Záhady okolo utajenej nehody Hrušovského

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 19.9.2014 o 8:00 | (upravené 19.9.2014 o 13:06) Karma článku: 11,91 | Prečítané:  8654x

Podľa policajného záznamu mal politik nehodu. On tvrdí, že sa nestala.

AKTUALIZOVANÉ 19.9.2014 o 12:24 o stanovisko Pavla Hrušovského

Nehoda sa stala ešte 21. novembra 2001 v Nitre. Cyklista Ján B. skrížil šoférovi Pavlovi Hrušovskému, v tom čase podpredsedovi parlamentu za KDH, jazdnú dráhu a vošiel mu do cesty. Došlo k zrážke. Cyklista utrpel ľahšie zranenie hlavy, horných končatín a odreniny dolných končatín. Cyklista bol podrobený dychovej skúške. Nafúkal 0,09 mg/l čo predstavuje 0,19 promile.

„Vodič Hrušovský odmietol dychovú skúšku zo zdravotných dôvodov, s odôvodnením, že je astmatik,“ napísal policajt.

Nehodu videl aj svedok. Cyklista aj Hrušovský odmietli privolanie záchrannej služby.

Keďže Hrušovský bol poslancom Národnej rady SR, na jeho trestné stíhanie, by musela mať polícia súhlas parlamentu.Po tejto nehode však Hrušovkého aj tak obvinili a po dvoch dňoch obvinenie zrušil. Dôvod bol prekvapivý.

„Na základe uvedených skutočností bolo zistené, že cyklista Ján B. po použití alkoholu nezvládol riadenie bicykla vo svojej dráhe, prešiel do jazdnej dráhy vodiča Pavla Hrušovského, kde spôsobil dopravnú nehodu a tým sebe spôsobil zranenie,“ napísal nadporučík Ivan Borot v uznesení o zastavení trestného stíhania z 23. novembra 2001.

Policajt ďalej napísal, že na základe odmietnutia podrobenie sa dychovej skúške nie je preukázané, či bol alebo nebol Hrušovský pod vplyvom alkoholu.

„ Z uvedených dôvodov som dospel k názoru, že nebol spáchaný trestný čin,“ uviedol policajt.

 Vec dal na došetrenie príslušnému dopravnému inšpektorátu v Nitre.

Hrušovského nehodu a obvinenie sa darilo tajiť 13 rokov.

Ak vodič odmietne fúkať a nejde ani na krvný test hľadí sa na neho ako by bol pod vplyvom alkoholu.

V tom čase bolo šoférovanie pod vplyvom alkoholu iba priestupkom. V prípade, že vodič pod vplyvom alkoholu spôsobil nehodu, či niektorí z účastníkov utrpel zranenia mohlo ísť už o trestný čin.

 Otázky pre políciu

 • Prečo nešiel vodič na krvný test?
 • Z akého trestné činu bol vodič obvinený?
 • Prečo bol dotyčný obvinený, keď v tom čase sa na neho sťahovala poslanecká imunita?
 • Ako skočilo vyšetrovanie nehody na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Nitre?

 „Trestné veci  z roku 2001 podliehajú skartácii s lehotou desať rokov, preto nemôžeme požadované informácie poskytnúť,“ uviedla nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Pavol Hrušovský

 • 1990 - 1992 poslanec Federálneho zhromaždenia
 • 1994 - 1998 poslanec Národnej rady SR
 •  1998 - 2002 podpredseda Národnej rad SR
 • 2002 - 2006 poslanec Národnej rady SR, do februára 2006 podpredseda parlamentu
 • júl 2010 - október 2011 podpredseda parlamentu, po odvolaní Richarda Sulíka (SaS) z postu predsedu opäť znovuzvolený za predsedu
 • V posledných prezidentských voľbách kandidoval na post hlavy štátu. (V prvom kole zo 14 kandidátov skončil na 6. mieste.)
 • Opozícia ho navrhuje na šéfa Národného kontrolného úradu.

Po ďalších nehodách fúkal

V septembri 2006 Hrušovský havaroval za obcou Veľký Lapáš, v dôsledku mikrospánku zišiel z cesty a vrazil do stromu. Tvrdil, že sa na nehodu nepamätá. Podrobil sa dychovej skúške, nebol pod vplyvom alkoholu. Mal pomliaždeniny tváre a museli ho operovať.

V júni 2007 v Bratislave v mestskej časti Ružinov mal Hrušovský ďalšiu nehodu. Mimo priechodu pre chodcov narazil do opitého chodca, ktorý mu náhle vošiel do cesty. Aj po tejto udalosti sa podrobil dychovej skúške. Výsledok bol opäť negatívny.

Otázky pre Pavla Hrušovského

 • Boli ste niekedy obvinený z nejakého trestného činu, ak áno kedy, z akého a ako a kedy prípad skončil?
 • Mali ste v novembri 2001 dopravnú nehodu?
 • Konzumovali ste pred touto nehodu alkohol?
 • Prečo ste sa po nehode nepreukázali, že ste poslancom?
 • Prečo ste po nehode odmietli fúkať s tým, že ste astmatik?
 • Prečo ste nešli na krvný test, keď ste nefúkali kvôli astme?
 • Po nehodách v septembri 2006 a v júni 2007 ste fúkať neodmietli a dychovej skúške ste sa podrobili, prečo? Už ste sa z astmy vyliečili?

Na otázky neodpovedal.Po zverejnení tohto článku zaslal nasledovné stanovisko:

"Dnes (19. septembra 2014) uverejnený blog Júlie Mikolášikovej k mojej údajnej nehode sa zakladá na vykonštruovaných dôkazoch, keďže som nebol účastníkom žiadnej takejto dopravnej nehody. Spomínané motorové vozidlo, ktoré malo spôsobiť nehodu, mi bolo odcudzené v deň konania Rady KDH v Bratislave 10. novembra 2001, teda desať dní pred údajnou nehodou."

Ako dôkaz zaslal aj správu z agentúry SITA zo dňa 11. novembra 2001 o krádeži auta:

"Z bratislavského 24-hodín prísne stráženého parkoviska príslušníkmi úradu na ochranu ústavných činiteľov v sobotu v presne nezistenom čase, medzi 11:00 a 17:00, neznámy páchateľ ukradol auto podpredsedu Národnej rady SR a predsedu KDH Pavla Hrušovského. Vozidlo Volkswagen Passat bolo zaparkované pred domom, v ktorom bývajú aj ďalší najvyšší ústavní činitelia. Agentúru SITA o tom informoval hovorca KDH Vladimír Pčolinský."

Otázky pre Jána Figeľa predsedu KDH

 • Viete o tom, že Pavol Hrušovský bol v roku 2001 tri dni obvinený kvôli dopravnej nehode?
 • Ako to hodnotíte, keďže v tom čase bol poslancom a bol potrebný na jeho trestné stíhanie súhlas parlamentu a o takomto súhlase sa nerozhodovalo?
 • Po tejto nehode sa odmietol podrobiť dychovej skúške na alkohol, s tým, že je astmatik, po ďalších nehodách v roku 2006 a 2007 však dychovú skúšku na alkohol neodmietol, ako to hodnotíte?
 • Ako hodnotíte, že po nehode v roku 2001 nešiel na krvný test?

Na otázky neodpovedal.

A na záver...

V júni 2011 Hrušovský ako podpredseda parlamentu a šéf klubu KDH žiadal prísnejšie tresty pre vodičov, ktorí pod vplyvom alkoholu a iných návykových látok spôsobili smrteľnú dopravnú nehodu a boli za to odsúdení. Plnoletí vodiči by mali mať zákaz jazdiť na 20 rokov až na doživotie a mladiství na sedem až 15 rokov.

"Umožní sa prísnejší postih páchateľov takých skutkov, ako aj zvýšená ochrana spoločnosti pred týmto negatívnym a nebezpečným konaním," odôvodnil Hrušovský svoj pozmeňovací návrh predložený k novele zákona o cestnej premávke z dielne vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica (vtedy KDH).

Práve táto novela zaviedla, že šoféri, ktorým  namerajú viac než jedno promile alkoholu v krvi (0,476 mg/l), sa dopustia trestného činu a hrozí im až ročné väzenie. Účinná je od 1. septembra 2011.

Poslanci stratili trestnoprávnu imunitu od 1. septembra 2012.

Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili od 1. marca 2012.

Keďže Hrušovský po zverejnení článku uviedol závažné skutočnosti, téme sa budem venovať aj ďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?