Chvália ho za zatvorenie piťovcov, teraz robí pre advokátku jedného z nich

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 8.8.2014 o 7:00 | (upravené 15.3.2015 o 12:35) Karma článku: 2,77 | Prečítané:  994x

Bývalému elitnému policajtovi pripisujú zásluhy za dolapenie piťovcov. Teraz pracuje pre advokátku, ktorá zastupuje muža z tejto partičky

Článok bol pôvodne zverejnený 8.8.2014 o 7:00, karmu mal 10.91, prečítaný bol  15377-krát a bolo pod ním 19 diskusných príspevkov.

V roku 2001 sa Rudolf Cádra stal  policajným vyšetrovateľom. Keď bol ministrom vnútra Daniel Lipšic (2010 – 2012), zastával funkciu zástupcu riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Za jeho éry policajti obvinili partiu piťovcov. Spolupracoval aj s tímom, ktorý vyšetroval Gorilu. Po nástupe Roberta Kaliňáka na post ministra vnútra pracoval na Úrade kriminálnej polície na Policajnom prezídiu, na starosti mal divácke násilie. Na konci januára 2013 odišiel do civilu na vlastnú žiadosť.

Po odchode z polície si  Cádra založil  firmu, ktorá má názov ako skratka policajného útvaru, kde pôsobil ako zástupca. Spoločnosť má v predmete činnosti aj detektívne služby.

Cádra tento rok získal titul magistra práva na Fakulte práva Janka Jesenského v Sládkovičove. (Na tej istej škole získal titul aj Juraj Ondrejčák alias Piťo.)

Časopis .týždeň ako prvý priniesol informáciu, že teraz pracuje pre advokátsku kanceláriu Evy Mišíkovej.

Mišíková je advokátkou od marca 2014, pred tým bola štyridsať rokov prokurátorkou a mala prívlastok bojovníčky z podsvetím.

Jeden z jej klientov je aj Igor Dvorský, ktorý podľa prokuratúry a polície patrí do údajnej skupiny piťovcov.

Právoplatne je odsúdený na štyri roky za vydieranie.

Neprávoplatne Dvorského odsúdili za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, poškodzovanie cudzej veci, hrubý nátlak, ublíženie na zdraví, výtržníctvo, vydieranie, nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi, nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami na 24 rokov.

Advokátka Mišíková riešila Dvorského podmienečné prepustenie z výkonu trestu, kde si odpykáva už spomínaný trest za vydieranie. Chcel sa tak dostať na slobodu.

Tandem M&C

Mišíková aj Cádra si z predchádzajúceho zamestnania odniesli nielen vedomosti a skúsenosti, ale aj veľa spravodajských a operatívnych informácií, a to aj zo živých káuz. Obaja poznajú stále aktívnych prokurátorov a policajtov nielen po pracovnej stránke, ale s mnohými sa stýkali aj v súkromí. Poznajú ich charaktery, slabé stránky aj zraniteľné miesta. A toto všetko môžu teraz využívať pri práci v advokácii v prospech svojich klientov.

Tandem Mišíková a Cádra je teda pre prokurátorov a policajtov niečo také, akoby stáli úplne nahí pred vypredaným strahovským štadiónom.

„Nie je problém v tom, kde pracujete, ale to, ako tam pôsobíte. Ak by som bol bezcharakterný, tak beriem úplatky už na polícii. Pani Mišíkovú som oslovil práve preto, že o nej nemám žiadnu pochybnosť. Štyridsať rokov fungovala pre tento štát, vždy bola veľmi aktívna pri vyšetrovaní. Považujem ju za jednu z najväčších odborníčok na trestné právo,“ povedal Cádra o práci pre Mišíkovú časopisu .týždeň.

Lipšicov hrdina sa pokazil

Lipšic sa raziou proti piťovcom často chváli. Po neprávoplatnom rozsudku Špecializovaného trestného súdu v kauze vyhlásil: "Je mi ľúto, že mnohí špičkoví policajti, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní najzávažnejších zločinov, boli z Policajného zboru vyštvaní.“ Viackrát predtým označil za vyštvaného Cádru a  jeho policajnú prácu často verejne hodnotil pozitívne. Za vyštvanú z prokuratúry zase označoval Mišíkovú. Mišíková aj Cádra boli vlani na jeseň na oslave jeho štyridsiatky.

Lipšicovi som preto poslala nasledovnú otázku: „Ako hodnotíte fakt, že bývalý zástupca ÚBOK-u Rudolf Cádra, ktorého ste často verejne chválili a pripisovali mu zásluhy za dolapenie a vyšetrovanie kauzy piťovcov, teraz pracuje v advokátskej kancelárii, ktorá jedného z nich zastupuje?“ Neodpovedal.

Cádru vo svojich článkoch viackrát chváli redaktor časopisu .týždeň Marek Vagovič aj investigatívny novinár Tom Nicholson. „Aj kontakty na niektorých vplyvných ľudí zrejme vysvetľujú, prečo zostal Ondrejčák tak dlho na slobode, hoci sa netajil, že je gangster. A preto musel prísť odhodlaný tím vyšetrovateľov pod vedením Rudolfa Cádru, aby ho dostal...“ napísal Nicholson v jednom zo svojich  článkov.

Vagovič odpísal, že sa k téme pre môj blog teraz nemá čas venovať, lebo je chorý. Nicholson, uviedol, že je odcestovaný.

A ešte aj prekrútené fakty

Mišíkovej advokátska kancelária zastupuje aj Mareka Trajtera obvineného z vraždy Romana Deáka. Cádra v rozhovore s novinárom Marekom Vagovičom tvrdil: „Ani jeden klient advokátskej kancelárie Mišíkovej nie je vykonávateľom ani organizátorom žiadnej mafiánskej vraždy, respektíve členom zločineckej skupiny.“ Toto vyhlásenie je však zavádzajúce!

Pravdou je, že Mišíkovej klient – Marek Trajter – nie je obvinený z trestného činu založenia zločineckej skupiny, ale je obvinený  z toho, že si vraždu Deáka objednal u zločineckej skupiny sýkorovci. Teda ľudovo povedané je obvinený v prípade mafiánskej vraždy.

„Marek Trajter v období mesiacov júl a august 1999 zadal požiadavku obvinenému Ivanovi Cupperovi a Petrovi Havašimu na vykonanie vraždy Romana Deáka za poskytnutie finančnej odmeny 10 miliónov Sk (331 939,19 eur) a za jej splnenie , následne obvinenými Róbertom Lališom, Ivanom Cupperom, Jurijom F., Martinom Bihárim, Martinom Kováčom a Jozefom Roháčom bolo formou organizátorstva a spolupáchateľstva vykonanie usmrtenie poškodeného,“ napísal v uznesení o obvinení vyšetrovateľ.

Vyšetrovateľ ďalej uvádza, že Lališ, Cupper, Jurij F. a Martin Kováč boli obvinení aj zo založenia zločineckej skupiny a jej členmi boli aj v čase spáchania vraždy Deáka.

Šikovná formulácia Cádru tak navodzuje dojem, že poprava Deáka bola asi len dôsledkom pouličnej šarvátky. Celú pravdu o obvinení Trajtera si môžete prečítať kliknutím na tento link.

Otázky pre Cádru

 • Exminister vnútra Daniel Lipšic Vás často verejne chváli, za to, že sa vám podarilo obviniť piťovcov, teraz pracujete pre advokátsku kanceláriu, ktorá jedného z nich zastupuje, je to podľa Vás v poriadku?
 • Ako viete túto vašu premenu vysvetliť, najprv ich „zavriete“, potom sa podieľate na ich zastupovaní?
 • V rozhovore v časopise .týždeň ste na otázku ohľadom klienta Mišíkovej Mareka Trajtera, ktorý je obvinený z vraždy Romana Deáka: „Ako jeden z prvých prípadov však zobrala kauzu Mareka Trajtera, ktorý je podozrivý z objednávky vraždy mafiána Romana Deáka. Nie je to problém?“ odpovedali takto: „Ani jeden klient advokátskej kancelárie pani Mišíkovej nie je vykonávateľom ani organizátorom žiadnej mafiánskej vraždy, respektíve členom zločineckej skupiny.“ Prečo ste šikovnou formuláciou zavádzali, keď z uznesenia o vznesení obvinenia vyplýva, že Trajter je obvinený z vraždy, ktorý sú objednal u členov zločineckej skupiny sýkorovci?
 • Viete zastupovanie Trajtera obhájiť aj inou odpoveďou? Ak áno, akou?

 „Teší ma Váš záujem o moju osobu a aj o moju budúcnosť, naozaj úprimne. Momentálne mi však moje pracovné povinnosti nedovoľujú venovať sa Vám, nakoľko som pred dovolenkou. Ak budete mať záujem, ozvite sa mi v septembri, dúfam, že už budem mať viac času,“ odpovedal Rudolf Cádra.

Koncipient nie je

Koncipienta s uvedeným menom neevidujeme v zozname advokátskych koncipientov. K dnešnému dňu (6. 8. 2014) neevidujeme ani podanú žiadosť o jeho zápis do zoznamu advokátskych koncipientov,“ uviedla Dominika Skuráková z oddelenia matriky Slovenskej advokátskej komory.

Znamená to, že Cádra s Mišíkovej advokátskou kanceláriou spolupracuje na inej báze. Napríklad je zamestnancom na inej pracovnej pozícii, alebo Cádrova firma Mišíkovej kancelárii fakturuje  jeho služby.

 „Advokát je povinný odmietnuť poskytnutie právnych služieb, ak on alebo osoba blízka v tej istej veci alebo vo veci s ňou súvisiacej rozhodoval, pripravoval podklady na rozhodovanie, alebo v rámci plnenia pracovných povinností konal vo veci najmä ako sudca, prísediaci, rozhodca rozhodcovského súdu, prokurátor, probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník a súdny tajomník alebo iný štátny zamestnanec,“ píše sa v advokátskom poriadku. (policajt je štátny zamestnanec, pozn. autorky)

 • Vzťahuje sa toto ustanovenie aj na advokáta, ktorý má koncipienta, ktorý v minulosti pôsobil na riadiacej funkcii policajného útvaru, ktorý prípad realizoval?
 • Mohol by sa advokát podieľať na prípade, ktorý realizoval policajný útvar v čase keď mu jeho terajší koncipient šéfoval?
 • Mohol by sa na prípade podieľať ten koncipient?
 • Vzťahuje sa toto ustanovenie aj na iných zamestnancov advokátskej kancelárie ako advokátov a koncipientov?

“Vzhľadom na to, že ide o otázku výkladu advokátskeho poriadku, Kancelária Slovenskej advokátskej komory ju predloží pracovnej skupine pre veci advokátske,” informovala Naďa Ondrišová zo Slovenskej advokátskej komory.

Piťovci

 • Policajti v septembri 2011 zadržali partiu trnavskej vetvy piťovcov Adama Štefunka alias Šangalu, Igora Dvorského a Viktora Macejáka. Obvinili ich z vydierania. V Trnave si od podnikateľa pýtali 12-tisíc eur za to, že pre Macejáka vypracoval objednávku na betónovú dosku na príliš vysokú sumu a to ich urazilo. (Maceják začal spolupracovať s políciou a rozprávať o svojom pôsobení u piťovcov, obvinenie mu tak prokurátor dočasne odložil a získal štatút chráneného svedka.)
 • V novembri 2011policajti dolapili aj bossa Juraja Ondrejčáka alias Piťa a ďalších členov jeho skupiny.
 • Obvinili ich z násilných, drogových a majetkových trestných činov. Akcia s názvom Eden bola najväčšia v policajnej histórii. Medzi obvinenými bol aj Dvorský, ktorý bol v tom čase už vo väzbe.
 • V januári 2013 Trnavský súd Štefunka a Dvorského odsúdil na 4 roky za vydieranie.  Dvorský sa dostal do výkonu trestu.  Anonymizovaný rozsudok si môžete pozrieť kliknutím na tento link.
 • Dvorský 12. mája 2014 požiadal Okresný súd Trnava, aby rozhodol o jeho podmienečnom prepustení.
 • Medzi tým však Špecializovaný trestný súd 26. mája 2014 odsúdil Dvorského na 24 rokov, verdikt ešte nie je právoplatný. Obžalovaný sa odvolal.
 • Dvorský vzal 30. júla 2013 svoju žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu trestu prostredníctvom svojej obhajkyne Mišíkovej späť. Znamená to, že si to rozmyslel a už nežiada o podmienečné prepustenie z basy na slobodu.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?