Kýbel stále mlčí. Usvedčujú ho najbližší sýkorovci aj Černák

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 2.11.2016 o 0:00 | (upravené 2.11.2016 o 9:10) Karma článku: 9,72 | Prečítané:  4257x

Mafiánskeho bossa Róberta Lališa poslali za mreže na doživotie, čaká ho odvolanie na Najvyššom súde. Obvinený je však ešte v ďalších prípadoch.

V predchádzajúcich článkoch o bossovi podsvetia Róbertovi Lališovi ste si mohli prečítať, ako mu celé roky pomáhali policajti. V poslednom článku z tejto série, prinášam prehľad prípadov, z ktorých obvinený.

Z vyučeného automechanika, chlapca z bratislavskej Dúbravky sa stal po smrti Miroslava Sýkoru v roku 1997 šéf mafiánskeho gangu. Kumpáni ho prezývali ho Kýbel, či Malý a pre jeho krutosť aj Gestapák.

Absolútna neúcta k ľudskému životu, bezohľadnosť, sebeckosť, bezcitnosť a morálna zvrhlosť. Tak zhodnotil Lališa senát Špecializovaného trestného súdu. Za založenie zločineckej skupiny, päť vrážd, všeobecné ohrozenie, bitku, lízingový podvod ho poslali v marci tohto roku za mreže na doživotie.

Zradili ho najbližší

Proti Kýblovi vypovedajú najbližší, ktorí mu roky slúžili. Medzi prvými bol Juraj Billik alias Čapatý, ktorý za svoju prvú „robotu“ pre sýkorky dostal značkové tenisky. Na jar 2013 sa rozhodol priznať k trestnej činnosti, ktorej sa dopustil a začal spolupracovať s políciou. Prehovoril o vraždách, opísal výčiny vražedného komanda a kompletne odkryl fungovanie gangu. Postupne sa pridali ďalší členovia skupiny. (Písala som o tom napríklad tu.)

Sýkorovci vraždili ľudí z konkurenčných skupín, vlastných, ktorí sa stali nepohodlnými a aj na objednávku.

"Chcel byť jediný na Slovensku, jediný v Bratislave. O všetkom rozhodoval Kýbel, koho zabijú, komu čo zoberú, kto bude čo robiť...," povedal o svojom niekdajšom šéfovi Jurij Fejer alias Malý Rus, ktorý patril do popravčej čaty.

Kýbel bol roky na úteku a po dolapenísa vyjadril iba stručne. „V celom rozsahu sa cítim nevinný,“ povedal. Tvrdí, že bývalých kumpánov nevolal prezývkami, ale normálne menami, nikomu nevyplácal výplatu za pôsobenie v "nejakej skupine" ani nedával pokyny na žiadne usmrtenie. Vraj ho uráža keď ho volajú Gestapák. Dodal, že žiadnych policajtov neplatil a žiadni policajti mu nedávali informácie. Viac už vypovedať nechcel.

Černák usvedčuje Kýbla

Okrem sýkorovcov začal proti Kýblovi vypovedať aj mafiánsky boss Mikuláš Černák, ktorý si odpykáva doživotný trest. Lališa volá Kýblik.

Doteraz ešte nebolo zverejnené, že je Lališ stíhaný v súvislosti s účastníctvom na príprave vraždy Petra Lepeiša z roku 1995. Prípad sa stal v rekreačnej oblasti Krpáčovo. A tiež za účastníctvo na vražde Milana Piliara (ide iba o menovca Miloša Piliara, o ktorom bude reč neskôr – pozn. autorky) zo septembra 1995, ktorá sa stala v obci Valaská. Z tlačového odboru policajného prezídia  pre môj blog potvrdili, že za tieto skutky vyšetrovateľ obvinil aj Lališa.

„Lepieš bol šéf diskotéky, na ktorej zavraždili Martina Laboša - spoluzakladateľa skupiny černákovcov. Zomrel 21. apríla 1995. Dobodali ho na smrť v hoteli Biotika. Piliar bol zase šéf bezpečnostnej služby, ktorá sídlila v susedstve podniku, ktorý patril Černákovi a strážila spomínanú diskotéku,“ opísal pre môj blog zdroj, ktorý pozná tieto prípady.

Ďalej skonštatoval, že Černák si po vražde Laboša na likvidáciu Lepiša a Piliara ako druh istej pomsty objednal sýkorovcov. Presnejšie si  vraždy objednal u zakladateľa tohto gangu Miroslava Sýkoru, ktorý je už nebohý a po je ho smrti prevzal velenie nad armádou práve Kýbel.

"Sýkorovci mali mužov najskôr sledovať. Pilara rozstrieľali pred jeho domom vo Valsskej. Lepiša sa im zabiť nepodarilo,“ dodal môj zdroj.

Sýkorky a Černákovci v 90-tych rokoch minulého storočia úzko spolupracovali. Podľa viacerých svedectiev Černák a Kýbel spolu dobre vychádzali a mali viacero spoločných aktivít.

„Môj vzťah s Lališom nebol až taký dôverný, ako bol dôverný medzi ním a Černákom. Lališ bol taký malý zákeráčik, ktorý neváhal dať zabiť kohokoľvek. Bol to falošne kamarátsky vzťah, musel som sa prispôsobiť,“ skonštatoval  Miloš Kaštan, ktorý bol Černákovi jeden z Černákovch blízkych. S políciou spolupracuje od roku 2005.

Černák teraz usvedčuje Kýbla aj v prípade trestného činu všeobecného ohrozenia s následkom smrti Vladimíra a Jozefa Danišovcocv, ktorí boli známi ako Tuti a Papas z júla 1995.

Lališ je obvinený aj v súvislosti s vraždou Róberta Holuba a jeho ochrankára z októbra 1997. A aj v tomto prípade vypovedá Černák, ktorý sa na skutku tiež podieľal a súd už schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom.

Aj v prípade vraždy exprednostu popradského okresného úradu Vladimíra Bachledu z  mája 1997 vypovedal proti Kýblovi Černák, vyšetrovateľ ho aj obvinil. Toto obvinenie však prokuratúra v apríli 2016 zrušila.

Ďalšie skutky

Kýbla stíhajú aj za vraždu Maxima Malkartiho zo septembra 1998. Tiež za vraždu Tibora Bugára z januára 1999 i pokusu o vraždu Ľubomíra Belfiho  z októbra 1999. (Išlo o omyl, pôvodným terčom boli istý Ukrajinci.)

Čelí aj obvineniu z vraždy Juraja Matzenauera z apríla 2000 a tiež obvineniu z vraždy takáčovca Róberta Pála z novembra 2003, zranený bol aj jeho ochrankár.

Obvinený je aj pre všeobecné ohrozenie z decembra 2004. Ide o prípad známy ako výbuch v podniku Jadran v Bratislave v Ružinove, pri ktorom bol zranený Ivo Ružič z konkurenčnej skupiny takáčovcov a jeho ochrankári.

Stíhajú ho tiež pre nedovolené ozbrojovanie.

Všetky tieto prípady ešte polícia vyšetruje.

Za toto ho už odsúdili na doživotie

  • Za založenie zločineckej skupiny
  • Za vraždu Romana Deáka z októbra 1999
  • Za vraždu Alojza Házyho z júna 1998
  • Za vraždu Dalera Hlavačku z mája 1999
  • Za smrť Eduarda Diniča z mája 1998 (Výbuch je právne kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie.)
  • Za vraždu Róberta Diniča  a jeho ochrankára z októbra 1998
  • Za vraždu Miloša Piliara z jari 1998
  • Za bitku taxikára
  • Za lízingový podvod
  • Rozsudok ešte nie je právoplatný, rozhodovať bude Najvyšší súd.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Hrozí vojna medzi USA a Iránom?

Ropné zariadenie v Saudskej Arábii zbombardovali drony.


Už ste čítali?