Majster detektívok a expolicajt obvinený v kauze takáčovci: Ako som dostal echo a ušiel

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 3.5.2017 o 20:50 | (upravené 3.5.2017 o 22:00) Karma článku: 8,54 | Prečítané:  3989x

O tom, že sa chystá policajná akcia, som vedel od advokáta. Mala byť vykonaná koncom minulého roka, ale sa odložila. Vypovedal expolicajt Václav Kincl obvinený v kauze takáčovcov.

Bývalý policajt Václav Kincl je známy aj ako autor detektívok pod menom Václav Neuer. Obvinený je v kauze takáčovcov z členstva v zločineckej skupine, podvodu, nátlaku a zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Pri razii 29. januára sa ho nepodarilo zadržať. Súd tak  vydal 20. februára príkaz na zatknutie a 23. marca sa sám prihlásil na policajnom prezídiu. Kincl je odvtedy vo väzbe z dôvodu obavy, že by ušiel. Rozhodol Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd to potvrdil. Získala som informácie zo zdroja z justičného prostredia o tom, čo povedal Kincl o úteku.

Skrýval sa v Plzni

„Mám čistý register, bol riaditeľom Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) a musel som prejsť viacerými previerkami. Nemám dôvod utekať a chcem si očistiť svoje meno, ktoré je teraz mediálne prepierané ako osoby, ktorá je spájaná s organizovaným zločinom, proti ktorému som dlhé roky bojoval,“ vyhlásil Kincl.

Bránil sa, že od spáchania skutkov, ktoré sa mu dávajú za vinu, uplynulo už takmer osem rokov. Za tú dobu viedol riadny život. Celé konanie vidí ako komplot poškodeného a svedkov voči jeho osobe a advokátovi.

„Celý čas po odchode z Bratislavy som sa zdržiaval u svojich rodičov v Plzni v Českej republike, pretože som potreboval čas na analyzovanie situácie, aby sa vedel obhájiť. O tom, že sa chystala táto akcia, som vedel od advokáta. Akcia mala byť vykonaná koncom minulého roka, ale sa odložila a mala byť vykonaná neskôr,“ uviedol KIncl.

Doplnil, že osoby uvedené v uznesení o vznesení obvinenia nepozná, okrem Ľubomíra Kudličku, ktorého ako policajt vyťažoval v súvislosti s vraždami, nikdy s nimi nemal žiadny kontakt.

Polícia tvrdí, že bol vo vetve advokáta

Podľa súdu, ktorý rozhodoval o väzbe však zo spisu vyplýva, že viacerí vypočutí svedkovia ho označujú za človeka, ktorý donášal informácie z policajného prostredia, pohyboval sa v prostredí osôb, ktoré sú uvedené v uznesení o vznesení obvinenia, svedok bol predstavovaný jednotlivým členom ako človek, ktorý zastáva vysokú funkciu v Policajnom zbore.

Tieto skutočnosti potvrdzuje šesť osôb. Svedkovia uviedli, že obvineného oslovovali Vašo.

Podľa obvinenia šéfom jednej vetvy takáčovcov bol spomínaný advokát, ktorý je tiež na úteku. "Zabezpečoval právne služby a rady, ovplyvňuje konania pred súdmi a orgánmi činnými v trestnom konaní a využíval pritom služby aj druhého advokáta," píše sa v uznesení o obvinení, na ktoré sa odvolával súd pri rozhodovaní o väzbe.

Podľa polície tento advokát okrem toho angažoval na činnosť vetvy aj olympionika Milana Jagnešáka a bývalých policajtov medzi nimi aj Branislava Bakoša alias Bakiho, ktorý až do konca minulého roka pôsobil na Národnej kriminálnej agentúre ako funkcionár a aj Kincla.

V prípade je obvinených spolu dvadsaťjeden mužov. Polícia potvrdila, že sedem osôb sa nepodarilo zadržať. Pôvodne ich však  bolo až deväť. Dvaja sa na polícii prihlásili sami. Medzi nimi aj Ľubomír Kudlička, ktorý je považovaný za šéfa skupiny, neskôr ako som už uviedla sa prihlásil aj Kincl.

Kincl bol v policajnom zbore takmer dvadsať rokov. Najskôr pôsobil na vedúcich pozíciách na okresných riaditeľstvách v Bratislave. Od mája 2008 do novembra 2008 bol zástupca riaditeľa ÚBOK-u. V období od decembra 2008 do septembra 2010 bol šéfom expozitúry Bratislava na ÚBOK-u.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?