Kosík z prípadu únosu Kováča je stále v Mali

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 14.3.2017 o 16:35 | Karma článku: 4,41 | Prečítané:  1549x

Slovenská republika požiadala justičné orgány Mali o vydanie Ľuboša Kosíka, ktorý je odsúdený v prípade falšovania zmeniek. Čelí obvineniam aj v kauzách vydierania. Odpoveď ešte neprišla.

Ľuboš Kosík je  jedným  z mužov, na ktorých prokurátor podal obžalobu v prípade zavlečenia do cudziny Michala Kováča mladšieho. Celú obžalobu zverejnil Denník N. (Prečítať si ju môžete tu.)

O prípade sa hovorí ako únose, ide však o trestný čin zavlečenie do cudziny. Kauza sa nedostal pred súd, lebo Vladimír Mečiar, ktorý bol v tom čase zastupujúcim prezidentom, v roku 1998 vyhlásil amnestiu, ktorá sa vzťahovala na tento prípad.

Kosík sa však postavil pred súd v inej kauze. Dal sfalšovať podpisy na troch zmenkách  za 2,4 milióna eur svojho bývalého obchodného partnera.V prípade ho stíhali na slobode. 

Vo februári 2015 Kosíka Špecializovaný trestný súd odsúdil na 14 rokov. Najvyšší súd vlani v júni verdikt potvrdil. (Celý rozsudok si môžete prečítať tu.)

Kosík si ho vypočuť neprišiel a nenastúpil do väzenia, aby si vykonal trest. Súd tak na vydal zatykač.Vlani v novembri ho zadržali v Mali.

Slovenská polícia v januári pre denník SME tvrdila, že Kosík sa stále nachádza vo väzbe v Mali.

Stále v Mali

"Slovenská republika požiadala justičné orgány dožiadanej strany o vydanie dotyčného a v súčasnosti čakáme na ich rozhodnutie. Minulý týždeň sme kontaktovali malijskú stranu so žiadosťou o informácie o stave konania. Zatiaľ na ňu nereagovali," uviedol v utorok 14. marca pre môj blog hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Doplnil, že preto ministerstvo dnes nevie stanoviť konkrétnejšie časové rámce pokiaľ ide o samotné vydanie.

V prípade, že hľadaného Slováka zadržia v cudzine, sú dve možnosti. Buď máme s danou krajinou podpísanú zmluvu o vydávaní hľadaných osôb, alebo v prípade ak takúto zmluvu s danou krajinou nemáme, môže sa uplatniť takzvaná reciprocita.

To znamená, že sa Slovensko zaručí, že vyhovie porovnateľnej žiadosti orgánu danej krajiny. Nie vždy sú však krajiny ochotné spolupracovať. Mali a  Slovensko nemajú podpísanú dohodu o vydávaní hľadaných osôb. Uplatniť sa tak dá princíp reciprocity.

Kauza únos

  • Zavlečenie prezidentovho syna do Rakúska sa udialo 31. augusta 1995.
  • Vtedajší premiér Vladimír Mečiar 3. marca 1998 vyhlásil v zastúpení prezidenta rozhodnutie o amnestii vzťahujúce sa aj na trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Michala Kováča ml. do cudziny.
  • Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava Michal Serbin 27. novembra 2000 podal obžalobu na Okresný súd Bratislava III.
  • Tému zrušenia amnestií prvýkrát otvorilo v roku 2002 KDH.
  • Parlament sa pokúšal zrušiť amnestie niekoľkokrát. Bolo to v rokoch 2002, 2005, 2006, 2008, 2011, 2014, 2015, 2016.

Amnestie

Po nedávnom uvedení filmu Únos, ktorý je inšpirovaný prípadom zavlečenie Kováča mladšieho do cudziny sa opäť otvorila otázka  zrušenia  Mečiarových amnestií. Koalícia tvrdí, že ich chce zrušiť.

Amnestie bránia tomu, aby  súd a rozhodol, či sú trinásti  muži pôvodne obžalovaní zo zavlečenia do cudziny syna prezidenta Michala Kováča vinní. Podľa starého trestné zákona, ktorý platil v tom čase v prípade dokázania viny za tento trestný čin hrozí päť až 12 rokov väzenia.

Po pondelkovej koaličnej rade povedal premiér Robert Fico, že podrobnosti postupu a konkrétne návrhy zákonov oznámia v stredu pred rokovaním vlády.

"Sme pripravení zahlasovať za zrušenie Mečiarových amnestií, ak predtým urobíme príslušnú zmenu ústavy," povedal Fico.

Riešenie, ako zrušiť amnestie, hľadajú podľa Fica experti na právo, a dá sa to len ústavnou cestou. Na zmenu ústavy treba 90 hlasov a koalícia potrebuje aj podporu časti opozičných poslancov.

Ak by amnestie zrušili, Ľuboš Kosík by bol jedným z 13 mužov, ktorí by sa postavil pred súd.

Obvinenia v ďalších prípadoch

Vlani apríli na Kosíka podali obžalobu v prípade vydierania na Okresný súd Bratislava 1. Kauza súvisí s prípadom falšovanie zmeniek. Podľa prokurátora keď chcel Kosík na jar v roku 2010 získať fiktívny dlh 2,4 milióna eur objednal si u sýkorovca Juraja Billika alias Čapatého aj zbitie poškodeného a tak ho mal donútil zaplatiť. Čapatý ho najskôr prinútiť vystaviť a podpísať tri zmenky na meno Kosíka, každú v hodnote 800-tisíc eur.

Koncom septembra toho istého roku, muža prepadla ozbrojená skupina, vtrhli do jednej z herní v Malackách, hostia si museli ľahnúť na zem, vydieraného muža napadli a boxerom ho udierali do hlavy. Orgány činné v trestnom konaní sa dozvedeli o spáchaní činu na základe oznámenia poškodeného majiteľa herne.  

Kosík čelí obžalobe v prípade vydieranie v súvislosti s obrazmi Andyho Warhola. Pojednávanie na Okresnom súde Bratislava 1 je naplánované na máj. V tomto prípade bol Kosík vo väzbe. Po pár  dňoch sa však dostal na slobodu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?