Súd zastavil stíhanie advokátov z kauzy piťovci

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 24.8.2016 o 8:15 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  2222x

Väznica poslala list obvineného adresovaný advokátke na kontrolu sudcovi. Sudca vyšetrovateľovi. Ten spustil vyšetrovanie a obvinil troch advokátov. Všetko nezákonne. Konštatovala to žilinský súd.

V čase keď prebiehalo vyšetrovanie a súdne konanie s mafiánskym gangom piťovcov, jeden elitný vyšetrovateľ obvinil až šiestich advokátov, ktorí zastupovali mužov z tejto zločineckej skupiny.

Piťovec Miroslav Abrahám alias Floxňa sedel vo väzbe z dôvodu obavy, že by ovplyvňoval svedkov. Ide o takzvanú kolúznu väzbu.

V marci 2013 vo väznici v Žiline zadržali list, ktorý adresoval svojej advokátke Viere Cákovej. Zaslali ho na kontrolu predsedovi senátu na Najvyšší súd. Ten list zadržal a poslal vyšetrovateľovi, s tým, aby riadne preveril, či je Cáková obhajkyňou Abraháma.

(Článok pokračuje pod šedým boxom.)

Kolúzna väzba

Je prísny pobyt za mrežami. Napríklad, obvinený nesmie prísť do kontaktu so spoluobvinenými, či svedkami. Vyšetrovateľ, či sudca schvaľuje, kto ho môže za mrežami navštíviť, môže byť dokonca pri tejto návšteve aj prítomný. Kontroluje sa aj korešpondencia.

Podľa zákona o výkone väzby nahliadať do korešpondencie je  však neprípustné, ak je zrejmé, že ide o korešpondenciu: medzi obvineným a jeho obhajcom, medzi obvineným a Kanceláriou prezidenta, Národnou radou, Úradom vlády, Ministerstvom spravodlivosti, Generálnou prokuratúrou, alebo verejným ochrancom práv. Tiež medzi obvineným a orgánom činným v trestnom konaní alebo súdom, medzi obvineným a štátnymi orgánmi , ktoré sú príslušné na prejednanie podnetov alebo sťažností týkajúcich sa ochrany ľudských práv.

Elitný vyšetrovateľ Národnej protizločineckej jednotky, Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) neurobil žiaden úkon na preverenie, ale začal rovno vyšetrovanie vo veci. Tvrdil, že substitučná plná moc pre Cákovú od iného obhajcu Abraháma – Tibora Timára v spise nie je, Cákova nebola obhajkyňou Floxňu a list tak mohli kontrolovať.

Spustila sa tak celá mašinéria. Policajti  urobili domové prehliadky u Floxňových príbuzných a ďalších ľudí.  Zaistili ďalšiu korešpondenciu z obdobia od novembra 2011 do marca 2013.

 „Miroslav Abrhám za pomoci  advokátov Róberta Bockaniča, Mariána Fridrichovského a Martina Poláka vedome obchádzali kontrolu korešpondencie,“ tvrdil vyšetrovateľ.

Floxňa mal podľa tvrdení vyšetrovateľa prostredníctvom troch spomínaných obhajcov posielať listy osobám na slobode v súvislosti s trestnou činnosťou. Prikazoval im, aby podľa jeho pokynov zabezpečovali dôkazy, odovzdávali jeho odkazy spoluobvineným a pripravoval svedkov ako majú vypovedať.

Advokát do väzby

Následne v máji 2014 zadržali  advokáta – Tibora Timára. Dôvodom bolo obvinenie z marenia spravodlivosti a krivej výpovede. Mal totiž vypovedať ako svedok v prípade troch obvinených kolegov obhajcov, o tom „ako doručil substitučnú plnú moc Cákovej“.  Timár si to však nepamätal a zastáva názor, že substitučné plné moci netreba doručovať.

Sudca poslal Timára do väzby. Po pár dňoch sa dostal na slobodu a Generálna prokuratúra jeho obvinenie zrušila, lebo neexistovalo žiadne zavinenie a tiež preto, že dôkazy boli vykonané nezákonne.

Sudkyňa zotrela väznicu aj políciu

Na Abraháma a trojicu advokátov - Bockanič, Fridrichovský, Polák však prokurátor z Okresnej prokuratúry Bratislava 1  podal v auguste 2014 obžalobu pre marenie výkonu úradného rozhodnutia.

 „Súd trestné stíhanie zastavil, nakoľko je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie,“ povedal pre môj blog hovorca žilinského súdu Jozef Michňa.

Uznesenie zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť.

V rozhodnutí z konca júna sa uvádza, že  pokiaľ ide o zásielku, ktorú Abrahám zaslal advokátke Cákovej je neprípustné do nej nahliadať, oboznamovať sa s obsahom a kontrolovať ju. Obsahom spisu je totiž  plná moc na substitúciu, ktorým Abrahámov obhajca Timár splnomocnil advokátku Cákovú, aby ho zastupovala.

 „Aj napriek uvedenému Ústav na výkon väzby zásielku odoslal na kontrolu, čo bolo v rozpore so zákonom o výkone väzby,“ konštatovala sudkyňa.

Práve táto zásielka bola prvotným dôkazom na podklade, ktorého boli zebezpečované ďalšie dôkazy – vykonané domové prehliadky a zaistená ďalšia korešpondencia.

Uvedené listy založili orgány činné v trestnom konaní do spisu ako usvedčujúce dôkazy.

„V tejto  súvislosti je však nutné skonštatovať, že spôsob, akým dospeli k informáciám podstatným  pre vydanie príkazov na domové prehliadky je nezákonný. Na ďalšiu korešpondenciu získanú pri domových prehliadkach preto nemožno prihliadať, napísala žilinská sudkyňa.

Miroslav Abrahám alias Floxňa

 Odpykáva si 21 točný trest. Odsúdili ho za to, že riadil drogovú trestnú činnosť. V ďalšej kauze takzvaných piešťanských piťovcoch ho oslobodili. V najnovšom prípade okolo piťovcov obvinený nie je.

Podľa názoru sudkyne neobstoj argument, že kontrola korešpondencie medzi Abrahámom a advokátkou Cákovou sudcom bola zákonná a dôvodná.

„Je totiž nepochybné, že v čase kontroly zásielky predsedom senátu Najvyššieho súdu tu substitučná plná moc zo dňa 7. marca 2013 existovala, na jej základe Viera Cáková hneď nasledujúci deň 8. marca vykonala návštevu obvineného Abraháma vo väzbe,“ napísala sudkyňa v odôvodnení uznesenia.

Je teda zrejmé, že Ústav na výkon väzby kde sa nachádzal v tom čase Abrahám mal túto plnú moc k dispozícii a teda nemal korešpondenciu medzi obvineným Abrahám a obhajkyňou Cákovou zasielať na kontrolu na Najvyšší súd.

 „Súd nemal žiadne pochybnosti o existencii plnej moci udelenej dňa 7. marca 2013, ktorá bola riadne založená v osobnom spise Abraháma vo väznici a nejedná sa o žiadnu dodatočne „ vyprokukovanú“ substitučnú plnú moc,“ dodala sudkyňa.

Podľa sudkyne absentuje akýkoľvek zákonný usvedčujúci dôkaz obvinených zo spáchania trestnej činnosti, pre ktorých bola na obvinených podaná obžaloba.

Komora rozhodnutie víta

Slovenská advokátska komora môže v prípade môže obvinenému advokátovi pozastaviť  činnosť. V prípade spomínaných troch advokátov sa to nestalo. Ak advokát skončí vo väzbe, činnosť sa mu pozastavuje automaticky.

"Slovenská advokátska komora je spokojná s rozhodnutiami v trestných konaniach, kde boli zastavené trestné stíhanie advokátom. Svedčí to o tom, že svoje povolanie vykonávali riadne a zodpovedne," povedal člen predsedníctva Slovenskej advokátskej komory.

Ďalších dvoch ženú pred súd

Advokáta Dušana Daňového, prokuratúra obžalovala zo zločinu vydierania a prečinu nadržovania. Jeho kolegu  Martina Pohoveja obžalovali z nadržovania. V marci na to upozornil denník SME.

Aj tento prípad súvisí s gangom piťovcov. Daňový zastupoval Igora Dvorského a aj  kľúčového svedka v tejto kauze Viktora Macejáka. Maceják tiež čelil obvineniu, rozhodol sa však  spolupracovať s políciou. Zastupoval ho práve Daňový a Pohovej bol v tom čase u neho koncipientom.

„Termín hlavného pojednávania je vytýčený na 27. septembra,“ uvádza Okresný súd Trnava.

Daňový  a Pohovej sú známi aj z kauzy sýkoroci. Zastupuje Jozefa Roháča. Pohovej, ktorý je už advokátom zase obhajuje bossa Róberta Lališa alias Kýbla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

ŠPORT

Hudáčkovci na olympiádu nepôjdu, Šatan a Ramsay zverejnili nomináciu

V nominácii nie je nijaký hráč Slovana.


Už ste čítali?