Prvý policajný viceprezident miluje diaľnice a rád sa fotí

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 11.6.2017 o 23:35 | (upravené 12.6.2017 o 0:20) Karma článku: 6,98 | Prečítané:  3051x

Jaroslav Málik pôsobil roky v utajení. Odkedy je vo funkcii, sa rád ukazuje v modrom obleku, kde sa len dá. Záľubu má najmä v poklopkávani základných diaľničných kameňov. Na akcie ho pozýva Národná diaľničná spoločnosť.

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec spustili v januári poklopaním základného kameňa v centre Čadce. Úsek meria 5,6 kilometra a počas štyroch rokov ho má postaviť konzorcium stavebných firiem Strabag, PORR a Hochtief CZ. Tento slávnostný okamih si nenechal ujsť ani 1. policajný viceprezidnet Jaroslav Málik.

V máji zase slávnostným poklopaním kameňa minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) za účasti predstaviteľov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), zhotoviteľov stavby a zástupcov kraja a mesta symbolicky odštartovali výstavbu diaľničného úseku D1 Prešov, západ - Prešov, juh. Postaví ho Združenie D1 Prešov, ktoré tvorí konzorcium firiem Eurovia SK, Eurovia CS, Doprastav, Metrostav, Metrostav Slovakia. Opäť nechýbal ani Málik.

V sobotu 10. júna slávnostne otvorili nových 15 kilometrov diaľnice D3 medzi kysuckou obcou Svrčinovec a štátnou hranicou s Poľskom. Ide o jeden z kľúčových úsekov diaľnice D3. Cestu postavili štyri stavebné spoločnosti Váhostav - SK, Doprastav, Strabag a Metrostav SK pod spoločnou hlavičkou Združenie D3 Svrčinovec - Skalité.  Ani túto udalosť si nenechal ujsť 1. policajný viceprezident.

Jaroslav Málik bude vo funkcii o pár dní presne rok. Do funkcie si ho presadil Andrej Danko a Slovenská národná strana (SNS). Pred tým pracoval v utajení. Štyri roky riadil utajený odbor kriminálneho spravodajstva. Pred tým v ňom pôsobil ako radový policajt.

Ide o odbor, ktorý sa preslávil škandálom okolo bytovej a pozemkovej mafie a osoby kriminálnika Jozefa Draga rodeného Patocza, ktorý v najskôr ako informátor a potom ako „agent“ policajných radoch pôsobil ako Jozef Kovačovič. Známy pod názvom Odobor zvláštnych operatívnych činností, neskôr premenovaný na Odbor špecializovaných služieb. (Viac o Dragovi si môžete prečítať v článku Plus 7 DNÍ tu.)

Málik má teraz ako 1. viceprezident pod palcom kriminalistický a expertízny ústav, úrad kriminálnej polície (napríklad pátranie, enviromentálna kriminalita, extrémizmus, počítačová kriminalita), odbor ochranných služieb (ochrana svedkov), úrad zvláštnych policajných činností (odposluchy, sledovanie) a spomínaný odbor špecializovaných služieb (kriminálne spravodajstvo).

Polícia schvaľuje značky, kameň treba ísť poklopkať

„Výstavba diaľnic a rýchlostných ciest je dôležitou súčasťou kvalitnej infraštruktúry každého štátu, ktorá prispieva k zvýšeniu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, čo je aj jednou zo základných úloh Policajného zboru. Z pohľadu Ministerstva vnútra je pozitívne ovplyvňovanie vývoja dopravnej nehodovosti na cestách v Slovenskej republike dlhodobo prioritné a predmetom všetkých pracovných porád vedenia Prezídia Policajného zboru,“ vysvetľoval Málik pre môj blog prečo sa týchto udalostí zúčastnil.

Doprava a bezpečnosť na cestách však do jeho kompetencií nepatrí. Odbor dopravnej polície má pod sebou viceprezident Ľubomír Ábel.

"V rámci prípravy a priebehu výstavby nových úsekov ciest, z hľadiska schvaľovania použitia dopravných značiek a dopravných zariadení je dotknutým orgánom Policajný zbor, ktorý spolupracuje s Ministerstvom dopravy," povedal Málik.

Pozýva ho NDS

Podľa prvého policajného viceprezidenta je preto prirodzené, že sa aj predstavitelia polície zúčastňujú slávnostných aktov začatia ale i ukončenia dopravných stavieb.

Na akcie ho pozýva NDS. Málik tvrdí, že so šéfom NDS Jánom Ďurišinom, ministrom dopravy a aj predstaviteľmi Vyšších územných celkov, ktorí sa akcií zúčastnili sa zoznámil práve na takýchto podujatiach.

Ďurišin na otázky odkiaľ a ako dlho pozná Málika a aký má k nemu vzťah neodpovedal. “ NDS štandardne pozýva na významné akcie vedenie Policajného zboru , vedenie Hasičského a záchranného zboru , členov vlády a ďalších predstaviteľov exekutívy, samosprávy respektíve stavebného sektora. Je na jednotlivých inštitúciách, ktorého predstaviteľa na akciu vyberú a či sa jej zúčastnia alebo nie, " odkázal cez hovorkyňu Michaelu Michalovú.

Málik tvrdí, že spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe a ich predstaviteľov nepozná a nemá k nim žiadny vzťah. "Vnímam ich okrajovo, len ako zmluvných partnerov Národnej diaľničnej spoločnosti pri výstavbe už spomínaných dopravných stavieb,“ vysvetľoval.

Pomodlil sa za policajtov

Pred pár dňami sa polícia na sociálnej sieti pochválila, že Málik navštívil aj 59. Medzinárodnú vojenskú púť v Lurdoch, či na stretnutí policajtov v Budapešti.  Všetko s pôsobivými fotkami.

Kriminálne spravodajstvo, v ktorom Málik roky pôsobil, je ako som už spomínala policajná zložka v utajení. Niečo ako tajná služba v polícii. Úlohou odboru je utajeným spôsobom získať, sústrediť a vyhodnotiť informácie o kriminálnej činnosti v rôznych prostrediach. To, čo tajní zistia, by malo pomáhať iným zložkám polície v zamedzovaní, odhaľovaní a objasňovaní trestnej činnosti.

Prečítajte si tiež:

Príslušníci tohto útvaru oficiálne rady polície opustili a na verejnosti vystupujú ako policajti na dôchodku, podnikatelia, živnostníci či dobrovoľne nezamestnaní. Stretávajú sa v kaviarňach, reštauráciách alebo konšpiračných bytoch.Tak fungoval aj Málik od roku 2004 až do vlaňajška.

V teplákoch k Lipšicovej nehode

 Málik sa minulý rok v septembri objavil krátko  na mieste nehody dnes už bývalého poslanca Daniela Lipšica na Vajnorskej ulici v Bratislave. Vyhlásil, že býva blízko, končil mu pracovný deň, "dal sa do teplákov "a išiel na krátku prechádzku. Následne mal dostať aj vyrozumenie o udalosti z operačného strediska.

Kto vie, čo si teraz hovoria ľudia, ktorým Málik v rámci svojej služobnej činnosti celé roky hovoril, že je niekto iný. Celé roky si dával pozor aby ho niekto nevyfotografoval, či nenahral si jeho hlas. Ak by v super tajnom odbore kriminálneho spravodajstva urobil niečo poriadne, takéto ukazovanie sa, by ho mohlo stáť aj život, či zdravie.

Prezentovanie sa Málika však naznačuje niečo iné. Každopádne táto doteraz tajná postavička v modrom obleku je zaujímavá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?