Kauzu únosu Kováča mladšieho môže zamotať Kosík

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 1.6.2017 o 18:15 | (upravené 1.6.2017 o 20:10) Karma článku: 5,15 | Prečítané:  2198x

Ľuboš Kosík je jeden z obžalovaných v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny a je v Mali. Jeho neprítomnosť na Slovensku môže celú kauzu zmariť, alebo riadne spomaliť.

Bývalý policajt a príslušník tajnej služby Ľuboš Kosík je jeden z obžalovaných v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Ústavný súd  odobril zrušenie amnestií a Okresný súd Bratislava 3 môže začať konať. Tému a aj možnosti ako sa prípad bude uberať ďalej už rozoberali viaceré médiá.

V zásade sú tri verzie. Súd začne pojednávať. Súd vráti vec prokurátori na došetrenie. Súd trestné stíhanie zastaví.(Celú obžalobu v prípade zavlečenia Kováča mladšie zverejnil denník N.)

Kosík je v Mali. Podľa všetkého vo väznici, aj keď sa už objavili správy, že by mohol byť na slobode. Nevyzerá to tak, že by ho táto krajina poslala na trestné stíhanie na Slovensko.

Reciprocita

V prípade, že hľadaného Slováka zadržia v cudzine, sú dve možnosti. Buď máme s danou krajinou podpísanú zmluvu o vydávaní hľadaných osôb, alebo v prípade ak takúto zmluvu s danou krajinou nemáme, môže sa uplatniť takzvaná reciprocita. To znamená, že sa Slovensko zaručí, že vyhovie porovnateľnej žiadosti orgánu danej krajiny. Nie vždy sú však krajiny ochotné spolupracovať. Mali a  Slovensko nemajú podpísanú dohodu o vydávaní hľadaných osôb. Uplatniť sa tak dá iba princíp reciprocity.

Je v zásade jedno, či je Kosík v Mali v base, alebo si  slobodne chodí po krajine a žije, napríklad u rodičov Ibrahima Maigu. Súdu, prípadne orgánom činným v trestnom konaní nie je k dispozícii.  Miesto jeho pobytu je  však známe. A to môže celý prípad riadne zamotať.

Priebeh úteku

Miesto pobytu je známe

Podstatné je, že miesto pobytu Kosíka je známe. Súd, či prokuratúra (v prípade, že by kauzu zavlečenia súd vrátil na došetrenie)  tak nebudú môcť proti nemu, konať ako proti ušlému. (Ku konaniu proti ušlému orgány činné v trestnom konaní a súdy pristupujú vtedy, keď sa obvinený/obžalovaný vyhýba trestnému stíhaniu a miesto jeho pobytu nie je známe.)

Keďže Kosík nebude k dispozícii na výsluchy, či iné úkony, je pravdepodobné, že ho vylúčia na samostatné konanie.  

Proti ďalším dvanástim obvineným/obžalovaným sa bude viesť"normále konanie". To znamená, že bude prebiehať dokazovanie. Budú vypočúvať obvinených/obžalovaných, poškodeného aj svedkov a tak ďalej.

Dvanásti obžalovaní budú celkom logicky žiadať vypočuť ako svedka aj Kosíka. A to nebude možné. Kosík je ako som už spomínala v Mali. Mali so slovenskými úradmi komunikuje ťažko, ak vôbec. Takže požiadať o vypočutie Kosíka v Mali na základe medzinárodného dožiadania, sa očakávať nedá. 

Kauza zavlečenia Kováča mladšieho tak môže padnúť práve na Kosíkovi a jeho pobyte v Mali.

Haló, volám z basy v Mali...

Týždenník Plus 7 DNÍ tento týždeň priniesol článok, v ktorom je opísané, ako sa im do redakcie ozval Kosík z basy v Mali. Novinárke cez telefón porozprával, že vie kto je za vraždou Ernesta Valka. Označil Michala Hrbáčaka.

Mimochodom Hrbáček je tiež medzi obžalovanými v kauze zavlečenia a Kosík zavolal v čase, keď sa čakalo na to, či zrušenie amnestií odobrí Ústavný súd.  

Naozaj zaujímavé načasovanie aj súvislosti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?