Dražba mafiánskeho majetku: Muž z Moravy kúpil k Borbélyho herni aj Kýbla

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 19.6.2016 o 20:45 | (upravené 19.6.2016 o 21:12) Karma článku: 7,89 | Prečítané:  4400x

Boss sýkorovcov Kýbel a námestník gangu František Borbély dostali v 2004 do daru nehnuteľnosť. Borbélyho majetok prepadol štátu a jeho podiel herne už predali.

Boss sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel a námestník gangu František Borbély dostali v októbri 2004 do daru obchodný priestor na Mánesovom námestí v bratislavskej Petržalke. Obdaroval ich muž narodený v roku 1950, ktorý si trvalý pobyt uvádza v Bratislave v Ružinove. Ten predtým, v tom istom roku, nehnuteľnosť kúpil od petržalského bytového družstva.

Obchodný priestor sa nachádza na prízemí paneláku a pozostáva z reštaurácie, kuchyne, vstupnej predsiene, chodby a WC. Podlahová plocha je 60 m2. Ďalšiu časť tvorí jedna miestnosť. Má takmer 49 m2. Priestor má v súčasnosti prenajatý firma Ariola. Prevádzkuje tam herňu.

O herňu sa staral Kýblov poštár Peter Macíček. Najskôr Kýblovi robili osobnú ochranku, spolu s ďalšími ho sprevádzali ozbrojení v špeciálnom aute. Keď už bol Kýbel na úteku, sprostredkovával mu stretnutia s členmi gangu, či nosil najnovšie správy o aktuálnom dianí do úkrytu. Za to ho aj odsúdili.

Lališ zo skrýše posielal Borbélymu odkazy, aby herňu predal a vyplatil mu jeho podiel. To sa však nepodarilo.

Borbélyho majetok prepadol štátu

  • Za založenie zločineckej skupiny a obchodovanie s drogami Špecializovaný trestný súd poslal Františka Borbélyho za mreže  na šesť rokov a osem mesiacov. Zároveň mu uložil aj trest prepadnutia majetku v prospech štátu.
  • Okresný súd  v treťom bratislavskom okrese ho ešte následne uznal za vinného aj v kauze vyberania výpalného v bratislavskom podniku U Matúša z roku 2006. Vzhľadom na predchádzajúce odsúdenie už nedostal žiadny trest.
  • Neskôr  pristúpil na dohodu v aj prípade podpálenia auta Mercedes G Miroslavovi Abrahámovi od piťovcov z roku 2009.Trest mu zvýšili na sedem rokov.

Správca konkurznej podstaty Marek Glemba už predáva Borbélyho majetok. Polovičný podiel spomínanej nehnuteľnosti, v ktorom je herňa za 38 700 eur vydražil vo štvrtok 16. júna česky hovoriaci muž. Na dražbu prišiel ako jediný záujemca v sprievode slovenskej advokátky.

„Spoločnosť, ktorú zastupujem je vlastníkom susedného priestoru, plánujeme tam podnikať,“ povedal pre môj blog nový majiteľ.

Ide o  firmu Olbena. Z obchodného registra vyplýva, že je prepojená so spomínanou spoločnosťou Ariola. V oboch spoločnostiach figurujú ľudia z Moravy.

Majiteľom druhej polovice nehnuteľnosti je ešte stále boss Lališ, zatiaľ ešte neprávoplatne odsúdený na doživotie. (Viac si môžete prečítať tu.)

„Lališa nepoznám, v živote som ho nevidel,“ vyhlásil nový spoluvlastník.

Aj Lališ dostal trest prepadnutia majetku. Jeho podiel nehnuteľnosti však ešte skôr zablokoval exekútor. Štyridsaťtriročný muž z Brna chce totiž od neho zaplatiť – „zmenkovú sumu“ päť miliónov českých korún (185 tisíc eur) aj s úrokmi.

Obrátil sa na súd a ten ešte vlani 9. januára vydal zmenkový platobný rozkaz. Lališ, ktorý bol v tom čase na úteku, nezaplatil.  Začal tak konať exekútor. V katastri je uvedené, že  tento rok 8. apríla  vydal upovedomenie o začatí exekúcie. Ďalší zápis z 3. mája 2016 hovorí o tom, že exekútor už s predajom  začal. Prečo prokurátor už skôr nezaistil Kýblov majetok si môžete prečítať tu.

Nový spoluvlastník priestoru vyhlásil, že ešte nevie, či kúpi aj Kýblovu polovicu na dražbe exekútora. Na ďalšie moje otázky už odpovedať nechcel.

Kamaráti z Moravy

Boss Kýbel má na Morave veľa priateľov. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa Lališ so svojimi kamarátmi často stretával v legendárnom Boby centre v Brne. Žije tam aj jeho bývalá priateľka, s ktorou má dieťa.

Krátky čas tam mal aj podnikateľské aktivity. Svoj 50-percentný podiel bezodplatne previedol v ešte v roku 1997 na inú osobu.

V Českej republike sa mu mal o majetky údajne starať chlapík, ktorého volajú Franto. Ide o muža s koreňmi na Slovensku.

Na Morave zatkli aj šéfa seneckej vetvy sýkorovcov Martina Biháriho, ktorý po tom ako dostal echo ušiel pred policajnou raziou a roky sa skrýval. Do úkrytu mu Kýbel pravidelne nosil osobe, či posielal cez spomínaného poštára Macíčka každý mesiac 1500 eur.

Konkurz

Vykonať trest prepadnutia majetku má podľa zákona konkurzný súd, ktorý ustanoví konkurzného správcu a ten začne majetky spisovať prostredníctvom dopytov na verejné inštitúcie, banky a poisťovne, ako aj priamym dotazom na úpadcu. Tiež vyzve veriteľov, aby prihlásili svoje pohľadávky. Medzi veriteľov môžu patriť aj poškodení z trestného konania, ktorým súd uznal náhradu škodu, či nemajetkovú ujmu. Majetok sa predáva na dražbe. Po speňažení budú uspokojované zistené pohľadávky veriteľov. Prebytok z konkurzu vydá správca štátu.

Hotel nikto nechce

František Borbély má aj hotel Gaudio na Úderníckej ulici v Petržalke. Cenu za polovicu vyčíslil znalec na vyše 671-tisíc eur. Druhá polovica pôvodne patrila ďalšiemu bossovi sýkorovcov Ladislavovi Bališovi. V septembri 2015 svoju časť prepísal na príbuznú. Predkupné právo na druhú polovicu nevyužila. Denník SME pred časom upozornil, že stavba zrejme nie je skolaudovaná.

Na dražbu, ktorá sa konala v tiež vo štvrtok 16 . júna  sa ako verejnosť prišla pozrieť spoluvlastníčka hotela v sprievode Borbélyho príbuznej a muža, ktorý sa v ňom stará prevádzku. Záujem sa nedostavil žiadny, hotel sa tak nepredal.

Auto, motocykel aj chatu predali

Chatu v obci  Komoča, okres Nové Zámky na dražbe predali za 3780 eur. Automobil Audi A3 Sportback, rok výroby 2013 už skôr vydražili za 14 410 eur a motocykel Yamaha Wild Star za 5555 eur.

František Borbély vlastní ešte aj pozemky v Karlovej Vsi v Bratislave, v obci Kráľov Brod (okres Galanta, či v obci Žihárec okres Šaľa. Má aj obchodné podiely vo viacerých spoločnostiach i ďalší majetok.

Ďalšie dražby ešte budú prebiehať. Zaujímavosťou je, že automobil AUDI A8 D2, sedan, modrá metalíza tmavá je v policajnom  pátraní. Informácie vyplývajú z obchodného vestníka, ktorý je verejne prístupný na internete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

To nemôže dopadnúť dobre (píše Ivan Mikloš)

Vláda má za sebou prvých trinásť mesiacov, čo je vždy to najsľubnejšie obdobie na prípravu dôležitých reforiem.

Cynická obluda

Obohatenie z Ruska

Niektoré krajiny majú špičkových vedcov, iné umelcov alebo inovátorov. No a potom je tu Rusko.


Už ste čítali?