Policajti, za ktorých éry ušiel krvavý mafián, dostali významné fleky

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 23.10.2016 o 21:45 | (upravené 2.11.2016 o 0:00) Karma článku: 10,55 | Prečítané:  9037x

Okolo úteku mafiánskeho bossa Róberta Lališa sa pohybovali oosby s prestížnymi funkciami a kontaktmi na najvyšších miestach. Čo robia dnes v čase, keď Kýblovi hrozí potvrdenie doživotia, ktoré mu možno rozviaže jazyk?

Keď sa dal mafiánsky boss Róbert Lališ alias  Kýbel na útek, ministrom vnútra bol Daniel Lipšic. Známy je vyhláseniami o boji s mafiou.  Do vedenia polície si vybral ľudí, ktorí mali tento jeho cieľ napĺňať.

Policajný prezident bol Jaroslav Spišiak, ktorému novinári hovoria slovenský Cattani. Prvým policajným viceprezidentom bol Ján Vaľo a riaditeľom Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) bol Peter Krajíček.

Kýbel mal celé roky krytie. Bol nedotknuteľný. Kým iných policajti naháňali a zatvárali, on ostával bez povšimnutia. Skrývať sa začal až na prelome rokov 2011 a 2012. Ušiel potom, ako dostal echo, že po ňom idú policajti.  Prvýkrát ho obvinili v lete 2012. O kontaktoch na bezpečnostné zložky hovoria viacerí svedkovia, ktorí patrili do sýkorovského gangu. (Písala som o tom tu.)

Prokurátor, policajní šéfovia, ani inšpekcia do riešenia úniku informácií z radov strážcov zákona smerom k mafiánskemu bossovi príliš nehrnú. Podrobnosti som zverejnila v predchádzajúcom článku.

Inšpekcii ministerstva vnútra v čase, keď informácie o únikoch začali vychádzať na povrch, šéfoval Ivan Ševčík. Dnes je policajným pridelencom v Prahe. Jeho zástupcom bol  Róbert Zaplatílek a je ním podľa webovej stránky ministerstva vnútra aj teraz. Súčasne je aj riaditeľom úradu inšpekčnej služby.

Peter Košč alias pán X

V príbehu okolo Kýbla vystupuje istý Peter Košč.

Za prvej vlády Roberta Fica (2006 – 2010) bol neoficiálnym  poradcom vtedajšieho riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Jozefa Magalu. Ten dnes vedie Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Jeho meno sa spomína aj údajnom v spise Gorila  zverejnenom na internete.

Blízko má nielen k premiérovi Ficovi aj predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS).  Vynikajúce vzťahy má aj so súčasným šéfom SIS Antonom Šafárikom.

Podnikal s Marekom Trajterom. Trajter si podľa súdu objednal u sýkoriek vraždu Romana Deáka za najmenej 2 milióny slovenských korún. Súd však jeho stíhanie zastavil z dôvodu, že skutok je vo vzťahu k nemu premlčaný. Zaujímavé je, že Trajter nepožiadal o očistenie svojho mena, aj keď mal na to právo.

Košč má aktivity aj v bezpečnostnom sektore. Figuruje aj v spoločnosti Dast Security, s.r.o.

Je to osobný priateľ Jána Vaľa  a Petera Krajíčka. Tajní ho medzi sebou volajú Pán X. (Písala som o ňom tu,tu aj tu.)

Čo hovoria sýkorovci?

„Peter Košč sa s Lališom stretával dosť často. Požičal speváčke Tine auto, ktoré jej ukradli spred baráku a ja som ho cez zlodeja jedného našiel. Bolo to v roku 2010 alebo 2011,“ povedal na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde Juraj Billik alias Čapatý, ktorý bossovi slúžil 13 rokov a patril do vražedného komanda.

„Košč si vtedy kúpil S - klasu ako Mercedes a na tom aute prišiel za mnou. Košč sa s Lališom stretávali v pizerii na Mierovej. Dôvod neviem, lebo som už pri nich nesedával, tam sa rozprávali, ja tam mám pec na pizzu a za tou pecou vždycky sedeli aj hodinu – dve a rozprávali sa, ale o čom neviem,“  pokračoval Čapatý.

Dobré miesta

Exriaditeľ ÚBOK-u Peter Krajíček je námestník tajnej služby

Keď Lipšic ako minister vnútra skončil, odišiel Krajíček do civilu a podnikal. Vlani sa stal náčelníkom mestskej polície v Bratislave. (Písala som o ňom aj tu.) Mestskú políciu opustil.  Od 1. októbra 2016 sa stal námestníkom Slovenskej informačnej služby.  Napísal to denník Nový Čas.

A kto je šéfom personalistiky v tajnej služby? Novým šéfom persnonalistiky je Pavol Košč. Ide o brata Petra Košča. Túto pozíciu zastával už aj za spomínaného Magalu. A až donedávna pôsobil v jednej rozpočtovej organizácii patriacej pod ministerstvo školstva.

Bývalý 1. policajný viceprezident Ján Vaľo stráži bezoečnosť štátnej akciovky

Po zmene vlády v roku 2012 sa Vaľo stal policajným pridelencom v Prahe. Na poste policajného pridelenca skončil, z polície odišiel do civilu. Týždenník Plus 7 DNÍ informoval, že od 1. októbra 2016 má miesto v štátnej akciovke. V  Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústave (SEPS) šéfuje sekcii bezpečnosti.

A kto stráži SEPS? Podľa centrálneho registra zmlúv ochranu objektov tejto spoločnosti zabezpečuje SBS-ka DAST Security, v ktorej figuruje Peter Košč.

Vaľo ani Krajíček sa k vzťahu ku Koščovi sa dlhodobo odmietajú vyjadriť.Mlčí aj Košč.

Ďalšie súvislosti a prepojenia

V tajnej službe pred časom získal vedúcu pozíciu aj ďalší Koščov kamarát. Bývalý policajt Michal Buraľ, ktorý bol donedávna pridelencom tajnej služby na Ukrajine a predtým tiež zastával významnú funkciu v SIS. Keď bol ešte policajným operatívcom jeho parťákom, tzv. „dvojičkou“ bol Róbert Tománek. 

Neskôr sa Tománkovou "dvojičkou" stal už spomínaný Robert Zaplatílek – zástupca riaditeľa ministerskej inšpekcie, ktorá rieši trestnú činnosť policajtov.

V čase, keď Kýbel ušiel, Tománek  zastával riadiacu funkciu na Úrade boja proti organizovanej kriminalite. Keď začali vychádzať na povrch informácie o únikoch, bol vedúci pre operatívu expozitúry Bratislava na Národnej protizločineckej jednotke. Na tejto funkcii pôsobí doteraz. Je  to dobrý priateľ Krajíčka.

Vaľo, Krajíček, Buraľ aj Košč majú dobré vzťahy aj s Evou Mišíkovou, bývalou prokurátorkou, teraz advokátkou, ktorá zastupovala už spomínaného Trajtera. Mimochodom jej dcéra získala prácu na NBÚ, ktorému,  ako som už uviedla, teraz šéfuje Magala.

Nehovorím však, že všetci spomínaní policajti, či dnes už expolicajti sú priamo zodpovední za vynášanie Kýblovi. Poukazujem len na prepojenia a súvislosti.

Ďalší policajti

V súvislosti s dobrými vzťahmi medzi políciou a sýkorovcami sa spomínajú aj ďalší. Napríklad Boris Drevenák, ktorý pôsobil aj na ÚBOK-u v Trnave. Keď bol ešte policajtom, zhorelo mu auto. Podľa zdrojov z prostredia polície  mal blízko aj k dnes už nebohému bossovi seneckej vetvy sýkorovcov Petrovi Havašimu. Tento rok v máji Drevenáka obvinili v kauze mafiánskeho gangu sátorovcov za to, že sa podľa vyšetrovateľa podieľal na vražde Vojtecha E. v roku 200Vrakuni."Mal poskytnúť informácie o jeho pobyte, o vražde mal byť informovaný a mal ovplyvňovať priebeh jej vyšetrovania," povedal hovorca policajného prezídia. Drevenáka stíhajú na slobode.

V súvislosti s útekom šéfa seneckej vetvy sýkorovcov  Martina Bihariho, ktorému dal pred raziou vo februári 2010 echo boss bossov Kýbel,  sa podľa mojich zdrojov spomína dnes už bývalý dlhoročný policajt Vladimír K. Služobný pomer ukončil v pozícií riaditeľa odboru kriminálnej polície na jednom z okresných policajnom riaditeľstve na jeseň 2012.  

Ak by prehovoril

Boss Róbert Lališ po dolapení toho na súde veľa nepovedal. Najskôr nemal okuliare a nevedel si naštudovať spis. Potom vymenil obhajcu. Novým sa stal Marek Para, ktorý predtým tiež ako Mišíková zastupoval Trajtera.

Pred súdom Kýbel tvrdil, že nemá žiadne kontakty v tajnej službe a polícii, ktoré by mu poskytovali informácie. Zatiaľ teda mlčí.

Ako som už spomenula, rozsudok nie je právoplatný. O odvolaniach bude rozhodovať Najvyšší súd. Senát, v ktorom je Štefan Harabin. A keď už bude verdikt právoplatný, Kýbla nebude už nikto počúvať. Ani mu veriť.

Na záver...

Musím zopakovať, že Róberta Lališa takto pred rokom vypátrali príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v spolupráci s kolegami cieľového pátrania Národnej ústredne INTERPOL Bratislava, policajtmi cieľového pátrania krajinského kriminálneho úradu Severné Porýnie–Vestfálsko v Düsseldorfe a českými strážcami zákona.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra nariadila vypočuť bývalého príslušníka SIS Kosíka

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Ak vláda dovtedy dožije, jesenný lockdown jej zlomí väz (týždeň podľa Schutza)

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


Už ste čítali?