Prokurátor z prípadu takáčovci podozrieva z korupcie prokurátora z kauzy Bonaparte

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 9.1.2017 o 11:45 | (upravené 9.1.2017 o 15:51) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  2523x

Za prepustenie takáčovcov z väzby dali úplatok pre prokurátora Bystríka Paloviča a sudcu Jána Jamricha. Tvrdí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Odvoláva sa na výpoveď muža s prezývkou Tatranka. Spomína sa aj Štefan Harabin.

AKTUALIZOVANÉ 9.1. 2017 o 13:25 o vyjadrenie Bystríka Paloviča staršieho, o 15:27 o vyjadrenie Jána Jamricha, o 15:48 o vyjadrenie Štefana Harabina - box na konci článku.

Minulý rok v máji vyšetrovateľ obvinil mužov z mafiánskej skupiny takáčovci. Ide o takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodol, že pôjdu do väzby. (Písala som o tom tu.)

Obvinený Jozef Walzer s prezývkou Tatranka sa za mrežami začal vypovedať aj proti bývalým kumpánom. A nie len to...

Z uznesenia Najvyššie súdu, ktorý rozhodoval o predĺžení väzby vyplýva, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tvrdí, že takáčovci mali svojich ľudí na polícii, prokuratúre aj súdoch a cez nich mali ovplyvňovať vyšetrovanie prípadov, v ktorých figurovali alebo figurujú ako obvinení.

„Jednotlivé prípady, v ktorých mali obvinení ovplyvňovať prebiehajúce vyšetrovanie veľmi podrobne a otvorene (s označením konkrétnych osôb z prostredia polície, prokuratúry a súdov, ktorých prostredníctvom sa tak malo diať) popisuje vo svojich výpovediach najmä obvinený Jozef Walzer,“ uvádza sa v uznesení Najvyššieho súdu. 

Senát Najvyššieho súdu poukazuje, že prokurátor presne špecifikoval tieto časti výpovedí. Uznesenie som získala v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám (Celé uznesenie si môžete prečítať tu.)

Úplatok za väzbu

Podľa mojich zistení z prostredia blízkeho prokuratúre prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa odvoláva aj na prípad z jesene 2015. Okresný súd Bratislava 1 vtedy nevzal štyroch takáčovcov, medzi nimi aj Walzera do väzby. Išlo o obvinenie z vydierania a podvodu.

„ Za prepustenie bola poskytnutá finančná odplata pre prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava 1  Bystríka Paloviča a sudcu Okresného súdu Bratislava 1 Jána Jamricha,“ napísal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v návrhu na predĺženie väzby.

Čo podľa prokurátora zakladá dôvodnú obavu, že uvedené je reálne možné s ohľadom na ďalšie výpovede Walzera týkajúce sa prepustenia z väzby.

„Je teda možné dôvodne predpokladať, že v prípade prepustenia  bude dochádzať k ovplyvňovania svedkov a obvinených navzájom,“ vysvetľoval prokurátor prečo žiada kolúznu väzbu ( ovplyvňovanie svedkov).

Pravdou je, že keď  štyroch takáčovcov na jeseň 2015 obvinili, prokurátor Bystrík Palovič starší žiadal pre nich väzbu. Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Ján Jamrich ich však za mreže neposlal.

Uložil im však mimoriadne prísne obmedzenia a povinnosti. A to najmä: zákaz vykonávať činnosť, pri ktorej došlo k spáchaniu trestného činu, zákaz stretávať sa s poškodeným a ďalšími svedkami v predmetnej veci, zákaz priblížiť sa k poškodenému na vzdialenosť menšiu ako päť metrov, zákaz kontaktovať sa akýmkoľvek spôsobom s poškodeným.

Prokurátor Bystrík Palovič starší sťažnosť nepodal. Štyroch obvinených tak stíhali na slobode. (Písala som o tom tu.) 

Následne obvinenému Henrichovi Szücsovi s prezývkou Plešatý zrušil obvinenie a skončil mu tak aj probačný dohľad. Szücs sa začal skrývať až napokon ušiel a už pri spomínanej razii vlani v máji sa ho nepodarilo zadržať. Je tak na neho vydaný zatykač. (Viac o Szücsovi  som písala  tu.)

O koho ide ?

  • Bystrík Palovič starší je prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava 1 do povedomia verejnosti sa zapísal z kauzy okolo podnikateľa Ladislava Bašternáka a prípadu Bonaparte. Jeho syn Bystrík Palovič mladší je tiež prokurátor. Pracuje na Okresnej prokuratúre Bratislava 5. Jeho syn Rastislav Palovič je advokát pracuje v advokátskej kancelárii, ktorá sídli v Bonaparte.
  • Ján Jamrich bol sudcom od roku 1982, pôsobil na Okresnom súde Bratislava 1, Na konci roka 2016 odišiel do penzie.

Prokurátor hovorí aj o Harabinovi

Z výsluchu obineného Jozefa Walzera podľa návrhu prokurátora na predĺženie väzby, tiež vyplynulo, „že mu  povedali, že pokiaľ ide o neho a ďalších, ktorí sú vo väzbe Špecializovaného trestného súdu, bude vybavené ich prepustenie na Najvyššom súde Štefanom Harabinom.“

Prokurátor poukazuje na to, že Harabinov senát  v tejto kauze už prepustil dvoch obvinených Vladimír J. a Jána M. (Rozhodnutie o Jánovi M., si môžete prečítať tu.)

Tatrankove slová treba preveriť

„Obvinený  Jozef Walzer uvádza celý rad nových skutočností, ktoré bude nevyhnutné v ďalšom konaní preveriť. V prípade ich potvrdenie pritom možno u jednotlivých obvinených reálne očakávať rozšírenie obvinenia,“ píše sa v uznesení Najvyššieho súdu.

"Podľa informácií PZ sú výpovede v štádiu preverovania," uviedla pre môj blog hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Z policajného prezídia na moje otázky neodpovedali.

Podľa informácií, ktoré som získala zo zdroja blízkeho prokuratúre vyšetrovateľ zatiaľ nevypočul Paloviča, Jamricha, ani Harabina ako svedkov.

Dvoch policajtov obvinili ešte vlani

V prípade sú už od mája 2016 obvinený dvaja policajti. Podľa vyšetrovateľa policajt z obvodného oddelenia v Sládkovičovo s prezývkou Miši pre vetvu skupiny takáčovcov získaval informácie z policajných evidencií osôb a motorových vozidiel. Vyšetrovateľ ďalej uvádza, že keď mal Miši spor s nadriadeným z oddelenia, objednal si podpálenie jeho auta.

Expolicajt z Úradu boja proti organizovanej kriminalite s prezývkou Dedo podľa vyšetrovateľa využíval svoje kontakty v rôznych zložkách polície a zabezpečoval informácie z prostredia polície, týkajúce sa trestného stíhania členov vetvy, poskytoval im znalosti a odporúčania vo vzťahu k páchaniu trestnej činnosti.  (Písala som o tom tu.)

„V spolupráci s Národnou kriminálnou agentúrou sú v rámci zločineckej skupiny stíhaní príslušníci polície,“ povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová, s tým, že vyšetrovanie vedie vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry.

Takáčovci za mrežami

  • Sudca Špecializovaného trestného súdu vzal obvinených do väzby v máji 2016.
  • Základná sedemmesačná lehota väzby im mala skončiť v januári 2017.
  • Prokurátor žiadal o predĺženie na ďalších sedem mesiacov.
  • Špecializovaný trestný súd mu nevyhovel a niektorých obvinneých prepustil na slobodu, niektorým ďalším zrušil kolúznu väzbu (ovplyvňovanie svedkov).
  • Prokurátor tak podal sťažnosť. Okrem iného argumentoval aj skutočnosťami, ktoré vo výsluchoch uvádza obvinený Jozef Walzer a trval na kolúznej väzbe pre všetkých obvinených.
  • Senát Najvyššieho súdu pre všetkých obvinených väzbu predĺžili do júla 2017.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?