Ako sa skutok nestal. Celé vysvetlenie prokurátora o divokej jazde mladého Weissa

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 25.4.2017 o 0:00 | (upravené 25.4.2017 o 1:00) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  10667x

Prokurátor zotrel policajta aj Vladka Weissa, ale jeho uznesenie sa dá prečítať iba so smiechom cez slzy.  

Prokurátor pred pár týždňami zastavil trestné stíhanie v prípade futbalistu Vladimíra Weissa mladšieho, ktorý čelil obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Auto s futbalistom Weissom vlani v októbri zastavila hliadka v bratislavskom Starom Meste. Odmietol fúkať aj podrobiť sa dychovej skúške i odberu krvi, tvrdil, že nešoféroval a vodičom bol jeho kamarát. Policajti ho tak obvinili za to, že jazdil opitý. V terénom Mercedese bolo spolu až desať ľudí.

Získala som uznesenie prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava1 Stanislava Leša. Z dokumentu vyplýva, že poverený príslušník (policajt, ktorý prípad riešil - pozn. autorky) podal návrh na podanie obžaloby.

  • Vypočutý bol obvinený a 15 svedkov, okrem členov posádky auta, policajtov aj strážca parkoviska.

  • Bol vykonaný aj vyšetrovací pokus.

  • Zabezpečených bolo až päť kamerových záznamov.

  • V spise je aj odborné vyjadrenie ku kamerovým záznamom.

  • Bol vypracovaný znalecký posudok - ide o posudok tlmočníka z posunkovej reči, ktorý mal posúdiť komunikáciu osôb z kamerového záznamu.

  • Poverený príslušník, ktorý riešil prípad požiadal dokonca odbor bezpečnostnej legislatívy Kancelárie ministra vnútra o výklad pojmu vodič motorového vozidla, ak na sedadle vodiča sedia dve osoby.

  • Spis má 208 strán.

 „Po skončení vyšetrovania poverený príslušník alibisticky predložil na tunajšiu prokuratúru návrh na podanie obžaloby. Hoci vo veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie, ďaleko nad rámec primeraný povahe skutku a aplikovanej právnej kvalifikácii (vyšetrovací spis má 208 strán), takýto návrh nie je podložený žiadnym dôkazom, ktorý by postavenie obvineného pred súd odôvodňoval,“ napísal prokurátor Lešo.

Podľa prokurátora výsledky dokazovania je potrebné hodnotiť v troch rovinách, v rovine analýzy vykonaných dôkazov, v rovine ich právneho hodnotenia a napokon sa nemožno vyhnúť ani rovine hodnotenia morálnej a etickej stránky konania a správania sa obvineného a svedkov – posádky motorového vozidla, pretože tie mali bezprostredný vplyv na priebeh prípravného konania a jeho výsledok.

Prokurátor v uznesení kriticky konštatuje, výsluchy Weissa aj svedkov boli vykonané veľmi neprofesionálne, povrchne, bez zjavnej snahy zistiť a zadokumentovať podstatné skutočnosti pre posúdenie veci.

„Poverený príslušník otázkami nezisťoval také fundamentálne okolnosti ako počet pasažierov (uspokojil sa s ich kvantifikáciou „odhadom), ich identitu a najmä ich polohu vo vozidle, ani konanie posádky vozidla po zastavení. Absolútne bez povšimnutia ponechal vysvetlenie racionality konania , spočívajúceho vo výmene vodiča a praktickú realizáciu spôsobu tejto výmeny,“ zhodnotil Lešo.

Dvaja vodiči

Podľa zákona o cestnej premávke vodič je osoba, ktorá vedie vozidlo. Osoba vedie vozidlo vtedy, ak usmerňuje jeho polohy, čiže udáva (ovplyvňuje) smer a rýchlosť vozidla a reálne ovláda jeho riadiace prvky – volant, brzdový a plynový pedále a prevodovú (riadiacu ) páku.Pri dvoch osobách sediacich na mieste vodiča nie je podstatné kto na ňom sedel, ale kto ovládal riadiace prvky vozidla, pričom nemožno vylúčiť ani to, že ich ovládali spoločne (napr. osoba A volant a osoba B. pedále).

Ďalej uvádza, že vyšetrovacím pokusom bolo preukázané, že obvinený vzhľadom na svoju polohu nemal reálny dosah ani na volant, ani na pedále. Odvoláva sa pritom aj na stanovisko, ktoré poverený príslušník zabezpečil z ministerstva vnútra.

Po vyhodnotení dôkazov dospel prokurátor Lešo k jednoznačnému záveru, že obvinený Weiss v kritickom čase auto nešoféroval a nemusel sa tak podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky.

„V prospech takéhoto tvrdenie svedčia dôkazy, vykonané po vznesení obvinenia. Vo svetle konštatovaného preto pôsobí návrh povereného príslušníka na podanie obžaloby rýdzo alibisticky,“ napísal Lešo.

Len v rovine dedukcií a nepreukázateľných podozrení zostáva podľa prokurátora pátranie po motivácii obvineného a svedkov. „Núka sa vysvetlenie, že obvinený futbalový reprezentant, ako osoba verejne známa v športovej a fanúšikovskej obce rešpektovaná a uznávaná sa domnieval, že váhou svojej povesti situáciu, v ktorej sa ocitli, dokáže zvládnuť a vyriešiť pre seba aj pre svedka,“  zhodnotil prokurátor.

Lešo v závere uznesenia konštatuje, že prípad sa stal aj vďačnou témou bulvárnych i serióznych médií a živnou pôdou pre laickú verejnosť na šírenie rôznych teórií o tom ako sa skutok stal, či nestal a ako celé konanie skončí.

„Je nesporné, že vydanie rozhodnutia o zastavení trestného stíhania takéto teórie len umocní,“ napísal prokurátor Stanislav Lešo.

Dodal, že obvinený je nájznámejšou osobou zo zúčastnených, ale nie jedinou a snáď je až príliš naivné očakávať od takýchto osôb, ktoré má mladá generácia za svoje vzory, serióznejšie a uvedomelejšie správanie.

Prečítajte si celé uznesenie. Má 12 strán a obsahuje aj pasáže výpovedí Weissa, výpovedí svedkov a aj ďalšie konštatovania prokurátora. Čítajte, prosím od začiatku až dokonca.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?