Kauza mega úplatku 3 milióny: Bývalého príslušníka SIS súd oslobodil

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 17.5.2016 o 9:15 | (upravené 17.5.2016 o 11:51) Karma článku: 7,00 | Prečítané:  2738x

Obvinili ju z korupcie v kauze rekordného úplatku vo výške tri milióny eur a poslali do väzby. Po návšteve policajtov začala vypovedať na bývalého tajného. Sudca ho oslobodil a žene dal podmienku.

Všetko odštartovalo vyšetrovanie kauzy známej ako „Budamar". Na prípad upozornil časopis .týždeň v marci 2014.

"Podľa vyšetrovateľov založili Dušan K., Július F. a Roland S. v roku 2012 organizovanú skupinu, ktorá cez sieť viac ako štyridsiatich firiem zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska formálne obchodovala s potravinárskym tovarom ako cukor, káva, olej či energetické nápoje,“ napísal vtedy magazín. V článku sa spomína, že dôležitou firmou v reťazci mala byť práve spoločnosť Budamar Logistics, ktorej štatutári komunikovali s podozrivými o podmienkach dodania tovaru.

V súvislosti s vyšetrovaním prípadu strážcovia zákona odhalil aj korupčný škandál.

V júni 2015 obvinili košickú daňováčku Danielu K. a ďalšiu ženu – Annu M. za to, že si od zástupcov súkromnej firmy – Budamar Logistics pýtali na úplatok. Peniaze mali chcieť na ovplyvnenie policajtov, prokurátorov a advokátov, ktorí sú zainteresovaní do vyšetrovania.

„V histórii slovenskej polície ide o najvyšší úplatok vo výške tri milióny eur,“ povedal vtedy policajný prezident Tibor Gašpar. Anna K. bola vo väzbe, Danielu K. stíhali na slobode.

Počas vyšetrovania nastal zvrat. Anna M. začala spolupracovať s políciou a vlani v auguste ju prokurátor spoza mreží prepustil.

Na základe jej výpovede obvinili bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) z Východného Slovenska, ktorý bol v tom čase jej priateľ. Služobný pomer u tajných mu skončil na jar 2014.  Sudca ho poslal do väzby. Korupčný prípad sa dostal na súd.

Toto tvrdí obžaloba

V presne nezistenom období, od novembra 2014 do 2. júna 2015, potom ako sa obvinený bývalý príslušník SIS od obvinenej Anny M. dozvedel o kontakte obvinenej Daniely K. na zástupcu spoločnosti Budamar Logistic, si prostredníctvom doposiaľ nestotožnených osôb zistil prebiehajúce trestné konania na polícii a ďalšie konania vedené na Finančnej správe a možnosti ich ovplyvnenia v prospech uvedenej spoločnosti a rozhodli sa uvedenú skutočnosť využiť vo svoj prospech a to tak, že bývalý tajný zistené informácie z realizovaných konaní prostredníctvom Anny M. odovzdával Daniele K. ktorá si dňa 17. apríla 2015 na osobnom stretnutí vyžiadala od člena predstavenstva spoločnosti, finančnú hotovosť vo výške 3 000 000 eur ako úplatok za to, že budú svojim vplyvom pôsobiť na výkon právomoci doposiaľ presne nezisteného orgánu činného v trestnom konaní a doposiaľ presne nezisteného pracovníka Finančnej správy, aby bolo zmarené dosiahnutie účelu trestných s správnych konaní , pričom ich požiadavku Daniela K. v období od 17. mája 2015 do d 2. júna 2015, na ďalších najmenej štyroch osobných stretnutiach zopakovala a potvrdila.

Verdikt v prípade padol ešte 31. marca. Písomný rozsudok z 26. apríla mi Špecializovaný trestný súd sprístupnil podľa infozákona. (Anonymizovaný si ho môžete v celom znení prečítať tu.)

Ženy sa priznali

Obe obžalované urobili vyhlásenie, že sú vinné zo spáchania skutku a požiadali o konanie v neprítomnosti. Súd ich vyhlásenie prijal a naďalej vykonával v ich prípade dokazovanie len vo vzťahu k výroku o treste. Na pojednávaní tak prečítali ich výpovede z prípravného konania.

Podal trestné oznámenie

Ako svedok pred súdom vypovedal aj človek zo spoločnosti Budamar Logistic. Tvrdil, že voči firme boli zo strany správcu dane začaté po realizovaných obchodoch v roku 2012 štyri daňové konania, ktoré boli zamerané na zistenie oprávnenosti nadmerného odpočtu DPH.

Tieto daňové konania prebiehali veľmi dlhý čas a v marci 2014 bola ich firma medializovaná. Z médií sa dozvedel aj to, že vo veci prebieha aj trestné konanie, kde spoločnosť bola opísaná ako jeden z účastníkov, hoci oni sami v spoločnosti o tom vedomosť nemali.

Porozprával aj o stretnutiach s Danielou K. i to ako bola formulovaná požiadavka, že na vyriešenie problémov je potrebné zaplatiť sumu tri milióny eur a že táto suma je preto taká vysoká, lebo je pre 17 ľudí, ktorí na veci pracujú. Keby vraj na to nepristúpili, bolo mu oznámené, že do firmy by prišli kukláči. Následne dostal odporúčanie, aby v tejto veci podal trestné oznámenie, čo aj v máji 2015 aj urobil.

Na hlavnom pojednávaní prehrali aj obrazovo-zvukové záznamy, na ktorých boli zachytené stretnutia.

Dostali podmienky

Súd uznal Annu M. aj Danielu K. za vinné. Podmienečne ich odsúdili na 18 mesiacov, so skúšobnou dobou na tri roky.

 „Pri výmere tohto trestu bral súd do úvahy, že obe sa dopustili úmyselného trestného činu, pričom z hľadiska zavinenia konali obidve v priamom úmysle,“ vysvetlil sudca.

Skonštatoval, že obžalovaná Anna M. bola riadiacim článkom v reťazci a Daniela K. nebola len sprostredkovateľom odovzdávania správ, ale ako vyplynulo z prehratých obrazovo-zvukových záznamov veľmi aktívne, s vlastnými nápadmi a s vlastnými riešeniami. Musel tiež prihliadnuť k tomu, že obidve obžalované vyžadovali veľkú finančnú hotovosť.

Podľa názoru súdu je odôvodnené výkon trestu podmienečne odložiť, vzhľadom na osoby páchateliek, najmä s prihliadnutím na ich doterajší život a prostredie, v ktorom  žijú a pracujú.

Zisťoval len z novín a od kamaráta

Exiskár spáchanie trestnej činnosti na súde v plnom rozsahu poprel. Uviedol, že pozná Annu M., mal s ňou blízky vzťah približne do apríla až mája 2015. Konflikty nemali, okrem jedného, ktorý sa týkal ich vzťahu. Je totiž ženatý a nechcel sa rozviesť.

Anna M. od neho chcela či by nemohol získať nejaké informácie o spoločnosti Budamar Logistic, potrebovala to vedieť pre svoju kamarátku Danielu K. S touto jej kamarátkou sa nikdy nestretol a ani ju nepoznal. Nepoznal ani ľudí so spoločnosti.

Povedal, že mal kamarátov, ktorí poznali túto firmu, sľúbil, že jej nejaké informácie podá. Pri zháňaní  informácií vychádzal z internetu alebo z novinových článkov.

Tvrdil, že o pomoc požiadal aj svojho kamaráta a to na žiadosť Anny M., ktorá mu oznámila, že by potrebovala nezávislého daňového poradcu a on by ho mohol zohnať. Za tým účelom mu odovzdal aj nejaké listiny a dokumenty v elektronickej forme, ktoré sa mali týkať uvedenej spoločnosti. Ďalej sa o vec nezaujímal.

Vyhlásil, že nikdy informácie nezískaval z prostredia policajného zboru, nepoznal policajných funkcionárov a nesľúbil, že bude ovplyvňovať políciu. Za poskytnutie informácií nedostal žiadnu odmenu a ani nič nepýtal. Anna M. mu povedala, že keď ona sama dostane nejaké peniaze, pôjdu na výlet do Tatier.

Žiadne dôkazy na exsiskára

Sudca v rozsudku podotýka, že v máji 2015 bolo začaté trestné stíhanie vo veci pre prečin nepriamej korupcie, pričom v skutkovej vete tohto uznesenia sú spomenuté iba mená obžalovaných žien.

V júni 2015 bolo potom voči nim vznesené obvinenie, ani tu nebolo spomenuté meno obžalovaného ani inej osoby mužského rodu, podieľajúcej sa na spáchaní skutku.

Až v auguste 2015 obvinili exsiskára a to len na základe výpovede jeho bývalej priateľky - Anny M. Poukazuje aj na to, že až do tohto obdobia boli vo veľmi dobrom vzťahu , čo sa potom narušilo jeho neochotou vo vzťahu pokračovať.

„Súd vo vzťahu k týmto výpovediam nemohol nechať nepovšimnuté, že obžalovaná Anna M. v čase čo vykonala svoju výpoveď, po návšteve pracovníka polície stiahla žiadosť o prepustenie z väzby a následne potom bola prokurátorom prepustená z väzby,“ konštatuje  v rozsudku sudca.

Ďalej zdôrazňuje, že, pracovníčka daňového úradu Daniela K. a ani zástupca spoločnosti Budamar Logistic sa exsiskárom nikdy nestretli, nikdy nepočuli ani jeho meno. Nefiguroval ani v dôkazoch, ktoré boli získané odpočúvaním, monitorovaním správ, či prehratím obrazovo-zvukových záznamov, zvukových záznamov, alebo sledovaním.

Sudca pripomína, že obe obžalované ženy využili svoje právo a odmietli po uznaní viny pred súdom vypovedať, odmietli sa vôbec zúčastňovať pojednávaní, na čo mali nepochybne právo, ale nebolo potom možné využiť iné prostriedky na získanie usvedčujúcich dôkazov, ako napríklad priama konfrontácia, odstraňovanie rozporov vo výpovediach a podobne.

Podľa názoru súdu, nebolo preukázané žiadnym predloženým a vykonaným dôkazom nakontaktovanie sa bývalého príslušníka SIS na policajné, respektíve ozbrojené zbory a tvrdenie orgánov činných v trestnom konaní, že bol sofistikovaný organizátor trestnej činnosti s výbornou znalosťou operatívnych a procesných postupov polície, pri objasňovaní trestnej činnosti, ktorý mal nadpriemerné kontakty na orgány tajnej služby i polície.

Sudca podotýka, že ak má byť rozhodnutie o vine založené len na výpovedi jedného obžalovaného, ktorý ešte len z časti priamo usvedčuje druhého obžalovaného zo spáchania skutku, musia byť ostatné nepriame dôkazy tak ucelené a navzájom previazané, aby nedávali najmenšiu pochybnosť o vierohodnosti tohto jediného usvedčujúceho dôkazu.

„Nebolo dokázané,  že skutok spáchal obžalovaný,“ konštatuje v rozsudku sudca Oldřich Kozlík

Bývalého tajného spod obžaloby oslobodil a prepustil z väzby. Exsiskár je však čudnými spôsobmi zapletený do ďalších medializovaných prípadov.

Kauza "Budamar"

Uznesením vyšetrovateľa národnej kriminálnej agentúry ešte v júli 2013 vyšetrovateľ začal  trestné stíhanie vo veci  za zločin skrátenie dane a poistného,  zločin neodvedenie dane. Trestné konanie sa týka obdobia od začiatku roka 2012 do vydania uvedeného uznesenia. „Predpokladaná škoda pri začatí trestného stíhania, ktorá mala byť spôsobená na štátnom rozpočte  pri skrátení dane je najmenej vo výške 1 084 543 eur a pri vyžiadaní si vrátenia dane najmenej vo výške 20 838 658 eur. Pričom časť vo výške 9 196 405 eur bola vyplatená a vyplatenie žiadanej sumy vo výške 11 642 253 eur bolo pozastavené,“ uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Vyšetrovanie podľa hovorcu naďalej pokračuje, priebežne sú vykonávané nevyhnutné procesné úkony a dožiadania o vykonanie právnej pomoci v zahraničí. Budamar Logistic už v minulosti podozrivé praktiky odmietla. "Spoločnosť Budamar Logistics sa nenachádza v databáze daňových dlžníkov, ani v registri rizikových osôb. Pri svojej podnikateľskej aktivite postupujú jej štatutári v zmysle zákona," napísal .týždňu predseda predstavenstva Peter Malec.

Aký má rozsudok v korupčnom prípade vplyv na vyšetrovanie kauzy „Budumar“? „Žiadny, nakoľko v danom  prípade bola dokumentovaná iná trestná činnosť,“ odpovedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?