Kauza takáčovci: Obvinený policajný funkcionár je na slobode. Rozhodol Harabinov senát

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 27.6.2017 o 11:40 | (upravené 27.6.2017 o 15:51) Karma článku: 5,47 | Prečítané:  2694x

Senát Najvyššieho súdu prepustil na slobodu obvineného v kauze takáčovci. Ide o bývalého policajného funkcionára z Národnej kriminálnej agentúry s prezývkou Baki. Informáciu pre môj blog potvrdil hovorca súdu Boris Urbančík.

AKTUALIZOVANÉ 27.6. 2017 o 15,51 hod. o poslednú vetu na konci článku.

Branislav Bakoš s prezývkou Baki bol do konca minulého roka zástupca riaditeľa Jednotky operatívneho nasadenia Národnej kriminálnej agentúry.V policajnom zbore bol od marca 1991. Má hodnosť podplukovníka. V januári ho  bývalí kolegovia zadržali, obvinili v kauze takáčovcov a sudca ho posal do väzby.

Bakoš si podal žiadosť o prepustenie na slobodu. Sudca Špecializovaného trestného súdu mu pred pár týždňami vyhovel. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry však podal sťažnosť a on tak ostal za mrežami.

V pondelok rozhodoval senát  Najvyššieho súdu. Bakoša prepustil na slobodu. Informáciu pre môj blog potvrdil hovorca súdu Boris Urbančík. "Sťažnosť prokurátora Úradu Špeciálnej prokuratúry sa zamieta, " citoval výrok štvrtého senátu, v ktorom je Štefan Harabin hovorca súdu.

Bakošovi mali podľa vyšetrovateľa vyplácať takáčovci za poskytovanie  informácie z prostredia polície mesačný paušál tisíceur, on mal zabezpečovať ich ochranu a ovplyvňovať trestné konania, ktoré sa ich týkali. Mal tak konať až do roku 2013.

Bakoš obvinený aj z nátlaku a podvodu v súvislosti s prípadom Tomáša Matoviča, syna uneseného trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča. 

Akcia Aladin

Pri akcii s názvom Aladin policajti v januári obvinili spolu 21 ľudí, vrátane Ľubomíra Kudličku, ktorého považujú za šéfa celej skupiny. Viacerí muži však pred raziou ušli. Niektorí sa neskôr prihlásili na polícii sami. Vo väzbe skončili pôvodne šiesti muži. Neskôr k nim pribudol siedmy obvinený, ktorý bol pôvodne na úteku.

Obvinení sa postupne sa však dostávajú na slobodu. "V súčasnosti je vo väzbe jedna osoba," povedala pre môj blog hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudajaková. Ide o bossa Kudličku.

Ľubomír Kudlička podľa policajtov prevzal vedenie gangu takáčovcov po tom, ako v júli 2003 zastrelili jej prvotného šéfa Jána Takáča a ďalších popredných členov skupiny. Skupina od 90. rokov minulého storočia až doposiaľ pôsobila prevažne na území Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. 

 Aktuálne sú na úteku štyria obvinení.

Ďalšie prípady

Na Branislava Bakoša je však viacero ďalších rozličných podaní už dlhší čas. Okrem iného bol už medializovaný prípad trestného oznámenia, ktoré spísal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko s obvineným v kauze DPH Ľubošom Vargom. Varga poskytol in­for­má­cie oh­ľa­dom tres­tnej čin­nos­ti prís­luš­ní­kov bý­va­lé­ho Úradu boja proti organizovanej kriminalite (predchodca NAKA). Jedným z nich mal byť Bakoš. Aj obvinení v kauze piťovci vypovedajú, že Baki im posktoval informácie. 

Pre úplnosť dodávam, že na Špecializovanom trestnom súde rozhodoval sudca Jána Hrubala a písomné rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu ešte nie je k dispozícii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?