Policajný funkcionár donášal piťovcom

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 2.12.2016 o 18:30 | (upravené 2.12.2016 o 19:15) Karma článku: 10,77 | Prečítané:  6445x

Tvrdí to obvinený muž, ktorý sa priznal, že pracoval pre túto zločineckú skupinu. Informácie už  preveruje Inšpekcia ministerstva vnútra.

V júni Národná protizločinecká jednotka urobila rozsiahlu raziu s názvom Gondola na piťovcov. Zadržali viacerých mužov a obvinili ich. Obvinili aj tých, ktorí sú už odsúdení.

Niektorí piťovci po obvinení v najnovšom prípade začali spolupracovať s políciou. Usvedčujú bossa Juraja Ondrejčáka alias Piťa a opisujú ako fungovala skupina.

Podľa informácií, ktoré som získala, jeden z nich sa priznal k vlastnej trestnej činnosti a okrem iného prehovoril aj o kontaktoch piťovcov na políciu. Vo výpovedi spomína „policajta z Naky, ktorého volajú Baki“. Hovorí o tom ako s nimi chodil Baki na športové podujatia, ako im dával informácie z polície, prezrádzal aké majú na piťovcov dôkazy.

Uviedol aj prípad keď v súvislosti drogovou kauzou, kde čelia obvineniu aj osoby blízke piťovcom. Baki mal podľa jeho slov jedného z piťovcov varovať, že keď pôjde s niekým na stretnutie, ten bude mať na sebe nahrávacie zariadenie, ktoré mu dali policajti a následne ho zadržia.

Prezývku Baki má Branislav Bakoš. V policajnom zbore od marca 1991. Má hodnosť podplukovníka. V súčasnosti pôsobí ako zástupca riaditeľa Jednotky operatívneho nasadenia (JON) Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Ministerstvo vnútra tají, aké iné vedúce pozície  Bakoš zastával počas svojej kariéry policajta. „Jeho poslednú pozíciu poznáte a keďže ide o policajta, ktorý pracoval aj v operatíve, z taktických dôvodov nie je vhodné poskytovať prehľad služobných činností,“ povedala hovorkyňa ministra vnútra Andrea Dobiášová.

V minulosti ministerstvo vnútra však nemalo problém podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám sprístupniť prehľad služobnej činnosti iných funkcionárov polície.

Informácie z výpovede spolupracujúceho obvineného piťovca už preveruje inšpekcia ministerstva vnútra.

„V prípade je vedené trestné stíhanie vo veci, čiže nie je obvinená konkrétna osoba. Prebiehajú procesné úkony v zmysle trestného poriadku. Žiadne bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ uviedla pre môj blog Dobiášová.

Ďalšie prípady

Na Bakoša je však na inšpekcii viacero ďalších rozličných podaní už dlhší čas.

Okrem iného bol už medializovaný prípad trestného oznámenia, ktoré spísal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko s obvineným v kauze DPH Ľubošom Vargom. Varga poskytol in­for­má­cie oh­ľa­dom tres­tnej čin­nos­ti prís­luš­ní­kov bý­va­lé­ho Úradu boja proti organizovanej kriminalite (predchodca NAKA). Jedným z nich mal byť Bakoš.

Aj informácie z tohto trestného oznámenia vo vzťahu k Bakošovi preveruje podľa hovorkyne ministerstva vnútra inšpekcia. "Je vedené trestné stíhanie vo veci, nie je však obvinená konkrétna osoba," skonštatovala.

Čo je JON?

Na webovej stránke ministerstva vnútra je uvedené, že Jednotka operatívneho nasadenia má v štruktúre národnej kriminálnej agentúry osobitné postavenie vzhľadom na obsahovú náplň jej služobnej činnosti. Ide o operatívny útvar, ktorý sa zaoberá odhaľovaním rôznych druhov trestnej činnosti vo vecnej príslušnosti národnej kriminálnej agentúry. V jej činnosti je dôležitým momentom zriadenie zásahovej skupiny národnej kriminálnej agentúry, realizujúcej úkony na zaistenie osôb a vecí v spätosti s potrebami danými vyšetrovaním trestných činov ostatnými výkonnými jednotkami národnej kriminálnej agentúry.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?