Kto je mafiánsky boss Kýbel?

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 24.9.2014 o 9:00 | (upravené 2.10.2014 o 13:00) Karma článku: 10,22 | Prečítané:  17461x

Je na úteku a aktuálne je obvinený z desiatich vrážd.

Róbert Lališ pochádza z bratislavskej Dúbravky. Vyučil sa za autoklampiara. Jeslobodný a má dve deti. Tento rok v apríli oslávil päťdesiatku. Prezývku Kýbel má kvôli nízkemu vzrastu. Volali ho aj Malý, alebo Krpatý či iba On.Ale aj Gestpák.

Začiatky

"Miroslav Sýkora bol zakladateľ partie podsvetia, ktorá nesie jeho meno - sýkorovci.Vytvoril okolo seba silnú skupinu mužov, ktorí pôsobili najmä ako výpalníci, vydierači,aktéri veľkých krádeží a biele kone. Používal sofistikované metódy. Vyššie postavení členovia jeho skupiny pri získavaní finančných prostriedkov neuplatňovali hrubú silu, ale zastrašovanie prostredníctvom najatých, v posilňovniach vytrénovaných silákov, ktorí dostali prezývku "hrubokrkí". Získané peniaze Sýkora nemíňal, ale po prepraní prostredníctvom komplicov ich investoval do svojich firiem," takto opísal Sýkoru redaktor denníka Nový Čas Vladimír Donner.

Zavraždili ho 6. februára 1997 pred hotelom Holiday Inn na Bajkalskej ulici v Bratislave. Prípad sa roky nedarilo objasniť.

Šéf po smrti Sýkoru

V máji 2013 policajti získali nové svedectvo chlapíka s prezývkou Čučo. Zo zavraždeniaSýkoru obvinili Ľuboša Ferusa, Mareka Ľuptáka, Richarda Benčiča prezývaného Kofolaa Milana Majtana alias Starého. Policajti tvrdia, že Ferus mal dať Pertovi Križanovičovi,ktorého volali Duran, na Sýkorovu likvidáciu 1,5 milióna korún (49 790 eur). Duran bolpredtým Sýkorovou pravou rukou. Roky sa hovorilo, že po krádeži 173 miliónov korún (5 miliónov eur) z trezora VÚBv Nitre v januári 1996 si podsvetie delilo peniaze z lupu. Svoj podiel chcel Sýkora, akoaj Duran. Nezhody vyplývajúce z hádok o delenie koristi boli dlho považované za motívSýkorovej vraždy. Získala som informácie, že teraz policajti pracujú s inou verziou. Šéfomskupiny sa po Sýkorovej smrti chceli stať Duran aj Kýbel. Trvalé bydlisko má Kýbel v bytovke v bratislavskej Dúbravke.

 

V obchodnom registri figuruje v dvoch spoločnostiach. Kedysi mal podnikateľskéaktivity aj na Morave. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa so svojimi kamarátmičasto stretával v legendárnom Boby centre v Brne. V Čechách má majetky údajne napísané nachlapíka, ktorého volajú Franto. Ide o muža s koreňmi na Slovensku.

Sýkorky

"Sýkorovci skončili, keď zavraždili Mira Sýkoru," zvykne hovorievať jeden z čelných predstaviteľov skupiny František Borbély. Prokuratúra a polícia však majú iný názor. " Od devädesiatych rokov minulého storočia doteraz pôsobili v Bratislave, na Záhorí a v okolí Senca. Výpalné, vydieranie, vraždy konkurentov, vraždy nepohodlných svedkov, vraždy na objednávku. To boli aktivity partie."

V gangu sýkoriek pôsobilo veľa Rómov. Partia preberala ich družné a hlučné správanie a hlavne živelnosť v konaní. Aj preto im konkurenčné skupiny začali hovoriť hanlivo cigáni.

  • Kýblovou pravou rukou pre bratislavský región bol istý čas Peter Čongrády, prezývaný Čongi. Zastrelili ho v septembri 2004. Z jeho vraždy je obvinený Sergej Miňajlenko a spol. Popraviť sa ho však pokúšali už skôr, v roku 1999.
  • Po Čongiho smrti na jeho miesto postúpil Ladislav Bališ, prezývaný Dlhý Laco. Pred časom ho odsúdili na 25 rokov za prípravu vraždy parťáka Martina Hrabárika alias Rezňa a ďalšie trestné činy. Začal spolupracovať s políciou a vypovedá o zločinoch, ktoré skupina spáchala.
  • Ďalším Kýblovým námestníkom sa stal Borbély. Ako jediný je spomedzi sýkorovských šéfov na slobode. Na krku má iba jedno obvinenie pre vyberanie výpalného z roku 2006. Prípad sa roky ťahá na súde.
  • Sencu a okoliu šéfoval Peter Havaši, prezývaný Havel. Popravili ho v júni 2004. Z jeho vraždy obvinili takáčovcov, súd ich však oslobodil. Rozsudok nie je právoplatný. Po Havlovej smrti región preberal Martin Bihári alias Rus. (Ten je obvinený z viacerých vrážd a iných násilností. Je na úteku.)
  • Záhorie zase riadil Ivan Cupper s prezývkou Vincko. Sedí vo väzbe pre obvinenia z viacerých vrážd.
  • Juraj B. alias Čapatý 13 rokov slúžil Kýblovi. Bol šéfom ochranky. Vlani v apríli začal spolupracovať s políciou. Podáva svedectvá o surovom zabíjaní konkurentov, vraždení na objednávku, ale aj o likvidovaní vlastných ľudí. Prehovoril o osem člennom vraždenom komande, vyhlásil, že bol pri pätnástych vraždách. Postupne vychádzajú najavo informácie, z ktorých behá mráz po chrbte. A po Čapatom začali vypovedať aj ďalší...

Viacerí vrchní predstavitelia gangu sýkorovcov sú po smrti. Iní sedia v base, či už vo väzbe, alebo sú už odsúdení. Za mrežami sú aj chlapi, ktorí pôsobili na strednej či spodnej úrovni tejto zločineckej skupiny. Ako som spomínala, slobodu si užíva jeden z bossov jedine Borbély. Skupina sýkorovcov tak fakticky zanikla...

Kýblova základňa bola v budove s názvom Fiat v bratislavskom Ružinove. Teraz sa opodnik starajú príbuzní.

V marci 2011 tu bola policajná razia. Po nej zavreli Dlhého Laca a spol. kvôli príprave vraždy Rezňa.

Černák

"Po Sýkorovej smrti sa Kýbel bál Mikuláša Černáka. Vo všetkom Miťka počúval. Prikonfliktoch, keď sa Černák niekoho zastal, ustúpil. Keď vyčíňanie presahovalo určité medze,akceptoval ho ako bossa," opísal pre môj blog vzťahy muž, ktorý mal kedysi k sýkorkámblízko. Spomenul aj historku,ako raz Kýbel Černákovi povedal: "Už po tebe idú Krajči,Svěchota a Lexa" Miki vraj Kýblovi odvetil: "Pozabíjame to všetko." A vtedy Kýbelpochopil, že je to konečná, pretože Gustáv Krajči bol v tom čase ministrom vnútra, Jaroslav Svěchota námestníkom riaditeľa Slovenskej informačnej služby a Ivan Lexa jeho nadriadeným, teda šéfom tajnej služby.

SIS

Kýbel mal blízko k Slovenskej informačnej službe už v časoch, keď jej šéfoval Lexa (apríl 1995 - október 1998).

Roháč

Kýbel mal dobré vzťahy s Jozefom Roháčom, prezývaným Potkan alebo Čapica. (Sedívo väzbe v Maďarsku kde je podozrivý z viacerých vrážd. Z viacerých vrážd je obvinený ajna Slovensku.) Podľa mojich zistení Roháč zoznámil Kýbla s intelektuálmi, ktorí zaňho po Nežnejrevolúcii bojovali akoby bol politický väzeň. Sedel totiž za únos námestníka ministrazdravotníctva. Medzi jeho zástancami bol napríklad aj Miloš Žiak - šéf Izraelskej obchodnejkomory na Slovensku. Niektorí z nich majú vplyv v politike aj v podnikateľských kruhoch.

Fero

Aj priateľstvo s týmito ľuďmi mu zabezpečilo ďalšie, ďalšie a ďalšie kontakty. Tietovzťahy začal neskôr využívať aj spomínaný Borbély, ktorý so Žiakom podniká. Ich spoločnáfirma prevádzkuje najmä reštaurácie, pivárne a kaviarne. "Fero od leta 2011 otvoril viaceré veľké putiky. Mal kvôli tomu spor s Kýblom, ktorý satešil, že majú pekný spoločný biznis. Fero sa ohradil, že nič nie je spoločné, že je to iba jehoobchod," prezradil človek blízky Borbélymu. Kýbel a Borbély vlastnia v bratislavskej Petržalke nehnuteľnosť, v ktorej je herňa.Prevádzkuje ju Kýblov známy.

V Borbélyho hoteli v bratislavskej Petržalke sa na jeseň 2011 konala recepcia pri príležitosti spustenia projektu Stratené mesto. Na udalosti sa zúčastnili viacerí politici, podnikatelia, intelektuáli a aj izraelský veľvyslanec na Slovensku.

Súkromná bezpečnostná služba spriaznená s Borbélym získala viacero štátnych zákaziek.

Chcel byť jediný

"Chcel byť jediný na Slovensku, jediný v Bratislave. O všetkom rozhodoval Kýbel -koho zabijú, komu čo zoberú, kto bude čo robiť...," povedal o svojom niekdajšom šéfovi Jurij F. alias Malý Rus.
Bol Kýblovou pravou rukou. Vypovedal tiež, že zo skupiny sa nedalo odísť. "Bol by zledopadol a ak by chcel niekto vypovedať na polícii. Kýbel by sa to dozvedel a pozabíjal by muaj rodinu."

Pranoja

Na dôležité stretnutia Kýbel chodil s ochrankármi, ktorí vždy pred jeho príchodomskontrolovali priestor. Zaujímali sa o to či v objekte nie sú nevhodné osoby a preverovali ajto, či tam nie je odpočúvacie zariadenie. Nepoužívali mobilné telefóny, všetko vybavovaliosobne. Prípadne si cez telefón len dohodli čas, kedy sa stretnutú na mieste, ktoré už malivopred určené. 
"Ráno, keď Kýbel vstal, musel sa trikrát pozrieť do zrkadla, aby sa presvedčil, či je tonaozaj on," podotkol zdroj blízky sýkorovcom.
V istom období Kýbel na prepravu často používal Škody Fabie. Dôvodom bolo, že sú tonenápadné autá. Niekedy museli mať vzadu aj striebornú anténku, aby vyzerali ako policajné. 
"Kýbel mal vždy informácie z polície o tom, čo sa bude diať a policajtov si platil,"vyhlásil Malý Rus.
 Človek, ktorý sa v partii sýkoriek roky pohyboval pre môj blog uviedol, že tých, ktorýchplatil, si nevážil, a opovrhoval nimi. "Považoval ich za odpad." Podľa informácií, ktoré somzískala Kýblovi však pomáhali aj takí, ktorých neplatil.

Zatykač

Kýbel ešte v priebehu roku 2011 chodil po Bratislave a sprevádzali ho jehogorily. Ľudia ho mohli vidieť v nákupných centrách hlavného mesta, ale aj ako si vykračuje po Korze. Skrývať sa začal začiatkom roka 2012, to sa totiž už šepkalo, že polícia na neho vydalazatykač. V tom čase to však ešte nebola pravda. Fámy šírili ľudia z jeho okolia zámerne.Chceli sa dozvedieť čo sa v kriminálnom, či policajnom prostredí hovorí. Zistenia musamozrejme referovali. V úkryte ho navštevoval aj chlapík s prezývkou Zlatinko. Do skrýše za Kýblom chodil ajMalý Rus. Neskôr však oboch zavreli. Na slobode však stále sú iní poskoci. Najvrchnejší šéf sýkorovcov Róbert Lališ bol celé roky nedotknuteľný. Na základeobvinenia zo založenia zločineckej skupiny a iných trestných činov súd na Kýbla vydalzatykač až v júli 2012. A potom prišlo prvé obvinenie z vraždy...

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 25. septembra 2014  obžalobu na  Kýbla, ďalšie sýkorky a Roháča. Informáciu potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Kýbla a  ďalších chcú obžalovať z vrážd Miloša Piliara, bratov Eduarda a Róberta Diničovcov, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku a Romana Deáka.

Malý Rus uzavrel dohodu

Jurij F. alias Malý Rus bol pravou rukou Kýbla. Začal spolupracovať s políciou ausvedčuje niekdajších kumpánov a aj svojho šéfa. Obvinený je z vraždy Romana Deáka z roku 1999 a Eduarda Diniča, jeho brata Róberta Diniča z roku 1998 a Daleva Hlavačku z roku 1999. "Z pôvodnej trestnej veci bol vylúčený na samostatné konanie. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry s ním uzatvoril dohodu o vine a treste. Návrh na schválenie dohody o vine a treste v trestnej veci obvineného bol predložený na Špecializovaný trestný súd," informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Súd naplánoval verejné zasadnutie na14. októbra 2014.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Otočku k moru do Chorvátska urobíme pohodlnejšie

Matovič sa na nevyžadovaní testu dohodol zatiaľ len s Babišom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Konšpirujúci premiér nie je zmena, na ktorú sme čakali

Kto nie je s vami, nemusí byť v službách temných síl.


Už ste čítali?