Muž zo spisu Gorila: Zmaž články! O mne, Ikone a vyštvanom hrdinovi, inak ťa zničím

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 19.2.2016 o 8:00 | Karma článku: 13,08 | Prečítané:  7076x

Takýto odkaz mi poslal pán X, ktorý sa spomína v údajnom spise Gorila. Má blízko k exriaditeľovi tajnej služby, premiérovi a aj sýkorovskému bossovi Kýblovi. Hrozby sa začali napĺňať. Polícia ich vidieť nechcela.

Vysoký chlap s babyfacom, s farebne potetovanými ramenami, rukami aj nohami, s vyholenou hlavou, modrými očami, ktorý aj v roku 2016 chodí po meste s ochrankou a niekedy aj so zbraňou za pásom, sa rozplakal.

Nepáčilo sa mu, že by mali vyjsť najavo skutočnosti. O ňom a jeho priateľoch, o prinajmenšom čudných prepojeniach aj o závažných podozreniach. 

V zlosti mu tiekli slzy po tvári. Nejaká Piraňa o ňom totiž už napísala a zverejnila fakty. Z verejne dostupných zdrojov, napríklad z to, čo odznelo na hlavnom pojednávaní na súde, ale aj ďalšie zistenia.

Nevie sa zmieriť s tým, že sa mu nedarí ma zastaviť. A to viac ako dva roky. Nepomohli mu ani vyhrážky nátlak a klebety, ktoré o mne šíri. On a jeho partička.  

S inými novinármi, ktorých s radosťou kontaktuje, to išlo ľahko. Občas im dá tip, poklebetí s nimi. Zároveň zisťuje aké plány majú ich kolegovia.

Volá sa Peter Košč.Tajní ho medzi sebou volajú pán X.

Išiel sa sťažovať

Vytlačil si e-maily, ktoré som mu poslala a išiel sa sťažovať. Kam a komu neviem, ale isté je, že sa dostali na stôl k môjmu nadriadenému. Stalo sa tak ešte v polovici júla 2015.

S nabúchanými svalmi potom chodil po meste a rozhlasoval „ako sa postará, že ma vyhodia a že už si nedovolím o ňom a jeho priateľoch napísať ani čiarku, veď stále do neho j...m." Pri podávaní sťažnosti však zatajil, aké aktivity dlhodobo vyvíja voči mojej osobe. Košč ma totiž rôznymi spôsobmi terorizuje už od apríla 2013. Písala som o tom napríklad tu.

Teraz však opíšem iba to, čo sa odohralo od začiatku roka 2015. Vtedy som začala pracovať pre redakciu Aktuálne.sk.

Kľúčové postavy

 • Peter Košč: Podnikateľ, ktorý sa spomína v údajnom spise Gorila zverejnenom na internete ako osoba blízka Jozefovi Magalovi. Ten v období 2006 – 2010 viedol Slovenskú informačnú službu a teraz šéfuje Národnému bezpečnostnému úradu. Košč bol spolu s Robertom Ficom v decembri 2011 na krste CD speváčky Tiny. Fico bol krstným otcom albumu. Video z akcie si môžete pozrieť tu. Podnikal aj s Marekom Trajterom. Od spoločných obchodných aktivít oficiálne upustil potom, ako Trajtera v apríli 2013 obvinili z vraždy. Stretával sa so šéfom sýkorovcov Róbertom Lališom alias Kýblom. Investigatívny novinár Tom Nicholson vo svojej knihe Gorila opísal, schôdzky s istým holohlavým mužom, ktorý mu nechcel povedať svoje meno a pomáhal mu s článkami. Tvrdil mu, že by sa dalo zohnať päť, možno desať miliónov korún  za to, že sľúbi, že sa prestane rýpať v spise Gorila, s tým, že veľa novinárov to tak robí a nie je na tom nič zlé. Nicholson v knihe spomína aj to, ako neskôr prišiel na to, že tento chlapík je spolupracovník Magalu. Opis nápadne pripomína Košča. Košč sa venuje aj biznisu v bezpečnostnom sektore. Jeho firma získala viacero štátnych zákaziek.
 • Eva Mišíková: Bývalá prokurátorka a bojovníčka s podsvetím si získala priazeň verejnosti a stala sa z nej  žena, ktorá môže mať prezývku Ikona. Dnes je advokátka, obhajovala Trajtera. Viac o Ikone si môžete prečítať tu.
 • Ján Vaľo: Policajný pridelenec v Českej republike, predtým prvý policajný viceprezident. Osobný priateľ Košča.
 • Peter Krajíček: Bývalý riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Teraz je náčelníkom Mestskej polície v Bratislave. Priatelí sa s Mišíkovou aj Vaľom. Tiež je Koščov kamarát. Viac o Krajíčkovi si môžete prečítať tu.
 • Rudolf Cádra: Bývalý Krajíčkov zástupca na ÚBOK-u. Patril do vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila. Dnes je advokátsky koncipient. Dobrý známy Mišíkovej. Krátko pracoval aj pre jej advokátsku kanceláriu. Novinári aj exminister vnútra Daniel Lipšic ho často označovali za hrdinu, ktorého z policajného zboru vyštvali ľudia Roberta Kaliňáka. Viac o Cádrovi si môžete prečítať tu.
 • Marek Trajter: Čelil obžalobe z vraždy Romana Deáka z októbra 1999, podľa prokuratúry si ju mal objednať u sýkorovcov. Súd jeho stíhanie zastavil z dôvodu, že skutok je premlčaný. To však nie je rozhodnutie o vine či nevine. Viac o Trajterovi  si môžete prečítať tu.
 • Róbert Lališ zvaný Kýbel: Boss sýkorovcov, obvinený z viacerých vrážd. Celé roky mal krytie z najvyšších miest. Dostal echo od policajtov a ušiel. Na úteku bol s falošnými dokladmi, vlani v októbri ho zatkli v Nemecku, v decembri previezli na Slovensko a sudca a posadil do väzby. Zatiaľ na pojednávaní nevypovedal. Nemal totiž okuliare a nemohol si naštudovať celý spis. Súd bude pokračovať v marci. Viac o Kýblovi si môžete prečítať tu.

Toto o Koščovi hovoria sýkorky

„Peter Košč sa s Lališom stretával dosť často. Požičal speváčke Tine auto, ktoré jej ukradli spred baráku a ja som ho cez zlodeja jedného našiel. Bolo to v roku 2010 alebo 2011,“ povedal na súde 28. januára 2015 svedok Juraj Billik alias Čapatý, ktorý bossovi slúžil 13 rokov a patril do vražedného komanda.

„Košč si vtedy kúpil S - klasu ako Mercedes a na tom aute prišiel za mnou. Košč sa s Lališom stretávali v pizzérii na Mierovej. Dôvod neviem, lebo som už pri nich nesedával, tam sa rozprávali, ja tam mám pec na pizzu a za tou pecou vždycky sedeli aj hodinu – dve a rozprávali sa, ale o čom neviem,“ uviedol  Čapatý.

V obžalobe na Kýbla a spol. je spomenuté, že policajti majú k dispozícii aj komunikáciu z chatu Jurija Fejera alias Malého Rusa. Aj on bol Kýblov sluha.

„Spojil som sa s Peťom, že je to v poriadku, obidvaja,“ píše sa v správe, ktorú  Kýbel  3. mája 2012 odoslal  Fejerovi.

Fejer pri výsluchu na polícii vysvetlil, že Kýbel tým zrejme myslel Peťa od Trajtera.

"Kýbel totiž vždy od Trajtera zisťoval, či ho neodpočúvajú a či ich nesledujú. Kýbel hovoril, že by to mal byť nejaký siskár," vysvetlil Fejer, ktorý  nevedel uviesť priezvisko Peťa.

Rozhorčená Ikona

Všetko sa to začalo keď sa vlani, v jedno januárové popoludnie skončilo hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici vo veci Kýbel a spol. Eva Mišíková, advokátka vtedy ešte obžalovaného Trajtera sa rozbehla  k východu z budovy súdu. Vyhľadala iných novinárov a začala sa rozkrikovať.

„Ako si mohla dovoliť napísať, že moja dcéra pracuje v Národnom bezpečnostnom úrade. Budem sa sťažovať v SME, “ rozhorčovala sa Ikona.

Nepáčil sa jej totiž môj článok „Kto je pán X zo spisu Gorila?“, ktorý som na blogu zverejnila deň predtým.

O tejto záležitosti som informovala svojho budúceho nadriadeného v spoločnosti News and Media Holding. Dôvodom bolo to, že od 1. februára som mala nastúpiť do redakcie Aktuálne.sk.

A prišiel Poštár

Ozval sa človek, ktorému dávam prezývku Poštár. (Prečo nezverejňujem jeho identitu vysvetľujem pod čiarou na konci článku. – pozn. autorky) Chcel sa stretnúť. Ako novinárka som túto osobu už poznala z minulosti a párkrát sme prišli do kontaktu.

V jeden februárový večer, v podniku na hranici sídliska a starej mestskej časti mi oznámil, že až do rána toho dňa mal pre mňa odkaz, že by som sa mohla stretnúť s Koščom, aby sme si ujasnili vzťahy.

 Poštár vyhlásil, že potom, ako som na Aktuálne.sk napísala článok Svedkovia: Policajti kradli z databáz pre šéfa sýkorovcov Kýbla identity však už tento odkaz neplatí.

Tvrdil, že Košč plánuje moju diskreditáciu a zničí ma. Vraj požaduje, aby som vymazala všetky články zo svojho blogu na webe Sme.sk, ktoré sa týkajú jeho osoby, Mišíkovej a Cádru. Neviem, či o tejto aktivite vie Mišíková a Cádra a ani  neviem, či sa s ňou stotožňujú.

Košč, Mišková a Cádra však nikdy nežiadali zverejniť opravu, alebo odpoveď podľa tlačového zákona, nepodali žalobu na ochranu osobnosti ani trestné oznámenie.

Tieto články mu prekážali

Poštár hovoril, že diskreditácia ma môže ohroziť na mojom novom pracovisku a môže poškodiť aj osobu môjho nadriadeného.

Povedal, že Košč tiež chce, aby som z článku s titulkom: „Mafiánsky boss sýkorovcov môže utekať pred zákonom s falošnými dokladmi“, ktorý som napísala pre Aktuálne.sk, vymazala pasáže, ktoré sa ho týkajú.

Tieto pasáže ho rozčúlili

 • "Podnikal (Trajter) aj s Petrom Koščom - mužom blízkym Jozefovi Magalovi, ktorý šéfoval SIS a teraz je riaditeľom Národného bezpečnostného úradu. Košč sa spomína aj v spise Gorila." 
 • "Košč sa s Lališom často stretávali u mňa v pizzerii,“ uviedol Juraj Billik alias Čapatý, kľúčový svedok v prípade sýkorovskej partie. Ide o podnik pizzeria Slezák Rock Pub, bývalý Svenson pub na Mierovej ulici v bratislavskom Prievoze."

O stretnutí s Poštárom som povedala nadriadenému. Zo strachu, že ma budú chcieť znedôveryhodniť, zdiskreditovať, poškodia mňa a aj vydavateľstvo, som pasáže z článku aj články z blogu Sme.sk zmazala.

Odvaha

Odvahu Košča poslať „vydieračsky“ odkaz možno pripísať azda aj tomu, že v tom čase Ústavný súd rozhodol, že Trajter sedí za mrežami nezákonne a boli porušené jeho práva. Z väzby sa dostal na slobodu.

V podniku v centre Bratislavy sa konala oslava. Trajter sa nechal počuť, ako všetkým ukáže, všetci skončia a všetkým sa pomstí. Svedkovi, ktorý proti nemu vypovedal ako prvý, operatívcovi, vyšetrovateľovi, prokurátorovi, ktorí na jeho prípade pracovali a aj mne.

Vzhľadom na okolnosti, za akých mal tieto slová vyrieknúť, by sa to dalo brať aj s rezervou. Nedá sa však  zabudnúť, že už počas pojednávania útočil na prokurátora, policajtov aj svedka. Písala som o tom napríklad tu. Nedajú sa prehliadnuť ani doteraz opísané aktivity Košča.

Bola to vraj pomoc

Po nejakom čase som Poštárovi poslala správu, že ma hrubo zastrašil. Odpovedal, že ma nezastrašoval, naopak mi vraj pomohol, a  keď mu budem písať, že sa mi vyhrážal, „fakt ho naseriem“. 

„Dávajte si trestné oznámenie, aké chcete,“ prízvukoval s tým, že „mi iba poradil, čo mám urobiť, aby som zabránila svojej i nadriadeného blamáži.“

„Ak máte problém s Mišíkovou a Koščom, obráťte sa na nich. Urobil som pre Vás všetko, čo som vedel,“ dodal v správe Poštár.

Neskôr chcel, aby sme sa stretli. Opäť ma presviedčal, že mi chcel len pomôcť a nevyhrážal sa mi.

„Ak neprestanete, budem o tom informovať  Vášho nadriadeného a akcionára. Tak si rozmyslite, ako sa budete ďalej správať,“ napísal mi Poštár.

A začali sa diať veci...

Na jar 2015 som s novinárskymi otázkami oslovila Jána Vaľa, Petra Krajíčka, Petra Košča, policajného prezidenta  Tibora Gašpara, Sekciu kontroly a Inšpekčnej služby Ministerstva vnútra, ministra vnútra  Roberta Kaliňáka a jeho predchodcu Daniela Lipšica.

Pýtala som ako je možné, že boss sýkoriek Lališ pred zadržaním dostal informácie z polície a ušiel a aj to, či tento únik rieši inšpekcia. A tiež na vzájomné vzťahy jednotlivých osôb.

Zavolal si ma nadriadený. Dostal správu, že pripravujem materiál o tom, ako mi Penta (investor vydavateľstva) bráni v písaní článkov o Mišíkovej a žiadal vysvetlenie.

Uviedla som, že to nie je pravda. Objasňovala som, že pripravujme článok o tom, ako a prečo sa podarilo utiecť Kýblovi a či to rieši aj inšpekcia. Preposlala som mu všetky otázky, s ktorými som dotyčných oslovila. lánok si môžete prečítať tu.

Potom ako som na Aktuálne.sk  v máji 2015 napísala text “O kauzu okolo Trajtera sa zaujímala ako prokurátorka, potom sa stala jeho advokátkou“ mi nadriadený oznámil, že by bol nerád, keby som Mišíkovú „prenasledovala“, „stavala sa jej do cesty“, „naháňala ju s mikrofónom a fotoaparátom“ na súde. Spomenul niekoľko príkladov, keď sa tak iní novinári správali k iným osobám. Bránila som sa, že nikdy sa nič také nestalo a Mišíkovú som určite nikdy „neprenasledovala“.

Keďže som mala obavu, že mi nadriadený neverí, oslovila som predsedu senátu, členov senátu, zapisovateľku, technického asistenta, prokurátora, advokátov, novinárov, ochrankárov sudcov a prokurátora, príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorí sa zúčastňovali pojednávaní vo veci Kýbel a spol.

Ani jeden z nich nepotvrdil, že by som Mišíkovú nejakým spôsobom “prenasledovala“. Odpovede, ktoré mi dotyční zaslali e-mailom som odovzdala nadriadenému.

Košč začal rozhlasovať po Bratislave, že on so zmazaním článkov nič nemá, že mi to vraj kázal zamestnávateľ. Oznámila som to nadriadenému, skonštatoval, že vydavateľstvo s tým nič nemá, články som na blogu zverejnila opäť.

Niekoľkokrát som sa s Koščom chcela stretnúť, aby mi vysvetlil, prečo robí všetky tieto veci. On to však odmietol. Viackrát som oslovila aj Mišíkovú, Cádru a Krajíčka. Nereagovali.

Ozval sa aj Trajter

"Rozmyslite si, ako sa budete chovať, podľa toho sa zariadim,“ ozval sa Trajter.

Dožadoval sa ospravedlnenia za články, ktoré som o ňom napísala. „Agentka skrachovancov z NAKA Fuj. Najväčšiu nadprácu v prípade Deák ste spravili Vy. Ste bezcharakterná osoba bez akejkoľvek sebareflexie,“ pokračoval v správe na moju adresu.

Nezabudol vymenovať, kto všetko mi podľa jeho názoru platí za články, ktoré som o ňom a celej tejto partičke napísala.

Veď sa nič nestalo

Všetko čo sa udialo som oznámila polícii. Operatívci z Národnej protizločineckej jednotky o tom spísali úradný záznam. Robili to však na päťkrát a trvalo to mesiac.

V súvislosti s týmito udalosťami som prišla do kontaktu až s 12 radovými policajtmi a minimálne päť ďalších funkcionárov o celej veci vedelo. Policajní šéfovia totiž rozhodli, že sa mi v prípade nebude venovať iba jeden zasvätený, ale zakaždým niekto iný.

Ako na moje oznámenie reagovali policajti?

 • Verzia číslo 1:  Polícia je tu na to, aby pomáhala a chránila ľudí. Nebojte sa.
 • Verzia číslo 2:  Moje tvrdenia nemá kto potvrdiť. (V tom čase sa však na veci nikoho ani nepýtali.Teda neurobili žiadne operatívne preverovanie. – pozn. autorky)
 • Verzia číslo 3: Sami od seba nebudú nič preverovať. Toto nie je nič. Ak by mi rozbili auto, alebo  by mi niekto iba povedal, že ak neprestanem písať p....... zabijú ma, tak to je už nie čo iné. To je totiž už trestný čin. To by vraj konali.
 • Verzia číslo 4:  Veci by preverovali, ak by som podala trestné oznámenie a to som  však neurobila, tak údajne nie je čo riešiť. 
 • Verzia číslo 5: Ako mi konkrétne pomohli a čo vo veci urobili mi nepovedia. Dotyčný policajt s ktorým som komunikovala najčastejšie sa zodpovedá len a len svojmu nadriadenému.

Kamaráti z polície

Košč má mnohých priateľov z radov polície. Často sa chváli ako „skočí za chalanmi na NAKA.“ Napríklad potom ako na jar 2013 Trajtera obvinili, mi hovoril, ako sa zoznámili.

"Predtým ako som s Trajterom začal podnikať, nechal som si  ho preveriť u Peťa Krajíčka a Jana Vaľa,  povedali mi, že ho neriešia, že nič na neho nemajú,“ pochválil sa.

Marek Trajter mal informácie o tom, aké autá sú nasadené na sledovanie jeho kamaráta a vedel aj to, že mu odpočúvajú telefón. Paradoxne to sám priznáva. Krátko predtým, ako ho chceli policajti zadržať, odišiel na Seychely.

„Musel som ísť na NAKA vybaviť, aby ten chalan, ktorý pre Mareka lustroval, tie autá, nemal z toho problém,“ vyhlásil Košč.

O prípade lustrovania áut pre Trajtera si môžete prečítať  tu.

Po jednej z mojich návštev na policajnom prezídiu Košč začal pobehovať po Bratislave a rozhlasovať, že som bola za istým funkcionárom a povedala som mu, aby vyhodil dvoch operatívcov, ktorí sú priatelia Krajíčka. Nič také sa nikdy nestalo. Na túto intrigu asi stačilo, iba to, že ma niekto z jeho kamarátov policajtov videl na chodbe v budove policajného prezídia.

Ďalšia pomsta ?

Vlani v októbri som napokon podala trestné oznámenie. Opäť som policajtom opísala, to čo už x-krát pred tým. Chcela som, aby sa vecou konečne niekto zaoberal. Vyšetrovateľ trestné oznámenie odmietol.

Teror a napĺňanie hrozieb však pokračuje ďalej. Očakávam, že prídu ešte aj ďalšie útoky. Predpokladám aj to, že na pomoc polície spoliehať nedá.

---------------------

Poštár bez mena

Najneskôr v lete 2015 sa Poštár zoznámil s mojou kolegyňou z redakcie Aktuálne.sk. Niektoré články píše na základe jeho tipov a vo svojich komentároch preberá jeho názory a postoje. Meno Poštára nezverejňujem, aby som neprezradila ten jej novinársky zdroj a neohrozila ju a neohrozila aj ďalších kolegov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Prišli akísi ľudia a dostali všetko

Konzervatívna skupinka vie, čo chce, a rada si to vypýta.


Už ste čítali?