Ako sa boss Piťo postavil bossovi Kýblovi

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 14.6.2017 o 23:20 | (upravené 15.6.2017 o 20:25) Karma článku: 8,84 | Prečítané:  4677x

Róbert Lališ alias Kýbel chcel byť jediný na Slovensku, jediný v Bratislave. Tvrdí to jeden z členov gangu sýkorovcov. Juraj Ondrejčák alias Piťo s touto skupinou spolupracoval, neskôr však došlo medzi Kýblom a Piťom k nezhodám. 

Juraj Ondrejčák alias Piťo spolupracoval so sýkorovským bossom Róbertom Lališom zvaným Kýbel, ktorého pre jeho krutosť volali aj Gestapák. Rozumeli si aj po tom, ako ho Kýbel zo skupiny vyhodil a založil si vlastný gang.

Lališ je neprávoplatne odsúdený na doživotie. Podľa obžaloby má na svedomí päť vrážd, všeobecné ohrozenie, kedy pri výbuchu zomrel človek, založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy. Obvineniam čelí aj v ďalších prípadoch vrážd. Číslo obetí spolu presahuje pätnásť.

Ondrejčák si odpykáva 16 ročný trest za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy. Piťo za mrežami prelomil mlčanie a prehovoril aj o vraždách. Vyšetrovateľovi opísal, ako uškrtil nepohodlného svedka vraždy Albánca, ku ktorej sa tiež priznal.

Priznal sa aj k tomu, že dal zastreliť šéfa konkurenčného gangu Jána Takáča. Práve jeho vraždu si vymenil s Kýblom. Podľa Piťovej výpovede mali Takáča pôvodne zavraždiť sýkorovci a piťovci mali zabiť Róberta Pála od takáčovcov.

Kýbel mal dokonca raz dostať aj objednávku na vraždu Ondrejčáka, ale varoval ho a nechal ho žiť.  Neskôr však medzi Piťom a Kýblom došlo k nezhodám.

Niektoré policajné zdroje hovoria, že Kýbel mal z nejakého dôvodu z Piťa strach. „V roku 2010 sme mali informácie, že Lališ už nič nerobí, že Ondrejčák sa rozťahuje a robí mu naprieky,“ povedal policajt, ktorý sa venuje organizovanej kriminalite.

Na pomoc prišli decká z Lamača

"Chcel byť jediný na Slovensku, jediný v Bratislave. O všetkom rozhodoval Kýbel, koho zabijú, komu čo zoberú, kto bude čo robiť...," vypovedal v januári 2015 na pojednávaní na súde Jurij Fejer alias Malý Rus z gangu sýkorovcov.

Lališ v lete roku 2010 poveril Juraja Harvana s prezývkou Zlatinko, alebo Zetko, aby sledoval podnikateľa Zoroslava Kollára. Ešte v máji 2013 to priznal sám Zlatinko. Vyhlásil to verejne na súde.

„Potreboval odsledovať Zoroslava Kollára, ktorého som potom aj s Jurajom Harvanom sledovali, aj firmu, aj som ho odsledoval presne kde chodí,“ uviedol na jednom z pojednávaní na súde so sýkorovcami aj Juraj Billik alias Čapatý. Príbeh začal opisovať aj keď takýto skutok nebol predmetom obžaloby.

Spomenul,že Kollár mal vtedy milenku Luciu Senášiovú a sa stretávali v Argentínskom pube.  „Vždy jeden chodil z jednej strany a druhý chodil zadným vchodom. Tak to som asi  týždeň  čakal na Hviezdoslavovom námestí. Ten pub bol oproti Hotelu Danube. Tam som čakal na lavičke, nevideli ma. Keď došiel zavolal som Lališa a išli sme spolu za Kollárom, tam mu Lališ hovoril, že sa stará do vecí, do ktorého ho nič neni,“ opísal.

Dôvod? Padli mená dvoch podnikateľov, jedným z nich bol Marek Trajter. Trajter bol pôvode obžalovaný v kauze sýkorovcov za to, že si v roku 1999 objednal vraždu Romana Deáka. Súd mu trestné stíhanie zastavil z dôvodu, že skutok je vo vzťahu premlčaný.

„Kollár mu (Lališovi – pozn. autorky) vtedy aj dosť odvrkol, takže sa mu to nepáčilo. No a ja som mal akože sa postarať o tú Senášiovú, mal som jej dať nakladačku ako. Kollár volal piťovcov, tak ale piťovcov sme vybavili raz dva, lenže oni si ho odtiaľ zobrali,“ spomenul Čapatý, ktorý piťovcov nazýval „decká z Lamača“.

Aj podľa môjho zdroja z prostredia osôb blízkych Ondrejčákovi , ktoré boli na mieste prítomné, Kollár si zavolal cez známeho na pomoc Piťa. Zaparkoval auto  pri neďalekom hoteli a cez park išiel na miesto k podniku na Hviezdoslavovom námestí. Tam už boli vonku rozostúpení viacerí sýkorovci.  

„Bolo ich veľa, jeden zo šéfov chcel Piťa zbiť. Bol tam aj Čapatým  ten nám rozprával vtipy. Zobrali sme Kollára preč a Piťo sa bavil s Kýblom,“ spomenul. 

Ladislav Bališ zvaný Dlhý, ktorý je Piťov dobrý kamarát a mal v gangu sýkoriek popredné miesto a vedel urovnávať takéto spory, bol v tom čase na dovolenke v Kambodži.

Sledovači od sýkorovcov našli, kde býva Kollárova žena, potom zistili, že kde sa v Juri pri Bratislave nachádza jeho hacienda. Billik tam chodil aj na skútri, rovnako monitorovali jeho firmu. „No a potom neviem, potom z toho nejak zišlo a potom som bol zadržaný," dodal Čapatý. Zdržali ho v marci 2011.

O monitorovaní Kollára okrem Billika a Harvana hovoria aj ďalší sýkorovci. "V poslednej dobe bol Kýbel stále s Marekom Trajterok, robili spolu obchody. Plánovali ďalšie vraždy," vypovedal napríklad Fejer o období rokov 2010 - 2011.

Kollár nebol nikdy vypočutý

„V tomto prípade sme navrhli vypočuť Zoroslava Kolára, pretože ja ho nepoznám, nikdy v živote som sa s nim nerozprával, nestretol som sa, neviem v čom podniká, poznám ho iba z médií a nekomunikoval som ani  s ním ani sprostredkovane a vylučujem, že by došlo k nejakému stretu v podnikaní alebo niečo také,“ povedal  Trajter v čase keď ešte sedel na lavici obžalovaných. Vyšetrovateľ a ani prokurátor však Kollára nikdy nevypočuli.

„K udalosti nikdy nevypočuli ani Piťa,“ skonštatoval pre môj blog Ondrejčákov blízky.

Meno Zoroslava Kollára sa objavilo v skupine piťovcov na takzvaných mafiánskych zoznamoch, ktoré na jeseň 2011 unikli z polície. Kollár kvôli tomu podal aj žalobu a súdil sa s ministerstvom vnútra. K udalosti spred siedmich rokov sa vyjadriť nechcel.

„Národná kriminálna agentúra v uvedenej veci nezačala vyšetrovanie a uvedenú vec ani nepreveruje,“ uviedli pre môj blog z komunikačného oddelenia policajného prezídia.

Tajomné stretnutie Piťa s Roháčom

Martin Kováč zvaný Rybička na jednom z pojednávaní so skupinou sýkorovcov spomenul, že v čase keď bol Jozef Roháč prepustený z väzenia prišiel za Lališom na Donovaly cez vianočné sviatky v roku 2010.

„Bol tam aj niekde Ondrejčák, Kýbel mi potom rozprával, a že mu liezlo na nervy, že došiel. Vadilo mu, že išiel aj za Ondrejčákom, a proste nesedelo mu to. Možno čakal, že keď dojde Jožko, tak bude len s ním a nebude sa s nikým iným stretávať,“ opísal.

 Kýbel mal krytie

 „V časoch, keď rezort vnútra viedol Daniel Lipšic, chceli niektorí policajní funkcionári urobiť z Kýbla svedka proti rôznym osobám v rôznych prípadoch,“ uviedol vtedy môj zdroj blízky polícii. Dodal, že to bolo aj na podnet „istého muža“, ktorý má priateľov medzi vtedajšími policajnými špičkami, politikmi aj podnikateľmi.

„Istý muž“ mal obchodné vzťahy s už spomínaným Marekom Trajterom. Pozná aj mnohých ľudí z prostredia organizovaného zločinu. Napríklad o tom , že sa stretával s Kýblom, vypovedal aj Čapatý. „Často sa stretávali u mňa v pizzeri, sedávali za pecou,“povedal. Komunikáciu medzi Kýblom a „istým mužom“ potvrdzujú aj ďalší sýkorovci. Poskytoval im informácie z prostredia polície.

Jedného zo sýkorovcov, ktorý bol veľmi blízky Kýblovi, vtedy chytili policajti. Podľa informácií, ktoré sa mi podarilo získať z policajných zdrojov, Kýbel za spoluprácu s políciou požadoval jeho prepustenie na slobodu. Na oplátku sľuboval výpoveď proti Piťovi. Písala som o tom na blogu ešte v roku 2014.

„Ondrejčák mal s „istým mužom“ konflikt, nevieme však o čo išlo,“podotkol policajt, ktorý sa venuje organizovanej kriminalite.

Piťa zadržali v novembri 2011. Do jeho domu v Lamači policajti prileteli vrtuľníkom. Lališ ušiel na prelome rokov 2011 a 2012. Dostal echo od policajtov, že ho chcú obviniť a otvárajú prípady starých vrážd. Zatkli ho až v októbri 2015 v Nemecku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?