Elitní policajti ukázali, ako sa hrabú v bielizníku Doktora. Prečo je obvinený, nepovedali

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 27.6.2017 o 21:35 | (upravené 27.6.2017 o 23:25) Karma článku: 11,81 | Prečítané:  5468x

Policajti z finančnej jednotky ukázali slipy Doktora. Prečo ho obvinili, nepovedali, procesná situácia im to vraj nedovolila. Oni však dovolili, aby si tisícky ľudí prezreli interiér jeho domu a dokonca aj obsah jeho skríň.

„Od skorého rána 210 policajtov Národnej kriminálnej agentúry zaisťuje dôkazy v daňovej trestnej činnosti. Ide o akciu s krycím názvom Doktor. Národná jednotka finančnej polície (NAKA) práve zasahuje v 29 objektoch. Aktuálne vykonávajú 16 domových prehliadok a 13 prehliadok iných priestorov prevažne v Bratislavskom a Trnavskom kraji, v jednom prípade v Prešovskom kraji. Viac informácií verejnosti poskytneme hneď ako to procesná situácia dovolí,“ informovala polícia na svojej facebookovej stránke v utorok dopoludnia.

Status doplnili aj fotografiami. Na prvom zábere je vidieť uprostred kuchyne muža s rozrástrovanou tvárou. Zrejme ide o obvineného. Taktiež je vidieť celý moderný interiér. Na druhej fotografii  je obývačka, na kreslách je pohodené oblečenie.

Na treťom zábere sú rozbité sklenené vchodové dvere, cez ktoré do domu policajti vnikli. Vidno aj časť predsiene. Nasleduje fotografia domu. Na dvore stojí na luxusné auto a tri bicykle, z toho jeden detský a ďalšie auto je v otvorenej garáži. Na ďalšom zábere sa policajt hrabe komode s tričkami.  

Ostatné fotografie zachytávajú zaistené predmety, mobily, počítač, pečiatku, cédečko, USB kľúč. Veci, ktoré môžu patriť komukoľvek. Nedá sa podľa nich identifikovať majiteľ.

Neskôr policajti zverejnili aj video z domovej prehliadky.  Na záberoch vidno ako policajt prehľadáva skrinku v detskej izbe, či kuchyňu a aj ako si prezerá tričká v komode.

Policajná hovorkyňa stojí pred nehnuteľnosťou, v ktorej sa konala razia a  informuje o policajnej akcii, akej trestnej činnosti sa týka, koľko je obvinených, z akých trestných činov, v akom období malo k protiprávnemu konaniu dochádzať, prípadne aká je výška škody sa však divák nedozvedel. „Procesná situácia to nedovolila."

Správu z policajného facebooku prevzali takmer všetky média. Denník SME bez fotiek a videa. TVnoviny.sk, Pravda.sk, TV JOJ, Topky.sk, Pluska.sk aj so zábermi. Rovnako aj portál Aktuality.sk , ktorý zistil o prípad ako prvý viac ešte v utorok dopoludnia. Informoval o tom, že akcia sa týka podnikateľa - šéfa spoločnosti Benzinol Slovakia. Na webe denníka Nový Čas som v čase písania tohto textu, článok nenašla.

Ústava síce zaručuje nedotknuteľnosť súkromia aj obydlia, zároveň však hovorí, že tieto práva môžu byť obmedzené len v prípadoch ustanovených zákonom.

V trestnom poriadku sa uvádza, že domovú prehliadku možno vykonať, ak je dôvodné podozrenie, že v byte alebo v inom priestore slúžiacom na bývanie alebo v priestoroch k nim patriacim (ďalej len „obydlie“) je vec dôležitá pre trestné konanie alebo že sa tam skrýva osoba podozrivá zo spáchania trestného činu, alebo je potrebné vykonať zaistenie hnuteľných vecí na uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody.

Podľa trestného poriadku to funguje tak, že policajt požiada prokurátora, aby podal návrh na vydanie príkazu na domovú prehliadku, prokurátor podá návrh a príkaz vydáva sudca.

Obvinený tak toho musí strpieť veľa. Policajti mu jedno ráno vyvalia, či rozbijú dvere a zarevú: „Polícia, ruky nad hlavu,ľahmi si...“ a  dajú mu unesenie o vznesení obvinenia a príkaz na domovú prehliadku.

Nasleduje prítomnosť cudzích ľudí v dome, ktorí sa mu hrabú aj v skriniach v spálni. Zásah väčšinou sníma kamera. Je to aj z dôvodu, aby obvinený nemohol namietať, že pri prehliadke sa udialo čosi nezákonné.

Obvinený však určite nemusí strpieť, že obrazový záznam z domovej prehliadky, ktorý zachytáva interiér jeho bytu, či domu a to ako sa mu policajti hrabú v skrini s oblečením, bude v priebehu niekoľkých hodín vycapený na policajnom facebooku a zábery z jeho obývačky, kuchyne, komody s tričkami si ešte v tej deň prezrú tisícky ľudí.

Políciu nič neoprávňuje k tomu, aby len z dôvodu, že je niekto obvinený, zverejňovala zábery z jeho domu, bytu, či bielizníka.

Ako napísala polícia na facebooku, akciu vykonala Národná jednotka finančnej polície. Šéfuje jej Bernard Slobodník, ktorý má dvoch zástupcov Ľubicu Králikovú Kupcovú a Milana Mihálika.

O tom aké informácie o trestnom konaní budú zverejnené, rozhoduje podľa trestného poriadku vyšetrovateľ. Jeho meno a meno dozorového prokurátora, ktorý má dohliadať v prípravnom konaní (a teda aj pri domovej prehliadke) na dodržiavanie zákonnosti, zatiaľ nie je známe.

Určite by však vyšetrovateľ urobil lepšie, ak by povolil zverejniť informácie o tom, akej trestnej činnosti sa prípad týka, ako dať súhlas na zverejnenie záberov policajta prehrabávajúceho sa v bielizníku.

To čo predviedla polícia v utorok dopoludnia na svojom facebooku pri akcii Doktor, nemá nič spoločné s informovaním verejnosti prostredníctvom médií o trestnom konaní.

Možno by však  polícia mohla zaviesť na svojej facebookovej stránke pravidelnú rubriku „Zo súkromia elitných policajtov z NAKA“ a zverejňovať tam zábery z ich skríň.

A dozorvý prokurátor by mal po vy­ko­na­ní do­mo­vej pre­hliad­ky pres­kú­mať zá­pis­ni­cu o úko­ne a po­sú­diť, do akej mie­ry or­gán vy­ko­ná­va­jú­ci do­mo­vú pre­hliad­ku dodr­žal všet­ky zá­kon­né pod­mien­ky pred­pok­la­da­né v us­ta­no­ve­ní tres­tné­ho po­riad­ku a či, pri­tom reš­pek­to­val ochra­nu práv dot­knu­tých osôb na súk­ro­mie. Tak to hovorí aj pokyn námestníka generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho z decembra 2014 pre prokurátorov.

Len či v zápisnici bude zmienka aj o záberoch z domovej prehliadky na policajnom facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?