gudábu, vražda Františka Marka.

Slovenské úrady síce žiadali Poliakov o súhlas na trestné stíhanie.Poliaci však súhlas nedali. Z toho vyplýva, že všetky stíhania sú nezákonné a nezákonné sú aj vydané zatykače. Po tom ako tieto informácie získal súd v Belize, Mella prepustili na slobodu.

Nie je teda pravda, že Mella nevydali a ani, že sa Slovensko nedohodlo s Belize na reciprocite, ako často uvádzajú média.

Slovenské úrady sa stále snažia dosiahnuť súhlas na trestné stíhanie Mella od Poliakov. Tamojšie súdy však doteraz ešte nerozhodli. Najnovšie sa zaujímajú o rozsudok, ktorým odsúdili za klamstvá ( krivá výpoveď a iné) kľúčoveho svedka Jána Krajčíka proti Mellovi vo viacerých prípadoch. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kosík je už odsúdený

Rovnako ako s Belize ani s Mali nemá Slovensko podpísanú dohodu o vydávaní hľadaných osôb.Aj v prípade Ľuboša Kosíka si bude musieť uplatniť postup len podľa reciprocity. Kosík je však na rozdiel od Mella už právoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek. Vo februári 2015 ho Špecializovaný trestný súd odsúdil na 14 rokov. Najvyšší súd tento rok v júni verdikt potvrdil. (Celý rozsudok si môžete prečítať tu.)

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  446
  •  | 
  • Páči sa:  1 643x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu