Mafiánski vodcovia: Borbélyho zavreli, Kýbel na úteku prišiel o spojenca

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 12.10.2014 o 18:30 | (upravené 13.10.2014 o 17:15) Karma článku: 8,72 | Prečítané:  3892x

Fero je muž, ktorý veľa vie. Azda preto si ho policajti roky nevšímali.

AKTUALIZOVANÉ 13.10.2014 o 17:15 o vyjadrenie polície.

Ak by z prostredia polície unikli informácie, že sa na sýkorovského bossa Františka Borbélyho „niečo chystá“, asi by sa začal ukrývať. Ak by sa aj správy o tom, že ho "idú zbaliť", predsa len k nemu dostali a považoval by ich za nebezpečné, ušiel by...

Presne tak, ako to urobil jeho šéf Róbert Lališ alias Kýbel, ktorý sa schoval hneď, ako sa dozvedel, že policajti „po ňom idú“. Keď ho v lete 2012 obvinili, už sa skrýval.  Súd tak na neho  vydal zatykač. Aktuálne je obvinený z desiatich vrážd a ďalších trestných činov.

Borbély, rovnako ako  Kýbel mal svoje kontakty na polícii, prokuratúre aj súdoch či v prostredí tajnej služby.

Vždy sa k nemu dostali horúce informácie. Často pred policajnými raziami , alebo krátko po nich odcestoval. Vždy sa však vrátil a ďalej si žil svoj život.

Ostal sám

 Kýbel je na úteku a zvyšok partie je vo výkone trestu, vo väzbe, alebo pod zemou. Borbély ostal z „vedenia“ sýkoriek na všetko sám...

Obchod s drogami?

V stredu 8. októbra 2014 ho na Panónskej ceste v Bratislave  zadržali policajti. Čelí obvineniu zo založenia zločineckej skupiny a drogovej trestnej činnosti.

"Zisky z drogovej trestnej činnosti používali na podporu iných  obvinených osôb na úteku, " uviedol v pondelok 13. októbra 2014 zástupca riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Martin Krčmárik. S tým, že túto trestnú činnosť polícia  dokumentovala od roku 2012. Zadržanie Borbélyho súvisí s akciou keď boli vlani v januári zadržané iné osoby.

Denník Nový Čas priniesol informáciu,  že poskytol nehnuteľnosť iným osobám, ktoré tam vyrábali drogy, predovšetkým pervitín. Objekt sa nachádza v rekreačnej oblasti neďaleko Bratislavy.

Na začiatku dediny stojí dom o ktorom miestni vravia, že je Borbélyho. (V roku 2009 tam bola aj policajná razia.) Súpisné číslo však chýba. Podľa internetového portálu katastra Borbély  v obci dom nemá, vlastní tam iba ornú pôdu. V dedine však majú nehnuteľnosti viacerí jeho príbuzní.

„Fero sem často chodieval aj s ochrankárom. Chodil na ryby. Mali tu aj bufet, ale ten pred niekoľkými rokmi zavreli.  O budovu sa teraz stará jeho známy,  ktorý býva v neďalekej chatke,“ spomenul jeden z domácich.

Miestni nepovedia o Borbélym nič zlé. „On a mafián?" zasmial sa jeden z  domácich. "On  je veľmi slušný mafián.  Nepotrebuje byť grázel, je podnikateľ.“

Sudca Špecializovaného trestného súdu zobral Borbélyho do väzby z dôvodu obavy, že by ušiel, ovplyvňoval svedkov a pokračoval v páchaní trestnej činnosti.  Informáciu potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. 

Borbély si podal sťažnosť, bude o nej rozhodovať Najvyšší súd SR.

Aj dvoch spoluobvinených vzal sudca do väzby. Dôvodom je obava, že by pokračovali v trestnej činnosti. Tretieho spoluobvineného prepustil na slobodu.

Kýbel a Fero

Najvrchnejším šéfom sýkoriek je už spomínaný Kýbel.

Jeho námestníkom bol Peter Čongrády alias Čongi, ktorého zavraždili v roku 2004 v bratislavskej Petržalke. Na jeho miesto nastúpil Ladislav Bališ alias Dlhý Laco. Ten si odpykáva 25 – ročný trest za prípravu vraždy niekdajšieho parťáka s prezývkou Rezeň.

Druhým námestníkom sa stal Borbély. Doteraz bol stíhaný na slobode v kauze výpalného z roku 2006. Podľa prokuratúry cez bezpečnostnú službu DKFB (Detektívna kancelária Františka Borbélyho) vyberal výpalné v bratislavskom podniku U Matúša, ktorý medzičasom zavreli. Prípad sa roky ťahá na súde. V januári 2015 by mal padnúť rozsudok.

Sencu a okoliu šéfoval Peter Havaši, prezývaný Havel. Popravili ho v júni 2004. Z jeho vraždy obvinili takáčovcov, súd ich však oslobodil. Rozsudok nie je právoplatný.

(Po Havlovej smrti región preberal Martin Bihári alias Rus. Ten je právoplatne odsúdený na 21 rokov. Obvinený z viacerých vrážd a iných násilností. Je na úteku.)

Sýkorovci podľa prokuratúry a polície fungovali od deväťdesiatych rokov minulého storočia až doteraz a venovali sa vyberaniu výpalného, vydieraniu, páchali vraždy konkurentov, vraždy nepohodlných svedkov, vraždy na objednávku. V gangu pôsobilo veľa Rómov. Partia preberala ich družné a hlučné správanie a hlavne živelnosť v konaní. Aj preto im konkurenčné skupiny začali hovoriť hanlivo cigáni.

 Kýbel bol veľmi krutý, poddaní ho preto medzi sebou volali aj Gestapák. Viacerí vypovedajú, že pod jeho vedením vraždili zo strachu. Roky mlčali.

"Bol by zle dopadol, ak by niekto šiel na políciu,“ povedal jeden z nich, s tým, že by sa to určite dozvedel, lebo mal všade svojich ľudí. „Kýbel by ho zakopal,“ podotkol.

Borbély spolu s Čongrádym reprezentovali inteligentnejšiu a umiernenejšiu vetvu skupiny.

„Fero bol svojim spôsobom aj dobrák, keď mal niekto problém s mafiánmi z inej partie vedel sa ľudí zastať a nič za to nechcel,“ uviedol muž, ktorý mal kedysi k sýkorkám blízko. Spomenul tiež, že vždy sa vedel dohodnúť. Neriešil veci len silou, práve naopak, jeho chlapi boli skôr „neviditeľní“ a zasahovali len výnimočne. „Mal však jednu veľkú slabosť, nevedel sa postarať o svojich ľudí, keď sa dostali do vážnych problémov. Aj z tohto dôvodu ho v posledných rokoch opustilo mnoho verných,“ dodal môj zdroj.

Biznis

„Na vrchu bol Kýbel, ktorý mal okolo seba svojich ľudí. Potom som bol akože ja a akože moja skupina,“ opísal policajtom Dlhý Laco, ktorý už po odsúdení tiež začal spolupracovať s políciou.

„Potom bol Fero Borbély , robil väčšinou oficiálne veci a aj ostatní sa snažili robiť cez jeho firmy oficiálne veci, a on aj veľa radil vo všetkom,“ skonštatoval Dlhý Laco, ktorý spoločne s Borbélym vlastní v bratislavskej Petržalke nehnuteľnosť. Borbélyho firma v nej prevádzkuje hotel.

Aj iní vypovedajú, že Borbély sa venoval ekonomickým aktivitám.

V posledných rokoch sa Borbély chcel veľmi zaradiť do nóbl spoločnosti, rozbiehal biznis v gastronómii. (Firmu založil spoločne s Milošom Žiakom, šéfom Izraelskej obchodnej komory na Slovensku.)

Pred viac ako dvomi rokmi mi povedal, že na vlak v ktorom sa teraz vezie (podnikateľská dráha), nastúpil neskoro, a len veľmi ťažko sa mu prediera dopredu.

Borbélyho a Žiaka spája Jozef Roháč, ktorého sýkorky volali Čapica a novinári Potkan. Podľa výpovedí svedkov pre skupinu „robil“ za peniaze – podieľal sa na vraždách, na „prácu“ ho najímal Kýbel.

Žiak a niektorí ďalší intelektuáli chceli z Roháča po nežnej revolúcii urobiť politického väzňa. (Za socializmu sedel za únos námestníka ministra zdravotníctva.)  Borbély zase poznal Roháča prostredníctvom  Kýbla. Roháč je na Slovensku aj v Maďarsku podozrivý z viacerých vrážd. Sedí vo väzbe v Maďarsku.

Kýbel sa tiež chcel zapojiť do biznisu, ktorý rozbehol Borbély so Žiakom. Borbély sa však ohradil, že je to len jeho kšeft.

Borbély ale ostal Kýblovi stále oddaný. Hlavne svojimi vyhláseniami. Často opakoval, že by sa za svojho kamaráta Roba hodil aj do dráhy guľky, ktorá by na neho letela.

Kýblov koniec?

Policajti mali informácie o tom, že Kýbel a Borbély páchajú trestnú činnosť minimálne od roku 2008, no aj napriek tomu ostali celé roky bez povšimnutia.

Dolapením Borbélyho prišiel ukrývajúci sa Kýbel o spoľahlivého spojenca. V skrýši je preto odkázaný len na tých, ktorí od neho dlhé roky ťahali informácie, za čo sa mu odmenili aspoň garanciou beztrestnosti.

Ale len dočasnou...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?