reklama

Prokurátor tvrdí, že sátorovci sú podozriví zo 40 vrážd

Senát Najvyššie súdu potrdil prepustenie jedného z obvinených na slobodu. Nepreukázalo sa totiž, že by listom ovplyvňoval iných, ako to uviedol prokurátor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Deväť obvinených je stíhaných, pretože sú podozriví zo spáchania zločinu založenia zločineckej skupiny. Osem z nich čelí aj obvineniu z vrážd. Medzi nimi je aj pravá ruku Ľudovíta Sátora – Zsolt Nagy zvaný Čonty. Ide o kauzu známu ako sátorovci. 

 Ďalším je Roland Szamaránsky. Okrem obvinenia zo založenia zločineckej skupiny a je obvinený z vraždy Vojtecha Écsiho a jeho ochrankára (zo skupiny pápayovcov) z apríla 2003. 

Sudca Špecializovaného trestného súdu Szamaránskeho prepustil z väzby na slobodu koncom apríla. Senát Najvyššieho súdu v zložení z predsedu Pavla Farkaša a sudcov Martina Piovartsyho Štefana Harabina to začiatkom mája potvrdil. Prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry , tak sťažnosť nepomohla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prokurátor argumentoval listom

Prokurátor sa odvolával na výpoveď svedkyne ohľadom ovplyvňovania ďalších obvinených a svedkov a jeden list. Szamaránsky mal list údajne odovzdať prostredníctvom jeho družky a adresovaný bol pre spoluobvineného Čontyho.

„Keďže zločinecká skupina je podozrivá zo spáchania 40 vrážd a súčasný počet obvinených neodráža reálnu činnosť všetkých osôb, ktoré sa na uvedenej trestnej činnosti podieľali, preto prostredníctvom dvoch osôb mohol byť list Zsolta Nagyho zaslaný a napísaný ktoroukoľvek z osôb, ktoré doteraz neboli obvinené, avšak v ich prvoradom záujme je, aby doteraz obvinené osoby nevypovedali aj vo vzťahu k ďalšej doteraz neobjasnenej trestnej činnosti,“ uviedol v sťažnosti prokurátor.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najvyšší súd ovplyvňovanie nevidí

Senát Najvyššieho súdu pri rozhodovaní o väzba skonštatoval , že existuje dôvodné podozrenie, že skutky, pre ktoré je trestné stíhanie proti Szamaránskeho vedené boli spáchané, pričom existuje dôvodné podozrenie, že skutky spáchali obvinení.

„Pokiaľ sa však týka ďalšieho ponechania obvineného vo výkone kolúznej väzby ( ovplyvňovanie svedkov – pozn. autorky), Najvyšší súd si osvojil závery i právnu argumentáciu sudcu pre prípravné konanie súdu prvého stupňa o ďalšej neudržateľnosti väzobného stíhania obvineného vo väzbe,“ napísal predseda senátu Pavol Farkaš.

Doplnil, že konkrétne skutočnosti svedčiace o kolúznom zámere Szamaránskeho v priebehu aktuálneho konania jednoznačne a bez akýchkoľvek pochybností preukázané neboli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Szamaránsky bol vo väzbe od januára. Okrem výsluchu jednej svedkyne, neboli vykonané žiadne ďalšie úkony potrebné k verifikácii tvrdení druhej svedkyn., týkajúcich sa údajného odovzdania spomínaného listu.

 Svedkyňa bola vypočutá až v apríli 2017 a potvrdila tvrdenia Szamaránskeho, že žiaden list pre spoluobvineného nenapísal a prostredníctvom nej, ako družky ďalšieho obvineného ani neodovzdal.

Písmoznalecké skúmanie inkriminovaného listu do dnešného dňa vykonané nebolo a za týmto účelom ani len nebol zabezpečený porovnávací materiál.

„Nie je možné súhlasiť so sťažnostnými námietkami prokurátora, založenými v podstate na tvrdení, že zločinecká skupina je podozrivá z omnoho väčšieho rozsahu trestnej činnosti, pričom list pre spoluobvineného Zsolta Nagyho mohol byť zaslaný a napísaný ktoroukoľvek inou osobou. Takáto úvaha prokurátora je len hypotetická a ako taká skôr umocňujúca pochybnosti o kolúznom správaní obvineného,“ zhodnotil predseda senátu Farkaš.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z väzby ho pustili už druhýkrát

Minulý rok v máji Szamaránského vzali do väzby prvýkrát. Dôvodom bola obava, že by pokračoval v trestnej činnosti. V októbri ho z väzby prepustil senát Najvyššieho súdu zložený z predsedu Martina Piovartsyho a sudcov Pavla Farkaša a Štefana Harabina.

Senát poukázal na to, že obvinený súdne trestaný doposiaľ nebol, trestný čin vraždy, pre ktorý je stíhaný a ktorý mal spáchať ako člen organizovanej skupiny spolu s ďalšími osobami patriacimi do skupiny zločineckej skupiny bol spáchaný v apríli 2003. Z uznesení vyšetrovateľa o vznesení obvinenia navyše vyplýva, že zločinecká skupina, ktorej členovia vystupovali pod názvom „sátorovci“ pôsobila do konca roka 2010. Zároveň z obsahu spisu vyplýva, že voči obvinenému nie je vedené trestné stíhanie pre iné skutky.

„Vo svetle týchto skutočností možno potom uzavrieť, že od spáchania skutku uplynul už dlhý čas trinástich rokov, organizovaná skupina, ktorej mal byť členom už šesť rokov neexistuje a pre iný trestný čin obvinený stíhaný nie je,“ napísal v uznesení predseda senátu Martin Piovartsy.

Najvyšší súd tak dospel k záveru, že v súčasnom štádiu trestného stíhania žiadna konkrétna skutočnosť odôvodňujúca reálnu obavu z konania obvineného uvedeného v ustanovení Trestného poriadku, že na slobode bude obvinený pokračovať v páchaní trestnej činnosti neexistuje.

Na záver senát pripomenul, že prepustenie obvineného z väzby na slobodu neznamená, že budúcnosti nemôže byť vzatý do väzby v prípade zistenia konkrétnych skutočností odôvodňujúcich obavu z jeho konania napĺňajúceho niektorý z dôvodov väzby.

V januári putoval za mreže opäť. „Dôvod väzby je obava z ovplyvňovania svedkov,“ povedala vtedy pre môj blog hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Sátorovci

Skupina mala pôsobiť od presne nezistenej doby, minimálne od roku 1999 do konca roku 2010 na rôznych miestach, najmä v Dunajskej Strede a okolí a v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenskej republiky a Maďarska.

Sátorovci sa mali zaoberať páchaním rôznej ekonomickej a majetkovej trestnej činnosti, najmä neoprávneným uplatňovaním nárokov na vrátenie DPH, podvodov a nedovolenou výrobou cigariet, tiež páchaním násilnej trestnej činnosti, najmä vrážd z rôzneho motívu, najmä z dôvodu likvidácie osôb, ktoré mali patriť do konkurenčnej skupiny pápayovci, likvidácie takzvaných „bielych koní“ , potencionálnych svedkov, ktorí by mohli vypovedať najmä o ekonomickej trestnej činnosti, likvidácie ľudí, ktorí by mohli prezradiť pohyb a miesta úkrytov ich bossa Ľudovíta Sátora, vrážd osôb na objednávku aj z rozmaru ako aj z dôvodu likvidácie svojich členov v rámci zločineckej skupiny, ktorí sa jej mali nejakým spôsobom spreneveriť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polícia na partiu udrela vlani v máji. Akcia mala názov Mylnček.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  446
  •  | 
  • Páči sa:  1 643x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu