Sheila, ktorá pomočila a podpálila korán: Bol to skrat

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 20.3.2017 o 22:00 | (upravené 20.3.2017 o 22:11) Karma článku: 5,25 | Prečítané:  1949x

Z dokumentov, ktoré má k dispozícii vyšetrovateľ a prokurátor vyplýva, že Sheila sa vo Fínsku stala obeťou obchodovania s ľuďmi.  Tvrdí to zdroj z prostredia justície.

Nová elitná protiteroristická jednotka Národnej kriminálnej agentúry mladú ženu stíha za to, že sa mala podieľať na výrobe obrazovo-zvukového záznamu, ktorý bol následne nezisteným spôsobom zverejnený na internete na webových stránkach.

Na videu vidieť, ako žena okrem iného hovorí: "V žiadnom prípade ma nikto nezastaví, aby som zabránila, teda pozastavila moje vysielanie videí, fotografií alebo písomných názorov, čo sa týka islamu. Proste za tým si stojím a sú to pre mňa paraziti, ktorí sú horší ako svrab, keď sa nevedia prispôsobiť oni nám, tak tu nemajú čo hľadať... Tak som sa rozhodla, že patrí to obecne čisto iba k islamom, muslimom a islamu. Všetkých si vás postupne budem loviť a každý, kto sa mi postaví do cesty a bude ma chcieť zastaviť, tak dopadne veľmi ťažko na hubu..., tak isto ma nejak nezastavia a pôjdem po každom muslimovi."

V pozadí je slovenská zástava. Žena na záberoch omočí korán a potom ho podpáli.

 „S poukazom na obsah obrazovo-zvukového záznamu mala uvedeným konaním verejne skupine obyvateľov vyhrážať smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou z nenávisti voči skupine osôb pre ich náboženské vyznanie, podieľať sa na výrobe zvukovo-obrazového materiálu podnecujúceho k nenávisti, násiliu, alebo neodôvodnene odlišnému zaobchádzaniu voči skupine obyvateľov pre ich náboženské vyznanie a zároveň mala verejne hanobiť skupinu osôb pre ich náboženské vyznanie a verejné podnecovať k násiliu alebo nenávisti voči skupine osôb pre ich náboženské vyznanie,“ napísal vyšetrovateľ v uznesení o vznesenia obvinenia.

Vyšetrovateľ vychádza z definície extrémistického materiálu v zmysle Trestného zákona účinného od 1. januára 2017.

Prokurátor žiadal pre Sheilu Szmerekovú väzbu z dôvodu obavy úteku a obavy, že by pokračovala v trestnej činnosti. Na Špecializovaný trestný súd ju priviedli elitní policajti v putách.  Desiatky policajtov, ktorí uzavreli ulicu a mali aj špeciálne vycvičeného psa. Takéto opatrenia odôvodňovali tým, že by mohla byť ohrozená samotná Sheila.

Sudca rozhodol, že pôjde do väzby z dôvodu obavy , že by pokračovala v trestnej činnosti. Sheila aj prokurátor podali sťažnosť. Rozhodoval tak Najvyšší súd.

Kto zverejnil video?

„Nebezpečenstvo úteku obvinenej hrozí preto, že obvinená sa nekontrolovane pohybuje na území viacerých štátov, kde pácha protiprávnu činnosť. Na Slovensku má pobyt hlásený len formálne a písomné podklady k pobytu vo Fínsku nie sú preverené,“ argumentoval prokurátor.

Sheila v sťažnosti tvrdila, že pokiaľ ide o posúdenie jej konania ako trestného činu výroby extrémistických materiálov je nesprávne.

„Obrazovozvukový záznam nesporne vznikol pred 1. januárom 2017, a preto má byť konanie obvinenej posudzované podľa Trestného zákona účinného do 1. januára 2017,“ argumentovala.

Skonštatovala, že jej musí  preukázaný úmysel, čo však preukázané nie je. Samotné konanie označila za „skrat“.

Podotkla, že z obvinenia elitného vyšetrovateľa novej jednotky, nie je možné zistiť a ustáliť, kto sporný materiál zverejnil.

Vo Fínsku je obeťou obchodovania s ľuďmi

„V štádiu rozhodovania o väzbe sa neposudzuje, či sú naplnené všetky zákonné znaky skutkových podstát trestných činov, pre ktoré bolo vznesené obvinenie, ale napriek tomu Najvyšší súd uvádza, že na základe doteraz vykonaných dôkazov nie je možné konštatovať, že by obvinená svojim konaním naplnila všetky zákonné znaky skutkových podstát trestných činov, pre ktoré jej bolo vznesené obvinenie,“ napísal v uznesení, ktoré mám k dispozícii predseda senátu Najvyššieho súdu Daniel Hudák.

Senát podotkol, že uznesenie o vznesení obvinenia trpí viacerými vadami, ktoré bude treba odstrániť.

Podľa informácií, ktoré som získala z justičného zdroja z dokumentov, ktoré má k dispozícii vyšetrovateľ a prokurátor vyplýva, že Sheila sa vo Fínsku stala obeťou obchodovania s ľuďmi.

Z ďalších listín zase vyplýva, že u obvinenej je potrebné vykonávať úkony orgánmi činnými v trestnom konaní aj na území Fínska. Aj sama Sheila na viacerých webových stránkach uvádza, že voči nej beží vo Fínsku viacero trestných konaní.

Na slobode

K argumentom prokurátora uvedených v sťažnosti ohľadne nekontrolovaného pohybu v rámci Európskej únie obvinenej, čoho dôsledkom by malo byť podstatné sťaženie trestného stíhania Najvyšší súd skonštatoval, že z dôkazov vyplýva, že obvinená by mala byť k dispozícii na vykonávanie úkonov aj pre orgány trestného konania činné na území Fínska aj Slovenska.

„Nie je preto možné brať do úvahy skutočnosti uvádzané prokurátorom , aby bola vzatá do väzby z dôvodu  obavy z úteku,“ napísal predseda senátu Hudák.

Sťažnosť prokurátora tak zamietol a rozhodol, že Sheila bude stíhaná na slobode a väzbu nahradil uložením dohľadu probačného a mediačného úradníka.

Obvinenej uložil povinnosť oznámiť orgánu činnému v trestnom konaní, ktorý vedie konanie miesto pobytu a každú jeho zmenu, povinnosť preberať úradné zásielky, dostavovať sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a zákaz vykonávať činnosť, pri ktorej malo dôjsť k spáchaniu trestnej činnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?