Elitní policajti riešia hajlujúcich opilcov. Prokurátor im prípad vzal

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 3.7.2017 o 20:40 | Karma článku: 4,17 | Prečítané:  1316x

Obvinený si na hajlovanie nepamätal, vypil dve fľaše vodky. Riešila ho elitná protiterostická policajná jednotka.

Nad ránom v jeden marcový deň  v Bratislave na ceste medzi Hurbanovým námestím a Obchodnou ulicou, pred hliadkou pohotovostnej motorizovanej jednotky muž zakričal slová „Sieg Heil“ a mal zdvihnutú pravú ruku.

Vyšetrovateľ z  Národnej protiteroristickej  jednotky ho obvinili  z prečinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd a rozbehol vyšetrovanie . Okrem obvineného, vypočul štyroch policajtov zo zásahu a dal vypracovať aj znalecký posudok. Mužovi v prípade dokázania viny hrozil trest až päť rokov.

§421

Založenie, podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd

(1) Kto založí, podporuje alebo propaguje skupinu, hnutie alebo ideológiu, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, alebo ktoré hlása rasovú, etnickú, národnostnú alebo náboženskú nenávisť alebo nenávisť voči inej skupine osôb alebo kto propaguje skupinu, hnutie alebo ideológiu, ktorá v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prípad pred pár dňami  postúpil na odbor Železničnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v  Bratislave na prejednanie priestupku.

Vypil dve vodky, zavolali znalca

Obvinený vypovedal, že si nepamätá spáchanie skutku, pripúšťa ho, a ak je pravda, že hajloval, tak to úprimne ľutuje. Na vysvetlenie uvádza, že vypil približne dve fľaše vodky.

Na otázku vyšetrovateľa, či sympatizuje s nejakým extrémistickým hnutím, obvinený uviedol, že nie a na záver výpovede uviedol, že je mu strašne ľúto, čo sa stalo, sľúbil, že sa to nikdy nebude opakovať, a že bežne sa v živote takto nespráva.

Ako svedkovia boli vypočutí štyria policajti, ktorí zasahovali na mieste voči obvinenému. Povedali, že boli priamymi svedkami toho, ako obvinený, keď ich zbadal, začal vykrikovať „Sieg Heil“ so zdvihnutou pravicou, kde uvedený pokrik mal obvinený zopakovať trikrát. Svedkovia uviedli, že obvinený bol pod vplyvom alkoholu.

Zo znaleckého posudku okrem iného vyplýva, že u obvineného bolo dychovou skúškou zistená hodnota 0,6 mg/l etanolu vdychovaného vzduchu, čo orientačne predstavuje 1,25 promile alkoholu v krvi, teda jednalo sa o stredne ťažký stav opitosti.

Znalec skonštatoval, že obvinený v čase spáchania trestného skutku vedel a mohol rozpoznať nebezpečenstvo a protiprávnosť svojho konania. Obvinený bol schopný chápať zmysel trestného konania a svoje postavenie v ňom a nebola u neho zistená somatopsychická závislosť od alkoholu.

Je to priestupok

„Výsledky vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol odbor Železničnej polície posúdiť ako priestupok extrémizmu,“ zdôvodnil v uznesení, ktoré mám k dispozícii prokurátor.

Odvoláva sa na ustanovenie trestného zákona, podľa ktorého,  nejde o prečin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná.

„Nad rámec nutného  záver uvádzam, že v prípade, že sa obvinený v budúcnosti dopustí obdobného konania, bude potrebné uvedené konanie už posudzovať ako prečin ,vzhľadom k tomu , že už pôjde o opakované konanie aj napriek tomu, že už bol za taký skutok potrestaný,“ dodal v uznesení prokurátor.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zistili, ktoré balené vody obsahujú mikroplasty. Sú aj na slovenských pultoch

Prítomnosť mikročastíc plastu zistila americká organizácia v každej z 259 testovaných fliaš.

EKONOMIKA

Šéf Slovensko.digital: Pellegrini málo dbal na systémové zmeny

Ľudia elektronické služby štátu zatiaľ radi nepoužívajú, hovorí Ján Hargaš.


Už ste čítali?