Prokurátor z prípadu takáčovci podozrieva z korupcie prokurátora z kauzy Bonaparte

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 9.1.2017 o 11:45 | (upravené 9.1.2017 o 15:51) Karma článku: 8,17 | Prečítané:  2833x

Za prepustenie takáčovcov z väzby dali úplatok pre prokurátora Bystríka Paloviča a sudcu Jána Jamricha. Tvrdí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Odvoláva sa na výpoveď muža s prezývkou Tatranka. Spomína sa aj Štefan Harabin.

AKTUALIZOVANÉ 9.1. 2017 o 13:25 o vyjadrenie Bystríka Paloviča staršieho, o 15:27 o vyjadrenie Jána Jamricha, o 15:48 o vyjadrenie Štefana Harabina - box na konci článku.

Minulý rok v máji vyšetrovateľ obvinil mužov z mafiánskej skupiny takáčovci. Ide o takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodol, že pôjdu do väzby. (Písala som o tom tu.)

Obvinený Jozef Walzer s prezývkou Tatranka sa za mrežami začal vypovedať aj proti bývalým kumpánom. A nie len to...

Z uznesenia Najvyššie súdu, ktorý rozhodoval o predĺžení väzby vyplýva, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tvrdí, že takáčovci mali svojich ľudí na polícii, prokuratúre aj súdoch a cez nich mali ovplyvňovať vyšetrovanie prípadov, v ktorých figurovali alebo figurujú ako obvinení.

„Jednotlivé prípady, v ktorých mali obvinení ovplyvňovať prebiehajúce vyšetrovanie veľmi podrobne a otvorene (s označením konkrétnych osôb z prostredia polície, prokuratúry a súdov, ktorých prostredníctvom sa tak malo diať) popisuje vo svojich výpovediach najmä obvinený Jozef Walzer,“ uvádza sa v uznesení Najvyššieho súdu. 

Senát Najvyššieho súdu poukazuje, že prokurátor presne špecifikoval tieto časti výpovedí. Uznesenie som získala v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám (Celé uznesenie si môžete prečítať tu.)

Úplatok za väzbu

Podľa mojich zistení z prostredia blízkeho prokuratúre prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa odvoláva aj na prípad z jesene 2015. Okresný súd Bratislava 1 vtedy nevzal štyroch takáčovcov, medzi nimi aj Walzera do väzby. Išlo o obvinenie z vydierania a podvodu.

„ Za prepustenie bola poskytnutá finančná odplata pre prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava 1  Bystríka Paloviča a sudcu Okresného súdu Bratislava 1 Jána Jamricha,“ napísal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v návrhu na predĺženie väzby.

Čo podľa prokurátora zakladá dôvodnú obavu, že uvedené je reálne možné s ohľadom na ďalšie výpovede Walzera týkajúce sa prepustenia z väzby.

„Je teda možné dôvodne predpokladať, že v prípade prepustenia  bude dochádzať k ovplyvňovania svedkov a obvinených navzájom,“ vysvetľoval prokurátor prečo žiada kolúznu väzbu ( ovplyvňovanie svedkov).

Pravdou je, že keď  štyroch takáčovcov na jeseň 2015 obvinili, prokurátor Bystrík Palovič starší žiadal pre nich väzbu. Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Ján Jamrich ich však za mreže neposlal.

Uložil im však mimoriadne prísne obmedzenia a povinnosti. A to najmä: zákaz vykonávať činnosť, pri ktorej došlo k spáchaniu trestného činu, zákaz stretávať sa s poškodeným a ďalšími svedkami v predmetnej veci, zákaz priblížiť sa k poškodenému na vzdialenosť menšiu ako päť metrov, zákaz kontaktovať sa akýmkoľvek spôsobom s poškodeným.

Prokurátor Bystrík Palovič starší sťažnosť nepodal. Štyroch obvinených tak stíhali na slobode. (Písala som o tom tu.) 

Následne obvinenému Henrichovi Szücsovi s prezývkou Plešatý zrušil obvinenie a skončil mu tak aj probačný dohľad. Szücs sa začal skrývať až napokon ušiel a už pri spomínanej razii vlani v máji sa ho nepodarilo zadržať. Je tak na neho vydaný zatykač. (Viac o Szücsovi  som písala  tu.)

O koho ide ?

  • Bystrík Palovič starší je prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava 1 do povedomia verejnosti sa zapísal z kauzy okolo podnikateľa Ladislava Bašternáka a prípadu Bonaparte. Jeho syn Bystrík Palovič mladší je tiež prokurátor. Pracuje na Okresnej prokuratúre Bratislava 5. Jeho syn Rastislav Palovič je advokát pracuje v advokátskej kancelárii, ktorá sídli v Bonaparte.
  • Ján Jamrich bol sudcom od roku 1982, pôsobil na Okresnom súde Bratislava 1, Na konci roka 2016 odišiel do penzie.

Prokurátor hovorí aj o Harabinovi

Z výsluchu obineného Jozefa Walzera podľa návrhu prokurátora na predĺženie väzby, tiež vyplynulo, „že mu  povedali, že pokiaľ ide o neho a ďalších, ktorí sú vo väzbe Špecializovaného trestného súdu, bude vybavené ich prepustenie na Najvyššom súde Štefanom Harabinom.“

Prokurátor poukazuje na to, že Harabinov senát  v tejto kauze už prepustil dvoch obvinených Vladimír J. a Jána M. (Rozhodnutie o Jánovi M., si môžete prečítať tu.)

Tatrankove slová treba preveriť

„Obvinený  Jozef Walzer uvádza celý rad nových skutočností, ktoré bude nevyhnutné v ďalšom konaní preveriť. V prípade ich potvrdenie pritom možno u jednotlivých obvinených reálne očakávať rozšírenie obvinenia,“ píše sa v uznesení Najvyššieho súdu.

"Podľa informácií PZ sú výpovede v štádiu preverovania," uviedla pre môj blog hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Z policajného prezídia na moje otázky neodpovedali.

Podľa informácií, ktoré som získala zo zdroja blízkeho prokuratúre vyšetrovateľ zatiaľ nevypočul Paloviča, Jamricha, ani Harabina ako svedkov.

Dvoch policajtov obvinili ešte vlani

V prípade sú už od mája 2016 obvinený dvaja policajti. Podľa vyšetrovateľa policajt z obvodného oddelenia v Sládkovičovo s prezývkou Miši pre vetvu skupiny takáčovcov získaval informácie z policajných evidencií osôb a motorových vozidiel. Vyšetrovateľ ďalej uvádza, že keď mal Miši spor s nadriadeným z oddelenia, objednal si podpálenie jeho auta.

Expolicajt z Úradu boja proti organizovanej kriminalite s prezývkou Dedo podľa vyšetrovateľa využíval svoje kontakty v rôznych zložkách polície a zabezpečoval informácie z prostredia polície, týkajúce sa trestného stíhania členov vetvy, poskytoval im znalosti a odporúčania vo vzťahu k páchaniu trestnej činnosti.  (Písala som o tom tu.)

„V spolupráci s Národnou kriminálnou agentúrou sú v rámci zločineckej skupiny stíhaní príslušníci polície,“ povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová, s tým, že vyšetrovanie vedie vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry.

Takáčovci za mrežami

  • Sudca Špecializovaného trestného súdu vzal obvinených do väzby v máji 2016.
  • Základná sedemmesačná lehota väzby im mala skončiť v januári 2017.
  • Prokurátor žiadal o predĺženie na ďalších sedem mesiacov.
  • Špecializovaný trestný súd mu nevyhovel a niektorých obvinneých prepustil na slobodu, niektorým ďalším zrušil kolúznu väzbu (ovplyvňovanie svedkov).
  • Prokurátor tak podal sťažnosť. Okrem iného argumentoval aj skutočnosťami, ktoré vo výsluchoch uvádza obvinený Jozef Walzer a trval na kolúznej väzbe pre všetkých obvinených.
  • Senát Najvyššieho súdu pre všetkých obvinených väzbu predĺžili do júla 2017.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Babiš: Nie som darebák, pozrite sa na Berlusconiho či Chiraca

Čapí hnízdo je pomsta, hovorí o kauze možný budúci český premiér Andrej Babiš.

SVET

Trump urazil matku padlého vojaka. Navyše vraj klame

Vedel, do čoho ide, povedal o zabitom vojakovi prezident.


Už ste čítali?