Je policajt viac ako Vladko Weiss?

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 7.4.2017 o 23:15 | Karma článku: 10,28 | Prečítané:  4080x

Čo pomohlo futbalistovi Vladimírovi Weissovi mladšiemu k zastaveniu trestného stíhania za prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky?

Tvrdenia policajta nie sú viac, ako tvrdenia obyčajných ľudí. Rozhodol o tom Ústavný súd Českej republiky.

Prokurátor tento týždeň stíhanie zastavil v prípade futbalistu Vladimíra Weissa mladšieho, ktorý čelil obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. "Pretože je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie," vysvetlil hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Michal Šúrek.

Auto s futbalistom Weissom vlani v októbri zastavila hliadka v bratislavskom Starom Meste. Odmietol fúkať aj podrobiť sa dychovej skúške, policajti ho tak obvinili za to, že jazdil opitý.

Z výpovedí troch svedkov však vyplynulo, že Weiss motorové vozidlo nešoféroval. To vtedy policajti ignorovali. Druhého muža nevyzvali na dychovú skúšku, ani odber krvi. Zákon nerieši situáciu, keď na sedadle vodiča sú dvaja ľudia. V terénom Mercedese bolo spolu až desať ľudí.

Policajtovi na obvinenie  stačilo tvrdenie kolegu - policajta z  bratislavskej pohotovostnej motorizovanej jednotky o tom, že Weiss šoféroval.

Rozhodnutie bratislavskej prokuratúry vyvolalo okamžite obrovský rozruch. Zasiahol však generálny prokurátor Jaromír Čižnár a vydal pokyn na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia svojich podriadených.

Následne Nový Čas zverejnil video z policajných kamier. Na záberoch vidno, že Weiss sedí na mieste šoféra auta, avšak na jeho kolenách je ďalší spolujazdec, ktorý mu v riadení pomáhal. O pár hodín neskôr zverejnil iné viedo sám Weiss.

Z dostupných informácií je tak možné skonštatovať, že policajt Wiessa obvinil na základe ustanovenia, zákona, ktoré hovorí, že ak sa vodič odmietne podrobiť dychovej, či krvnej skúške pozerá sa na neho , ako by šoféroval pod vplyvom.

Vodič a šoféroval sú však  dôležité slová. To, že viedol vozidlo tvrdil na začiatku celého konania iba policajt, ďalší svedkovia tvrdili nie čo iné. Policajt tak Weissa tak obvinil, iba na základe tvrdenia kolegu. Prečo príslušníci pohotovostnej motorizovanej jednotky nevyzvali na dychovú a krvnú skúšku mladíka, ktorý vyhlasoval, že šoféroval nie je nateraz jasné. Vladimírovi Weissovi tak v tomto pomohla aj neschopnosť policajtov na začiatku.

V tejto súvislosti je zaujímavé rozhodnutie Ústavného súdu Českej republiky o tom, že tvrdenia policajta nie sú viac, ako tvrdenia obyčajných ľudí.

„Ústavný súd Českej republiky pripomenul, že v demokratickom právnom štáte, v ktorom sú si všetci ľudia rovní žiadnom prípade nie je možné bez ďalšieho prikladať väčšiu váhu výpovediam policajtov ako vykonávateľom verejnej moci, pred výpoveďami jednotlivcov, voči, ktorým verejná moc koná. To platí najmä v prípade ich konfliktov," uviedla hovorkyňa Ústavného súdu ČR.

Išlo o prípad, keď muž v Českej republike strávil rok vo väzení. V mestskej hromadnej doprave ho prichytili revízori bez lístku a privolali políciu. Muž im ušiel, ale našli ho v kríkoch, tvrdil, že ho revízor zbil a ukradol diktafón a z mobilných telefónov zmazal dáta. Policajti tvrdili opak.

Polícia aj Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov sťažnosti muža odmietla. Napokon bol sám obvinený a odsúdený za krivú výpoveď. Obrátil na Ústavný súd ČR. (Viac o prípade si môžete prečítať tu.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?