Za vraždu Piťa chceli Kýblovi zaplatiť milióny. A neskôr...

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 29.5.2017 o 22:00 | (upravené 9.6.2017 o 21:45) Karma článku: 9,02 | Prečítané:  4158x

Róbert Lališ alias Kýbel prezradil Jurajovi Ondrejčákovi zvanému Piťo, že dostal objednávku na jeho vraždu. On mu zase povedal pravdu o streľbe v Irish pube. Toto všetko po prelomení mlčania tvrdí sám Piťo.

V júli 1999 v bratislavskom podniku Irish Pube pri streľbe zomrel podnikateľ Ján Štec a guľka trafila aj náhodného hosťa Tomáša Arnolda. V krátkom čase obvinili Mikuláša Polónyho od piťovcov. Súd ho však oslobodil a v prípade ostal na roky páchateľ neznámy. Polóny nedávno spáchal samovraždu.

Vlani v júni  policajti pri akcii Gondola zadržali viacerých mužov od piťovcov a vyšetrovateľ obvinil aj tých, ktorí sú už odsúdení za iné činy. Medzi obvinenými je aj Ľuboš Zelman.

Ako jeden z prvých začal vypovedať o vraždách, ktoré má mať na svedomí tento gang. Priznal sa aj k streľbe v Irish pube.

Náhoda

Piťo mal s bratmi Mariánom a Jánom Štecovcami spory. Odmietli sa podriadiť  plateniu výpalného za ochranu ich reštaurácie.

Podľa informácií z policajného prostredia streľba v Irish pube s tým však nesúvisí, Zelman neprišiel do podniku s cieľom vraždiť. Vystrelil až po predchádzajúcej roztržke.  

Zdroj blízky polícii uviedol, že Zelman sa zastavil v podniku za kamarátom, ktorý tam robil biletára a dal si pivo. Po chvíli prišli obaja bratia Štecovci. Jeden z nich Zelmana napadol a strhla sa bitka, Zelman na neho vystrelil, chcel vystreliť aj na druhého, ale zasiahol náhodného hosťa. Zbraň mu dal v ten deň kamarát, nestihol si ju odniesť domov, tak sa s ňou vybral do mesta na pivo.

Ondrejčák v tomto prípade obvinený nie je.

Objednávka za milióny

Mlčanie prelomil aj samotný boss Piťo, ktorý si odpykáva 16 ročný trest za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy. Doteraz tvrdil, že nie je mafián a mal výhrady voči tvrdeniu, že by bol šéfom skupiny. Pred časom prehovoril o vraždách.

 „Po vražde v Irishi mi niekto volal, že sa mám stretnúť s Kýblom vo Fiate ( sýkorovská centrála – pozn. autorky) a on mi hovoril, že došiel za ním Štec s M.Š., že si u neho objednali moju vraždu za dva milióny, alebo milión a vtedy som mu povedal čo sa stalo,“ vypovedal  Ondrejčák podľa môjho zdroja blízkeho polícii.

Vychádza najavo, že Ondrejčák s bossom sýkorovcov Róbertom Lališom alias Kýblom, ktorého pre krutosť volali aj Gestapák, spolupracoval. Podľa jeho výpovede sa v roku 2003 spoločne rozhodli, že usmrtia  Jána Takáča a Róberta Pála z konkurenčnej skupiny.

Sýkorovci a piťovci verzus takáčovci

Zdroj blízky polícii uviedol, že vo výpovedi Piťo spomína ako za ním prišiel Robért Pál od takáčovcov a pýtal sa prečo jeho človek s prezývkou Bejby zbil muža, ktorého volali Pegy. Následne "vyhodili do vzduchu" muža, ktorý robil biletára v Hystéria Pube v Bratislave. V aute s ním bola priateľka, ktorá utrpela trvalé následky.

Sýkorovci zistili kto to urobil. „Stretli sme sa s Kýblom a dohodli sme sa, že my spravíme Pála a oni Takáča,“ uviedol Piťo vyšetrovateľovi. Takáč sa však vyjadril, že zabijú Ondrejčáka.

„Boli sme vtiahnutí do niečoho, čo sme nespravili. Tak som zmenil cieľ. Pripravila sa vražda a aj spravila sa. Bola to odplata za to dievča, ktoré vybuchlo. Stretol som sa s Havlom (Peter Havaši šéf seneckej vety sýkorovcov – pozn. autorky) a povedal mu, že sa zabiť nenechám,“ uviedol Piťo vyšetrovateľovi.

 Pála napokon zabili sýkorovci a Takáča piťovci. Vraždy si teda vymenili. Ondrejčák spomenul, že až s odstupom času sa mu Kýbel priznal, že Pegyho dal zbiť on.

Viac som o tom písala v predchádzajúcom článku, prečítať si ho môžete tu.

Kýbel proti Piťovi?

Kýbel sa aj s Ladislavom  Bališom alias Dlhým za sýkorovcov zúčastnil jednej z narodeninových osláv Ondrejčáka v podniku v  Lamači.  Boli tam aj šéfovia iných konkurenčných skupín a na párty zavítala i polícia. Strážcovia zákona urobili raziu a skontrolovali prítomných.

„Po akcii si k mafiánskym šéfom prisadol aj jednej z policajných funkcionárov. Piťo sa do neho navážal a pokrikoval na neho, to sa nepozdávalo Bališovi, tak ho upokojoval,“ povedal pre môj blog jeden z účastníkov oslavy.

Neskôr však došlo medzi Piťom a Kýblom k nezhodám.  Na ďalšie oslavy ho už nevolal. Kýbel podľa viacerých výpovedí členov sýkorovského gangu plánoval vraždy osôb, ktoré boli Ondrejčákovi  blízke a on sa ich zastával.

Niektoré policajné zdroje hovoria, že Kýbel mal z nejakého dôvodu z Piťa strach. Kým však Ondrejčáka a jeho mužov pravidelne kontrolovali, Lališa si nevšímali. To aj napriek tomu, že už v roku 2008 vydali uznesenie, v ktorom ho označili za najvrchnejšieho predstaviteľa mafiánskeho gangu sýkoriek.

Piťov rozviazaný jazyk potvrdzuje informácie, ktoré som zverejnila na blogu ešte v roku 2014, v čase bol už Lališ na úteku. Tu musím pripomenúť, že skrývať sa začal na prelome rokov 2011 a 2012. Dostal echo od policajtov, že ho chcú obviniť a otvárajú prípady starých vrážd.

 „V časoch, keď rezort vnútra viedol Daniel Lipšic, chceli niektorí policajní funkcionári urobiť z Kýbla svedka proti rôznym osobám v rôznych prípadoch,“ spomenul vtedy môj zdroj blízky polícii. Dodal, že to bolo aj na podnet „istého muža“, ktorý má priateľov medzi vtedajšími policajnými špičkami, politikmi aj podnikateľmi.

Jedného zo sýkorovcov, ktorý bol veľmi blízky Kýblovi, vtedy chytili policajti. Podľa informácií, ktoré sa mi podarilo získať z policajných zdrojov, Kýbel za spoluprácu s políciou požadoval jeho prepustenie na slobodu a na oplátku sľuboval výpoveď proti Piťovi.

Práve Lipšic sa rád chváli zásahom proti piťovcom, keď sa muži zákona zlanili do domu Ondrejčáka z vrtuľníka.

Teraz sa ukazuje, že Kýbel vedel veľa o vyčíňaní Ondrejčáka. Platí to však aj naopak.

Lališ je neprávoplatne odsúdený za päť vrážd, všeobecné ohrozenie, kedy pri výbuchu zomrel človek, založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy. Obvineniam čelí aj v ďalších prípadoch vrážd. Číslo obetí spolu presahuje pätnásť.

V nasledujúcom článku si  budete môcť prečítať:  Ako sa Piťo postavil Kýblovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?