Mafiánskeho bossa Kýbla museli vrátiť späť. Odvolanie sa na súde skomplikovalo

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 1.8.2016 o 10:15 | (upravené 1.8.2016 o 14:20) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  1951x

Na Špecializovanom trestnom súde v prípade bossa gangu sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla pochybili. Zabudli doručiť rozsudok jednému z poškodených. Prípad z Najvyššieho súdu, ktorý má rozhodnúť o odvolaniach tak vrátili späť.

Senát Špecializovaného trestného súdu v zložení z predsedu Jozefa Šutku a sudcov Jána Giertliho a Jána Hrubalu poslal  30. marca bossa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla za mreže na doživotie.

Odvolania obžalovaných, ako aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry napadli na Najvyšší súd 10. júna. Podľa vyjadrenie hovorcu súdu - Borisa Urbančíka  trestná vec je vedená pod  spisovou značkou 4 To 6/2016.  Z rozvrhu práce, ktorý je zverejnený na webe vyplýva, že ide o senát v zložení: Martin Piovartsy, Pavol Farkaš , Štefan Harabin.

Z Najvyššieho súdu vec vrátil späť na Špecializovaný trestný súd.  Dôvodom bolo to, že na Špecializovanom trestnom súde pochybili. Zabudli doručiť rozsudok jednému z poškodených – otcovi zavraždeného Romana Deáka. Informáciu pre môj blog potvrdili na  Špecializovanom trestnom súde.

„Dňa 17. júna 2016 bol spis vrátený z Najvyššieho súdu ako predčasne predložený,“ uviedli na Špecializovanom trestnom súde.

Poškodenému Deákovi  už rozsudok doručili. Nanovo však museli všetky písomnosti doručiť aj ostatným.

„Po doplnení bol spis predložený Najvyššiemu súdu dňa 19. júla 2016,“ povedali na Špecializovanom trestnom súde.

Termín verejného zasadnutia, keby bude senát Najvyššieho súdu rozhodne o odvolaniach ešte nie je známy.

Prečítajte si tiež:

 „U obžalovaného Róberta Lališa súd vzal do úvahy, že v zločineckej skupine pôsobil ako „spiritus rector“ (riadiaci duch- organizátor),“ skonštatoval predseda senátu Špecializované trestného súdu Jozef Šutka v rozsudku.  (Anonymizovaný rozsudok si môžete prečítať tu.)

Doživotný trest odôvodnil aj tým, že Lališ má absolútnu neúcta k ľudskému životu, je bezohľadný, sebecký a morálne zvrhlý.

Zločineckú skupinu podľa rozsudku Lališ vytváral po smrti Miroslava Sýkoru vo februári 1997 najmä v Bratislave a v západnej časti Slovenska. Riadil jej fungovanie ako najvyššie postavený člen, rozdelil územnú pôsobnosť jednotlivých vetiev, profitoval z nezákonnej činnosti skupiny a členovia skupiny dostávali pravidelný „plat“. Partia vykonávala aj vraždy.

Za toto ho odsúdili

* založenie zločineckej skupiny * vražda Miloša Piliara z jari 1998 * vražda Eduarda Diniča z mája 1998 * vražda Alojza Házyho z júna 1998 * smrť Róberta Diniča, (zomrel aj jeho ochrankár) z októbra 1998 –  kvalifikované ako všeobecné ohrozenie * vražda Dalera Hlavačku z mája 1999 * vražda Romana Deáka z októbra 1999 * bitka taxikára * lízingový podvod

Obžalovaný člen gangu sýkorovcov Martin Bihari alias Rus, ktorý priznal svoju vinu a dostal trest 23 rokov.

Výnimočné tresty odňatia slobody na doživotie dostali aj ďalší, Jozef  Roháč s prezývkou Čapica, alebo Potkan, ktorý je vo väzení v Maďarsku, a Ivan Cupper, zvaný Vinco.  U Alojza Kromku, prezývaného Lojzo Čistič, súd upustil od uloženia trestu, keďže je za mrežami na doživotie.

Pojednávanie so sýkorovcami sa začalo na Špecializovanom trestnom súde v januári 2015, v čase keď bol Lališ ešte na úteku. Zatkli ho vlani v októbri  v Kolíne nad Rýnom v Nemecku. Po prvý raz sa postavil pred senát v januári tohto roka. Vo väzbe je v Banskej Bystrici.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

ŠPORT

Hudáčkovci na olympiádu nepôjdu, Šatan a Ramsay zverejnili nomináciu

V nominácii nie je nijaký hráč Slovana.


Už ste čítali?