Korunný svedok proti Mišenkovi a Mellovi porušil všetky dohody so štátom

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 14.9.2014 o 18:00 | Karma článku: 7,33 | Prečítané:  2626x

Na svedka Jána Krajčíka nestrieľali.

Ján Krajčík hrubo zneužil výhody, ktoré mu poskytol prokurátor. Ten dočasne odložil jeho trestné stíhania ako „odmenu“ za to, že objasní kauzy do ktorých sú zapletení Viliam Mišenka a Karol Mello. Krajčík však klamal a to nie raz, ale viackrát.

Keď sa v prípadoch začali objavovať prvé vážne pochybnosti o jeho dôveryhodnosti, zrazu po ňom "niekto" strieľal.  Na prípad vlani v októbri upozornil týždenník Plus 7 dní.  Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry začal vyšetrovanie vo veci pokusu o úkladnú vraždu.

Všetko vyzeralo tak, že útok na Krajčíka môže súvisieť s jeho výpoveďami vo vážnych kauzách. Presnejšie, všetko tak malo vyzerať. Isté pochybnosti o dôveryhodnosti Krajčíka totiž už boli na svete.

Falošné nahrávky

Na Krajčíka „niekto“ strieľal pár týždňov po tom, ako nitrianskeho exprokurátora obvinili z korupcie.

Začiatkom roka 2013 dal totiž Krajčík policajtom zvukové záznamy. Z nahrávok vyplývalo, že bol sprostredkovateľom medzi prokurátorom na penzii a Mišenkom. Muž, ktorý vystupoval ako prokurátor, mal  za úplatok vykonštruovať  trestné konanie za daňové delikty proti Jozefovi Mišenkovi (synovec Viliama Mišenku) a ďalším ľuďom, a zabezpečiť ich väzobné trestné stíhanie. Na ďalších zvukových záznamoch chcel údajný exprokurátor kúpiť prvé nahrávky. Policajti obvinili prokurátora na dôchodku z korupcie bez toho, aby poznali výsledky expertízy.

Znalecký posudok v októbri 2013 ukázal, že nahrávky s exprokurátorom sú falošné. Hral ho „herec". Prokurátor voči bývalému kolegovi v novembri 2013 tak trestné stíhanie zastavil a Krajčíka obvinil z marenia spravodlivosti a krivej výpovede. Sudca ho poslal do väzby. Krajčík priznal, že vyrobil podvrh a uviedol, že ho to vraj mrzí.

Prípad sa už dostal na súd. V stredu 10. septembra 2014 sa na Okresnom súde v Topoľčanoch začalo pojednávanie. Krajčík odmietol vypovedať.

Vymyslená streľba

Ako skončilo vyšetrovanie pokusu o vraždu Krajčíka?

Trestné stíhanie bolo zastavené z dôvodu, že je nepochybné, že sa skutok nestal,“ uviedla pre môj blog hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Stalo sa tak ešte v polovici augusta. Znamená to, že útok - pokus o vraždu bol vymyslený a Krajčíka nikto nechcel zastreliť.  „Podozrenie zo spáchania trestného činu krivej výpovede bude odstúpené z dôvodu vecnej a miestnej príslušnosti na ďalšie konanie príslušnej prokuratúre,“ dodala Tökölyová.

Ďalšie lži

  • V auguste 2011 Krajčík vypovedal o tom, ako Slavomír Selický zastrelil na pokyn Mišenku v roku 2001 v Sládkovičove podnikateľa Jána Krišku. Obom trestné stíhanie zastavili. Ukázalo sa totiž, že Selický bol v čase spáchania skutku v nemocnici v Chorvátsku. Krajčík teda klamal.
  • V decembri 2011 Krajčík policajtom opísal, ako Mello a neznámy muž zastrelili na Mišenkov pokyn v roku 1996 Františka Marka, o ktorom si všetci dovtedy mysleli, že uhorel v chatke. (Druhovo zhodnú zbraň však našli kriminalisti u Krajčíka.)
  • Krajčík ako kľúčový svedok v máji 2012 tvrdil, že si Mišenka v roku 2004 objednal vraždu bratislavského bossa Petra Čongrádyho a na čine sa podieľal aj Ľuboš Ferus, Roland Zdichavský, Štefan Borko a Karol Mello. Vlani v decmbri vyšlo najavo, že Čongrádyho zabili iní. Mišenkovi a spol. obvinenie zrušili. Krajčíka obvinili z krivej výpovede.

Ostatné prípady

Preverujú policajtov

Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR začala vyšetrovanie vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa. Preverujú policajtov, ktorí pri vyšetrovaní prípadu prišli s Krajčíkom do kontaktu. Ukazuje sa totiž, že na klamstvá mohol Krajčíka niekto aj nahovoriť  a on potom zavádzal policajtov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?