Výplaty sudcov na drevo a výhovorky politikov

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 1.7.2014 o 12:00 | (upravené 2.7.2014 o 17:15) Karma článku: 11,20 | Prečítané:  7803x

Minister spravodlivosti Tomáš Borec nemá názor. Alibisticky sa odvoláva na zákon o sudcoch a prísediacich. Jeho predchodkyňu Luciu Žitňanskú fakt, že podľa môjho prieskumu až 9,22 percent sudcov poberá plat v hotovosti, zaskočil.

Na 65 súdoch na Slovensku pôsobí viac ako 1300 sudcov. Môj prieskum ukázal, že aj v čase elektronických platieb a on-line dostupného bankovníctva, sudcovia dostávajú výplaty v hotovosti.  (Článok som zverejnila v pondelok 30. júna 2014.) Štatistika hovorí, že takýchto sudcov je až  9,22 percenta. Číslo však môže byť aj vyššie, keďže niektoré súdy údaj odmietli zverejniť.

Napríklad z viac ako 22.500 policajtov si výplatu v hotovosti preberá 274. To je 1,21 percenta. Tesco Stores SR, a. s. má viac ako 10.000 zamestnancov, plat na ruku dostáva menej ako 300, čo je menej ako 3 percentá.

Mať účet v banke nie je povinnosť. Možnosť poberať plat v hotovosti sudcom umožňuje zákon. Vyvoláva to však značné pochybnosti najmä v kontexte s bezpečnostnými previerkami, ktoré majú podstúpiť.

Previerky ako zlaté teľa

Z dielne SMER- SD a KDH je novela Ústavy SR, ktorá prináša aj  bezpečnostné previerky pre sudcov. Majú byť účinné od septembra. Sudcovia budú vypĺňať bezpečnostný dotazník.  Okrem iného musia priznať aj majetkové pomery a finančné záväzky. Národný bezpečnostný úrad bude vydávať podklady pre Súdnu radu SR a tá bude vydávať stanovisko, či sudca spĺňa, alebo nespĺňa  predpoklady. Ako hlasovali poslanci si môžete pozrieť tu.

Premiér a zároveň predseda SMER – SD Robert Fico moje otázky odignoroval.

„Vyplácanie platu je zo zákona určené formou bezhotovostnou alebo v hotovosti, teda ide o zákonné právo, do ktorého Ministerstvo spravodlivosti SR nemôže zasahovať,“ uviedol minister spravodlivosti Tomáš Borec, nominant SMER – SD.  Na otázku, kedy a v akom zamestnaní naposledy preberal výplatu v hotovosti, nereagoval.

„Takmer vo všetkých sférach vrátane štátnej sa prešlo už pomerne dávno na bezhotovostné vyplácanie miezd a platov. Potvrdzuje to, že slovenská justícia sa stala akýmsi „ostrovom v štáte“ odtrhnutým od zvyšku spoločnosti. Justícia potrebuje viaceré systémové zmeny. Verím, že k tomu prispeje aj novela Ústavy SR a noví predsedovia Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ. Na otázku, kedy  naposledy dostal výplatu na drevo, neodpovedal. Darius A. Hatok, hlavný radca podpredsedu Národnej rady SR Jána Figeľa 2. júla 2013 požiadal o doplnenie stanoviska: "Naozaj nevedel odpovedať na otázku, kedy dostal naposledy výplatu „na drevo“ okamžite. Keďže doba je elektronická a pán podpredseda aktívne využíva sociálne siete, elektronické bankovníctvo, bezhotovostné platby, účet mal zriadený už v čase okolo roku 1995. Len z dôvodu minulosti nedal odpoveď exaktne."

Luciu Žitňanskú,  bývalú ministerku spravodlivosti vo vláde Ivety Radičovej, dnes poslankyňu parlamnetu a členku MOST- HÍD, ktorá hlasovala proti ústavným zmenám, teda aj bezpečnostným previerkam sudcov, skutočnosť, že mnohí sudcovia poberajú výplaty v hotovosti, zaskočila. „V 21. storočí vôbec nerozumiem tomu, že niekto trvá na tom, aby dostal mzdu v hotovosti a nerozumiem ráciu tohto postupu a ani neviem, či to mám považovať za vážny problém.  Po prečítaní vášho blogu musím sa priznať, že z tohto uhla pohľadu som sa na túto tému doteraz nepozerala,“ povedala. „Ani si nepamätám, kedy naposledy som nejakú výplatu dostala „na ruku“, dodala Žitňanská.

Nič nehovoriace majetkové priznania

Sudcovia  majú povinnosť podávať majetkové priznania už od roku 2001. Od roku 2004 sú zverejňované na webovej stránke Súdnej rady SR.  Zo zverejnených údajov sa však nedozvieme vôbec nič.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?