Mafiánskemu bossovi Kýblovi zrušili doživotie. Pojednávať sa bude odznova

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 10.2.2017 o 17:15 | (upravené 11.2.2017 o 1:01) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  2676x

Senát Najvyššieho súdu v zložení z predsedu Štefana Harabina a sudcov Martina Piovartsyho a Pavla Frakaša zrušil rozsudok nad Róbertom Lališom a spol.  Prípad sa vracia na Špecializovaný trestný súd.  

Krvavý mafiánsky boss sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, ktorého vlastný ho volali aj Malý, či pre jeho krutosť aj Gestapák najskôr vďaka svojim kontaktom na polícii pomohol ujsť šéfovi seneckej vetvy gangu Martinovi Biharimu. Stalo sa to vo februári 2010.

Známosti medzi strážcami zákona i v tajnej službe pomohli aj jemu. Dozvedel, že sa niečo chystá a na prelomoch rokov 2011 a 2012 ušiel. Aj zo skrýše ešte vydával príkazy podriadením. Prvý zatykač ne na neho vydali júli 2012. Lališa z prvej vraždy obvinili v septembri 2012. Postupne pribúdali ďalšie a ďalšie obvinenia z vrážd. (Viac o vynášaní z polície si môžete prečítať tu.)

V januári 2015 sa prípad dostal na Špecializovaný trestný súd. Keď bol už proces vo finálne,horko- tažko sa Lališa podarilo dolapiť. Stalo sa tak v októbri 2015 v Kolíne nad Rýnom v Nemecku. Vo vrecku mal falošné doklady na meno kamaráta vplyvného podnikateľa Mareka Trajtera. Tento muž pravidelne sledoval pojednávania. Trajter bol v kauze pôvodne obžalovaný, súd však jeho stíhanie z dôvodu premlčania zastavil. (Viac o falošných dokladoch si môžete prečítať tu.)

V marci 2016 v prípade kde čelí obžalobe zo založenia zločineckej skupiny z piatich vrážd, všeobecného ohrozenia a ďalších trestných činov padol verdikt. Kýbel dostal doživotie.  Doživotie dostal aj Jozef Roháč prezývaný Potkan, či Čapica, Ivan Cuper, ktorého volajú  Vincko.Martinovi Biharimu alias Rusovi, ktorý bol už medzičasom odsúdený v inej kauze zvýšili trest na 22 rokov. V prípade Alojza Kromku s prezývkou Čistič upustili od potrestania, keďže si  už odpykáva doživotie za iné činy. Martin Kovač s prezývkou Rybička bol vylúčený na samostatné konanie. (Viac o rozsudku si môžete prečítať tu.)

Lališ aj jeho spoluobžalovaní, okrem Bihariho však podali odvolania. Prípad sa dostal na Najvyšší súd.

Senát v zložení z predsedu Štefana Harabina a sudcov Martina Piovartsyho a Pavla Frakaša na neverejnom zasadnutí v pondelok 6. februára už rozhodol.

Celý rozsudok zrušil, vrátil ho späť na Špecializovaný trestný súd a nariadil, aby bol prípad pridelený inému senátu. Informáciu pre môj blog potvrdil Harabin.

Dôvody zrušenia verdiktu

 • Podľa názoru senátu Najvyššieho súdu na Špecializovanom trestnom súde rozhodoval nezákonný senát a bol tak porušený princíp prezumpcie neviny Róberta Lališa.
 • Aj keď sa spoluobžalovaný Jozef Roháč vzdal práva účasti na pojednávaniach, súd ho musí o termínoch upovedomiť. To sa v niektorých prípadoch upovedomovania o termínoch  pojednávaní nestalo. Oznámenia za neho preberal niekto iný.
 • Ďalšie dôvody.

Rozhodnutie sa týka všetkých obžalovaných aj Martina Bihariho, napriek tomu, že on odvolanie nepodal.

Ide o zásadu Beneficium cohaesionis - ak je dôvod, na ktorého základe rozhodol odvolací súd v prospech niektorého obžalovaného, na prospech aj ďalšiemu spoluobžalovanému alebo zúčastnenej osobe, ktorá nepodala odvolanie, rozhodne odvolací súd vždy aj v ich prospech. Rovnako rozhodne v prospech obžalovaného, ktorému je na prospech dôvod, na ktorého základe rozhodol v prospech zúčastnenej osoby.

Vincko  odsúdený na doživotie mieri na slobodu

Rozhodnutie bude zaujímavé bude aj vo vzťahu k Ivanovi Cupperovi, ktorý je vo väzbe od septembra 2015 2012. "Naposledy mu bola predĺžená väzba 7. júla 2016 a trvá do 25. marca tohto roka," povedala pre môj blog hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Keďže maximálna lehota väzby môže byť štyri roky a v nevyhnutných prípadoch sa dá predĺžiť ešte o rok, je otázne, či ju Cupperovi predĺžia, alebo sa dostane na slobodu.

Body obžaloby na Kýbla

 • Založenie zločineckej skupiny
 • Vražda Miloša Piliara z jari 1998
 • Smrť Eduarda Diniča z mája 1998 ( prípad je kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie)
 • Vražda Alojza Házyho z júna 1998
 • Smrť Róberta Diniča, (zomrel aj jeho ochrankár) z októbra 1998
 • Vražda Dalera Hlavačku z mája 1999
 • Vražda Romana Deáka z októbra 1999
 • bitka taxikára
 • lízingový podvod

Kýbel čelí obvineniu aj v ďalších prípadoch. Vyšetrovanie ešte prebieha. (Viac si môžte prečítať tu.)

Prípad budem ďalej sledovať. O presnejších dôvodoch rozhodnutia o zrušení rozsudku napíšem v v nasledujúcich článkoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Polícia vedela, že Vadala tu buduje bunku mafie

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Ak mohli sledovať novinárov, môžu sledovať aj vás

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?