Už nie som zločinec!

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 21.12.2014 o 19:00 | Karma článku: 10,72 | Prečítané:  3942x

 Prokurátor zrušil moje obvinenie z ohovárania policajného funkcionára Ševčíka.

Vyšetrovateľ major Lučan ma v októbri 2014 obvinil z úmyselného trestného činu – prečinu ohovárania.

V októbri 2012 som totiž ako redaktorka denníka Nový Čas  napísala článok a v ňom citovala aj to, čo o policajnom funkcionárovi Ivanovi Ševčíkovi na pojednávaní na  súde povedal hlavný obžalovaný v kauze bytovej mafie Jozef Drag. Tvrdil, že bol agentom kriminálneho spravodajstva a riadili ho spravodajskí dôstojníci z tajného policajného odboru a o všetkom vedel aj Ševčík, ktorý v tom čase zastával funkciu šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Celú výpoveď Draga zo súdu si prečítate kliknutím na tento link.

Ševčík  na mňa kvôli spomínanému článku v novembri 2012 podal trestné oznámenie. Povedal, že nemal konkrétne informácie o kauze bytovej a pozemkovej mafie, nemal informácie o Dragovej trestnej činnosti ani ho osobne nepozná a jeho tvrdenia nie sú pravdivé. (Ševčík  je dnes riaditeľom Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.)

Voči uzneseniu o vznesení obvinenia som podala sťažnosť.

Prokurátor Martin Pacalaj z Okresnej prokuratúry Bratislava 2 obvinenie zrušil. Unesenie mi bolo doručené tento týždeň v stredu 17. decembra 2014.

„Sťažovateľka ako novinárka pravdivo informovala o skutočnostiach , o ktorých sa dozvedela na hlavnom pojednávaní počas výsluchu obžalovaného Jozefa Draga a nemala žiadny dôvod preverovať ich eventuálnu hodnovernosť,“ skonštatoval prokurátor Pacalaj.

Celý dokument o zrušení obvinenia si môžete prečítať kliknutím na tento link.

Z uznesenia  prokurátora vyplýva, že som nespáchala trestný čin a tento názor je pre policajta záväzný. Prokurátor nariadil, aby vo veci znova konal a rozhodol. Ak sa nevyskytnú nejaké ďalšie dôkazy, ktoré by jasne preukazovali úmysel, mal by vyšetrovateľ trestné stíhanie zastaviť.

Zo sprievodného listu, ktorý mi zaslal prokurátor tiež vyplýva, že Drag skutočne bol činný pre kriminálne spravodajstvo. Prokurátor jasne uviedol, že existuje utajovaná časť trestného spisu týkajúca sa zbavenia mlčanlivosti Draga a jeho plnenia úloh na úseku kriminálneho spravodajstva. 

Celú listinu si môžete prečítať kliknutím na tento link.

Dva právne názory

Ševčík podal trestné oznámenie aj redaktorku časopisu Plus 7 dní Ľudmilu Lackovú. Urobil tak tiež v novembri 2012. Tiež v článku opísala  to, čo Drag povedal  o Ševčíkovi na súde. Iný vyšetrovateľ (jeho meno nepoznám) z iného okresného riaditeľstva  - Bratislava 5 tiež začal v decembri 2012 trestné stíhanie vo veci pre podozrenie z úmyselného trestné činu - prečinu ohovárania. Novinárku Lackovú však neobvinil.  Z vyjadrenia bratislavskej krajskej prokuratúry vyplýva, že vyšetrovanie nie je ukončené.

Chronológia kauzy

  • V lete 2010 odišiel Ivan Ševčík z postu šéfa ÚBOK-u do civilu.
  • Na jeseň 2011 Drag vypovedal na súde.
  • V lete 2012 sa Ševčík vrátil do policajného zboru a stal sa šéfom policajnej inšpekcie.
  • V októbri 2012 bol spomínaný článok publikovaný na webe Čas.sk
  • V novembri 2012 Ševčík podal na mňa trestné oznámenie.
  • V apríli 2014 začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci. Stalo sa tak pár dní po tom, ako som definitívne odišla z vydavateľstva denníka Nový Čas.
  • V októbri 2014  ma vyšetrovateľ obvinil z úmyselného trestného činu – prečinu ohovárania. Stalo sa tak krátko po tom, ako som na blogu zverejnila články o závažných prepojeniach vplyvných  a mocných na mafiánskeho sýkorovského bossa Róberta Lališa alias Kýbla a aj na jeho námestníka Františka Borbélyho.
  • V novembri 2014 mi vyšetrovateľ zaslal uznesenie o vznesení obvinenia.
  • V decembri 2014 prokurátor obvinenie zrušil.

A dúfam, že toto je za touto „bu-bu-bu kauzou“ bodka...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?