Zabudnúť služobnú zbraň? Veľmi nebezpečné, tvrdí rektorka policajnej akadémie

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 11.1.2017 o 12:30 | (upravené 11.1.2017 o 21:55) Karma článku: 5,79 | Prečítané:  2036x

Elitní vyšetrovateľ, ktorý rieši kauzu takáčovcov si na stretnutí s gangstrom zabudol taštičku so služobnou zbraňou a služobným preukazom. Jeho nadriadení mlčia. Hrozí policajtovi postih?

Jozef Walzer s prezývkou Tatranka čelí obvineniu v kauze takáčovci. Podľa informácií, ktoré som získala zo zdroja blízkeho prokuratúre, obvinený vypovedal ako sa  stretol s elitným vyšetrovateľom v sprievode dvoch kriminalistov. Schôdzka bola v bratislavskom hoteli a trvala asi hodinu. Dôvodom bola vraj príprava vraždy Walzera, ktorú Národná kriminálna agentúra vyšetrovala v roku 2012.

Vyšetrovateľ si na schôdzke zabudol taštičku so služobnou zbraňou, služobným preukazom a ďalšími vecami. Walzer uviedol, že ho najskôr kumpáni navádzali, aby so zbraňou niečo spáchali, čo odmietol. Zatelefonoval tak vyšetrovateľovi, že si tam niečo zabudol, vrátil mu taštičku. Udalosť zachytila kamera, Walzer má záznam odmieta ho však vydať.

Inšpekcia ministerstva vnútra prípad zabudnutej zbrane nerieši. „Nakoľko sa nejedná o trestnú činnosť príslušníka PZ,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Riešiť ho majú nadriadení

Z policajného prezídia na otázky či a ako prípad riešili neodpovedali.

Zabudnutie služobnej zbrane a služobného preukazu je disciplinárnym previnením. Podľa zákona o štátnej službe príslušníkov polície rozhodnutie o uložení disciplinárneho opatrenia vyhlasuje policajtovi nadriadený.

Disciplinárnym opatrením môže byť písomné pokarhanie, zníženie služobného platu až o 15 % na dobu najviac troch mesiacov, či zníženie hodnosti o jeden stupeň na dobu jedného roka.

„Určite by sa to malo riešiť, lebo v konečnom dôsledku by mohlo hroziť spáchanie trestného činu,“ povedala pre môj blog rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.

Podľa Kurilovskej všetko však závisí od nadriadeného dotyčného policajta. Vždy sa zvažujú okolnosti, ako k takejto udalosti prišlo a či mohlo niečo hroziť. Závisí to aj od profilu daného policajta, či už mal nejaké previnenia za porušenie služobnej  disciplíny v minulosti.

„Policajti si musia dávať pozor na služobné zbrane a preukazy, aby neboli zneužité. Je to veľmi nebezpečné, lebo môžu byť vydané do nebezpečenstva iné osoby, môže byť ohrozený ich život a zdravie a môže byť spáchaný trestný čin,“ dodala rektorka Policajnej akadémie.

Svedok Tatranka

Jozef Walzer vypovedá aj o tom ako takáčovci vyberali výpalné v reštaurácii, ktorá patrí ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a exministrovi Jánovi Počiatkovi. Tí to popreli. Jeden z podnikov vlastnil aj ich kamarát, dnes policajt na významnom poste na ministerstve vnútra Róbert Pintér. K plateniu výpalného sa nevyjadril.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tvrdí, že za prepustenie z väzby takáčovcov bol poskytnutý úplatok prokurátorovi Bystríkovi Palovičovi staršiemu a dnes už sudcovi v penzii Jánovi Jamrichovi. Podozrieva aj Štefana Harabina. Odvoláva sa na výpoveď Walzera. Všetci traja to označili za nezmysel.

Walzer uviedol, že vyšetrovateľa kauzy takáčovci sledovali a plánovali jeho likvidáciu. Ďalší obvinení z kauzy, tak voči vyšetrovateľovi podali námietku zaujatosti. On vyhlásil, že sa necíti byť zaujatý.

Podotkol, že sledovanie sa malo odohrať ešte v rokoch 2012 – 2013 a je zrejmé, že od zámeru jeho likvidácie upustili. V tom období nezaznamenal žiaden útok. Walzer vypovedal, že informácie o príprave jeho vraždy má len z počutia. Nezaujatosť potvrdila aj nadriadená vyšetrovateľa, skonštatovala, že informáciu o príprave vraždy preveruje iný policajný útvar. 

Policajti stratili aj samopal

Policajtom sa stáva, že občas stratia, alebo si niekde zabudnú služobné predmety.  Dokonca aj samopal.  V roku 2011 si žilinská policajtka zabudla na čerpacej stanici kde bola s kolegom na káve samopal. Zistila to až v aute. Hliadka sa na benzínku vrátila a zamestnankyňa im nájdenú zbraň odovzdala. Nadriadení ju vtedy pre porušenie služobných povinností riešili v disciplinárnom konaní.

Aj bratislavský policajt stratil samopal. Stalo sa v to v tom istom roku. Zbraň policajt položil na strechu služobného vozidla pri nakladaní vecí do auta. Potom spolu s kolegom odišli a samopal spadol na cestu. Nález oznámil vodič autobusu  na polícii a zbraň odovzdal. Oboch policajtov riešili v disciplinárnom konaní.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?