reklama

Rohlo, ktorý udal sýkorovcov za vraždu Rezňa, nebol agent. Boss Dlhý Laco podal dovolanie

Sýkorovec Ladislav Bališ odsúdený za prípravu vraždy a ďalšie trestné činy na 25 rokov podal dovolanie. Tvrdí, že v konaní došlo k porušeniu zákona.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Špecializovaný trestný súd Ladislava Bališa alias Dlhého Laca odsúdili za založenie zločineckej skupiny, prípravu úkladnej vraždy súkmeňovca Martina Hrabárika s prezývkou Rezeň, poškodzovanie cudzej veci na 25 rokov.

Po tomto verdikte e sa rozhodol spolupracovať s políciou a vypovedá proti svojim kumpánom. Stal sa z neho kajúcnik. Usvedčuje nie len šéfov, ale aj seberovných a dokonca aj nižšie postavených členov gangu sýkoriek. Najvyšší súd mu v máji 2014 25 ročný trest potvrdil. Následne sa priznal k príprave vražde podnikateľa z Rovinky z marca 2011.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Mali sme ho cvaknúť!“ opisoval čin. Zlyhala však zbraň a guľka len poškodila dvere auta. Bališ v tomto prípade uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom. Súd ju schválil a nechal Bališovi už pôvodný 25 ročný trest. Sedí za mrežami ilavskej väznice.

Bališ pred pár týždňami podal dovolanie. Tvrdí, že v prípade príprave vraždy Rezňa došlo k porušeniu zákona.

Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková pre môj blog potvrdila že návrh bol na súd doručený. "Na Najvyšší súd zatiaľ zaslaný neboľ, nakoľko sa čaká na vyjadrenia procesný strán,“ doplnila. Tiež na Špecializovanom trestnom súde čakajú na spis, ktorý sa týka dovolania jedného zo spoluodsúdených Bališa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dovolanie

Je mimoriadnym opravným prostriedkom, ktorý môže podať už právoplatne odsúdený proti rozhodnutiu súdu, ktorým bol porušený zákon alebo ak boli porušené ustanovenia o konaní, ktoré mu predchádzalo.

Dovolanie sa podáva na prvostupňový súd, ktorý vo veci rozhodoval. V tomto prípade ide o Špecializovaný trestný súd. Ten zašle návrh dotyčného všetkým stranám, spoluodsúdeným, prokurátorovi a poškodeným, aby sa vyjadrili. Následne spis aj s vyjadreniami predloží na Najvyšší súd, ktorý o veci po naštudovaní spisu a vyjadreniach rozhodne. Ak by rozhodol, že návrh na dovolanie prijme, Špecializovaný trestný súd by prípad prejednával nanovo.

„Dovolanie vo veci Ladislava Bališa ešte nebolo predložené Najvyššiemu súdu na rozhodnutie,“ povedal hovorca súdu Boris Urbančík.

Rohlo nebol agent

Sýkorovec Martin Rosenberg alias Rohlo išiel v marci 2011 na políciu oznámiť, že Dlhý Laco a spol. chystajú vraždu Martina Hrabárika s prezývkou Rezeň. Stal sa z neho tak oznamovateľ trestného činu.

Bališov obhajca v návrhu na dovolanie poukazuje na to, že vyšetrovateľ na základe toho začal trestného stíhania vo veci, policajti začali odpočúvať telefóny, nasadili aj priestorový odposluch a spustili aj sledovanie sýkorovcov. Rosenberg pokračoval v konaní s parťákmi, ktorí sa chystali Rezňa usmrtiť, ale bol už inštruovaný políciou, hoci nebol agentom v zmysle trestného poriadku, ale de facto ako agent vystupoval.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa názoru obhajcu Bališa tak došlo k porušeniu zákona a preto sú nezákonné sú aj všetky ďalšie dôkazy získané následne.

Obhajca tiež poukazuje v návrhu na to, že jeden zo sýkorovcov Marek Sz. bol pôvodne vypočutý v postavení obvineného a následne uzavrel dohodu o vine a trestne a v prípade zločineckej skupiny bol vypočutý ako svedok v tom istom prípade zločineckej skupiny.

Za toto je odsúdený

  • Založenie zločineckej skupiny: V presne nezistenom čase pred rokom 1997 bola založená zločinecká skupina pôsobiaca až do súčasnosti prevažne na území Bratislavy a jej okolia, ktorej členovia sa označujú ako sýkorovci, pričom od presne nezisteného času od roku 1997 v nej pôsobil aj Ladislav Bališ s prezývkou Dlhý a najmenej od roku 1998 v štruktúre jednej časti skupiny pôsobí na najvyššej riadiacej úrovni a koordinuje a usmerňuje jemu podriadených v organizačnej štruktúre nižšie postavených členov skupiny, ktorí musia plniť ním dané pokyny, jednotliví členovia skupiny konajú koordinovane za účelom páchania rôznych zločinov, a to s cieľom získania najmä finančného prospechu.
  • Poškodzovanie cudzej veci: V októbri 2007 Bališ prikázal a inštruoval podriadených, aby poškodili interiér baru v Bratislave, ktorého lokalitu im následne aj osobne ukázal. Sýkorovci zamaskovaní kuklami a ozbrojení železnými tyčami vnikli do baru a poškodili interiér, chladiaci box, porozbíjali poháre, fľaše s nápojmi, hracie automaty a z miesta činu ušli.
  • Poškodzovanie cudzej veci: V decembri 2007 Bališ prikázal podriadeným podpálenie toho istého baru. Tí ho aj podpálili, následne p Bališ vyplatil jednému zo sýkorovcov sumu 15 000 Sk (497,91 eur), k vyplateniu ostatných na skutku sa podieľajúcich osôb už nedošlo.
  • Príprava úkladnej vraždy: Vo februári 2011 sa Bališ a ďalší sýkorovci rozhodli sa, že sýkorovca Martina Hrabárika s prezývkou Rezeň usmrtia a jeho telo zakopú. Bališ prikázal Martinovi Rosenbergerovi s prezývkou Rohlo, aby dohodol v stretnutie s Hrabárikom a odviezol ho spolu s ďalším sýkorovcom na fiktívnu schôdzku s vyšetrovateľom. Ten mal akože formou úplatku riešiť situáciu v trestnom stíhaní Hrabárika, ktorý sa v tom čase skrýval. K stretnutiu s vyšetrovateľom však nedošlo, povedali mu, že nemal čas a odviezli ho späť. Roseneberg na pokyn ďalšieho sýkorovca zabezpečil lopatu a krompáč a tento sýkorovec si ich uschoval vo svojom Porsche Cayenne a ostatní sa stretli Rosenbergom a dali mu za úlohu, aby sa znova stretol s Hrabárikom a vylákal ho na opätovné fiktívne stretnutie s vyšetrovateľom. Potom ho mali spútať , usmrtiť a zakopať do zeme. Policajti ich však stihli zadržať.

Celý anonymizovaný rozsudok Najvyššieho súdu vo veci Bališ a spol. si môžete prečítať tu.

Kýbel mu odkázal, aby zhnil v base

Dlhý Laco pôsobil v partii "sýkoriek" asi od roku 1996, keď začal voziť šéfa Mira Sýkoru. „Po Mirovej smrti to prebral Kýbel ( Róbert Lališ – pozn. autorky) . Povedal mi, nech sa starám o mesto,“ tvrdil Bališ, dodal, že Kýbla museli všetci počúvať a vedel byť veľmi krutý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V časoch, keď ešte so svojou družinou "úradoval" v hlavnom meste, rád cestoval do Thajska či Kambodže. „V skupine aj celkovo v podsvetí vedel urovnávať vzájomne spory,“ zhodnotil môj zdroj blízky podsvetiu. „Bol však líška,“ doplnil. V časoch, keď ešte so svojou družinou "úradoval" v Bratislave, rád cestoval do Thajska či Kambodže.

Policajti Bališa zadržali v marci 2011. Dlhý Laco vyhlásil, že po tom mu Kýbel nechal odkaz, že nech v Ilave zhnije.

Posledné telefonáty

Dlhý Laco je posledný, kto telefonoval so šéfom seneckej vetvy sýkorovcov Petrom Havašim alias Havlom. Mal mu povedať, že ruší ich spoločné stretnutie. Havla zastrelili v júni 2004 spolu s jeho ochrankárom v Porsche Cayenne na Prístavnom moste v Bratislave. Dlhý Laco poznal Havla od detstva. Z počutia vedel, že sa chystá jeho likvidácia. Z vraždy prokurátor obžaloval ľudí zo skupiny takáčovcov. Súd ich oslobodil.

Dlhý Laco bol posledný, kto telefonoval aj s Petrom Čongrádym alais Čongim. Tesne pred tým, ako ho v septembri 2004 zavraždili, si s ním dal stretnutie v pizzerii v bratislavskej Petržalke. Hneď ako Čongi prišiel na miesto, tak ho zastrelili. Z vraždy je obželovaný Sergej Miňajlenko. Strelci sa k vražde priznali.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  443
  •  | 
  • Páči sa:  1 629x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu