Kauza svedka proti Mellovi a iným: Najvyšší súd neuznal zaujatosť sudcov z Nitry

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 24.2.2016 o 16:00 | Karma článku: 3,30 | Prečítané:  991x

Sudcovia z Nitry, ktorí majú rozhodovať o prípade svedka proti Mellovi, Mišenkovi a ďalším sa namietali. Tvrdili, že by mohli byť zaujatí a kauzu súdiť nechceli. Na Najvyššom súde však neuspeli.

Usvedčoval veľké ryby v závažných prípadoch. Policajti sa chválili, že sa im podarilo objasniť kauzu, ako vražda bossa sýkoriek Petra Čongrádyho. Svedok však strážcov zákona zavádzal a výpovede si vymyslel.

Ešte minulý rok v septembri nitriansky prokurátor podal obžalobu na  Okresný súd Nitra na svedka klamára – Jána Krajčíka.

„Obžaloba bola podaná pre trestný čin krivého obvinenia, krivej výpovede a krivej prísahy," potvrdil  vlani v septembri médiám hovorca nitrianskeho krajského súdu Mário Pivarči.

Krajčík  vypovedal proti Viliamovi Mišenkovi, Karolovi Mellovi, Štefanovi Borkovi, Ľubošovi Ferusovi, Rolandovi Zdichavskému v kauze vraždy sýkorovského bossa Petra Čongrádyho. V máji 2012 policajnom tvrdil, že si Mišenka v roku 2004 objednal vraždu Čongrádyho a na čine sa podieľalali aj Ferus, Zdichavský, Borko a Mello.

V decembri 2013 vyšlo najavo, že Čongrádyho zabili iní muži. Mišenkovi a spol. obvinenie zrušili. Borko sedel v tejto kauze vo väzbe osemnásť, Mišenka desať mesiacov. Z vraždy  Čongrádyho obvinili úplne iných mužov a niektorých medzičasom už aj odsúdili.

(Klamal aj v ďalších prípadoch. Viac si môžete prečítať pod čiarou na konci článku.)

Očiernil aj kolegu sudcov

Sudcovia z Okresného súdu Nitra na ktorý, podľa miestnej a vecnej príslušnosti prokurátor podal obžalobu, sa však namietali. Uviedli, že by pri rozhodovaní mohli byť zaujatí. A žiadali, aby o im kauzu odňali a dali na iný súd.

Dôvodom bolo, že Krajčík vyrobil falošné nahrávky, ktoré mali usvedčovať z korupcie nitrianskeho prokurátora na dôchodku. Policajti dokonca exprokurátora aj obvinili. Neskôr znalec povedal, že na nahrávkach nie je jeho hlas, trestné stíhanie prokurátora zastavili a Krajčíka obvinili z marenia spravodlivosti a krivej výpovede. Súd ho už odsúdil a dostal trest deväť rokov.

Vtedy sa sudcovia tiež namietali. Na zvukových záznamoch sa totiž  v súvislosti  s vymyslenou korupciou spomínal aj jeden z ich kolegov z Krajského súdu Nitra. Ich námietke na Najvyššom súde vyhoveli a o Krajčíkovom odvolaní rozhodoval Krajský súd v Trnave.

Teraz námietku neuznali

 V prípade krivej výpovede, kde ako poškodení figurujú Mišenka, Mello, Ferus, Borko, Zdichavský  a ďalší Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí rozhodol inak.

 „ Podľa § 23 ods.1 Trest. por. trestná vec obž. Jána Krajčíka vedená na Okresnom súde Nitra sa tomuto súdu neodníma a rovnako sa neodníma ani Krajskému súdu v Nitre ako súdu II. stupňa v konaní o tejto veci,“ uviedol pre môj blog hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík.

Spis mal byť v stredu 24. februára 2016 expedovaný na Okresný súd Nitra.

--------------

Ďalšie klamstvá

Okrem výmyslov v kauze Čongrádyho Krajčík klamal aj v ďalších prípadoch. Prokurátor ho obžaloval aj za to, že uviedol lži o prípade vraždy Jána Krišku z jesene 2001.

 Polícia totiž považovala na základe Krajčírovej výpovede za strelca Slavomíra Selického. Objednať si ju mal podľa Krajíčokovej výpovede Mišenka. Ukázalo sa, že Selický bol v čase spáchania skutku hospitalizovaný v nemocnici v Chorvátsku.

Prokurátor zrušil obvinenie voči Selickému vo februári 2013 a prepustil ho z väzby. Za mrežami sedel niekoľko mesiacov. Obvinenie voči Mišenkovi však prokurátor zrušil vo februári 2014.

V októbri 2013 po svedkovi Krajčíkovi niekto strieľal. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pokusu o úkladnú vraždu. Ukázalo sa však, že udalosť si Krajčík vymyslel. Prokurátor vlani v auguste trestné stíhanie zastavil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?