Boss Kýbel má opäť zrušené doživotie. Prípad ide na iný súd

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 7.7.2017 o 17:52 | (upravené 11.7.2017 o 22:15) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  2000x

Kauza zločineckej skupiny sýkorovci sa bude pojednávať odznova. Rozhodol senát Najvyššie súdu pod vedením Štefana Harabina.

AKTUALIZOVANÉ o 18,21 hod. o vyjadranie prokuratúry a  o 19,35 o výrok z uznesnia- šedý box

Senát Najvyššieho súdu v zložení z predsedu Štefana Harabina a sudcov Martina Piovartsyho a Pavla Frakaša rozhodol o odvolaniach v prípade Róberta Lališa a spol. v kauze mafiánskeho gangu sýkorovcov. Stalo sa tak piatok 7. júla na neverejnom zasadnutí. Informáciu potvrdil pre môj blog Harabin.

Opäť zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu. Ide o doživotné tresty pre Lališa, Ivana Cuppera zvaného Vincko a Jozefa Roháča s prezývkou Potkan, alebo Čapica  a 23 ročný trest pre Martina Bihari alis Rusa.

Prípad odňali Špecializovanému trestnému súd. Kauzou sa bude zaoberať Krajský súd v Banskej Bystrici, pojednávať sa bude odznova. Banskobystrický krajský súd je v príde, ak nemôže konať Špecializovaný trestný súd, príslušný podľa zákona.

Dôvodom zrušenia verdiktu a odňatia veci je opäť zaujatosť sudcov zo Špecializovaného trestného súdu. 

„V prvom rade sa musíme podrobne oboznámiť s obsahom rozhodnutia odvolacieho súdu, pričom dôvodnosť postupu odvolacieho súdu vidíme v tom, že súd prvého stupňa hrubo ignoroval ustanovenie trestného poriadku o viazanosti právnym názorom odvolacieho súdu,“ povedal pre môj blog Lališov obhajca Marek Para. Doplnil, že zvážia ďalšie právne kroky.

"Úrad špeciálnej prokuratúry nemá ešte doručené uznesenie a vyjadrovať sa nebudeme," uviedla pre môj bol hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Špecializovaný trestný súd sa podľa hovorkyne Kataríny Kudjakovej nateraz vyjadrovať nebude, z dôvodu, že nepoznajú rozhodnutie a nebolo im oficiálne doručené.

Výrok z uznesenia Najvyššieho súdu

Podľa §§ 316 ods. 3 písm. a/, c/, 324 Tr. por. v celom rozsahu z r u š u j e  rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica z 20. apríla. 2017, sp. zn. BB - 3T 32/2014.

Podľa §§  325, 23 ods. 2 Tr. por. a § 91 zák. č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa trestná vec obžalovaného Róberta Lališa a spol,  vedená na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica pod sp. zn. BB - 3T 32/2014, tomuto súdu o d n í m a   a    p r i k a z u j e Krajskému súdu v Banskej Bystrici sa  , aby ju v potrebnom rozsahu na prejednal a rozhodol.

Podľa § 194 ods. 1 Tr. por. z r u š u j e uznesenie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica z 20. apríla 2017, sp. zn. BB - 3T 32/2014, o zaistení majetku obžalovaných Róberta Lališa, Ivana Cuppera a Jozefa Roháča.

Kto je Kýbel?

Lališa prezývali Kýbel, alebo pre jeho krutosť aj Gestapák viedol gang sýkoriek po smrti Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo febriári 1997. V gangu sýkoriek pôsobilo veľa Rómov. Partia preberala ich družné a hlučné správanie a hlavne živelnosť v konaní. Aj preto im konkurenčné skupiny začali hovoriť hanlivo sýkorovský cigáni.  Skupina podľa obžaloby vykonávala okrem iného aj vraždy konkurentov, nepohodlných svedkov a aj na objednávku.

"Chcel byť jediný na Slovensku, jediný v Bratislave. O všetkom rozhodoval Kýbel -koho zabijú, komu čo zoberú, kto bude čo robiť...," povedal o svojom niekdajšom šéfovi Jurij Fejer alias Malý Rus.

Podľa výpovedí svedkov Lališ mal kontakty na polícii aj v tajnej službe a na prelome rokov 2011 a 2012 ušiel , ešte aj zo skrýše vydával pokyny, napríklad na zničenie vecí z tajného bytu. Zatkli ho  až v októbri 2015 v Nemecku, v vrecku mal falošné doklady na meno muža, ktorý pravidelne sledoval pojednávania.

Kýbel na súde vypovedal, že nezaložil žiadnu skupinu, nedával ľuďom výplatu, nedával pokyny za usmrtenie, prezývky sýkoriek počul, ale on týchto známych volal menom. Tvrdil, že pre nikoho nezabezpečoval falošné doklady. Uviedol, že nemal kontakty v SIS ani na polícii. Ochranku mal vraj preto, lebo zavraždili jeho spoločníka z firmy – Petra Čongrádyho mal obavy.

Body obžaloby

 • Založenie zločineckej skupiny
 • Vražda Miloša Piliara z jari 1998
 • Smrť Eduarda Diniča z mája 1998 ( prípad je kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie)
 • Vražda Alojza Házyho z júna 1998
 • Smrť Róberta Diniča, (zomrel aj jeho ochrankár) z októbra 1998
 • Vražda Dalera Hlavačku z mája 1999
 • Vražda Romana Deáka z októbra 1999
 • bitka taxikára
 • lízingový podvod

Kýbel čelí obvineniu aj v ďalších prípadoch. Vyšetrovanie ešte prebieha. (Viac si môžete prečítať tu.)

Nezaujatý, zaujatý, nezaujatý...

Senát Špecializovaného trestného súdu pod vedením Jozefa Šutku v marci 2016 uznal Róberta Lališa  za vinného a uložil mu doživotný trest, podal však odvolanie a rozhodoval Najvyšší súd. 

Prípad sa dostal senát Štefana Harabina a vo februári tohto roka rozsudok zrušil. Podľa jeho názoru , Šutkov senát konštatoval Lališovu vinu skôr, ako rozhodol v prípade, v ktorom čelí obžalobe. Harabin tvrdí, že sa tak stalo vtedy, keď schválili dohody o vine a treste inými sýkorovcami a uviedli tam celé meno Lališa. Na Špecializovanom trestnom súde však všetci sudcovia, okrem jedného už v minulosti rozhodovali o sýkorovcoch. Predseda súdu  Michal Truban, preto žiadal, aby  vec súdu odňali. Senát Najvyššieho súd pod vedením Juraja Klimenta však konštatoval, že zaujatí nie sú a má pojednávať pôvodný senát. (Viac si môžete prečítať tu.)

Kauza sa tak dostala opäť na Špecializovaný trestný súd. O Kýblovi a spol. rozhodoval  pôvodný senát Špecializovaného trestného súdu, ktorému predsedá Šutka. Riadil sa totiž rozhodnutím Najvyššieho súdu senátu Klimenta, podľa, ktorého zaujatý nie je. Rozsudok ostal nezmenený. Lališ  v apríli opäť dostal doživotie a odvolal sa. Prokurátor aj Daniel Lipšic, ktorý je zástupca poškodených Deákovcov podali námietky zaujatosti voči Harabinovi. (Viac si môžete prečítať tu.)

Najvyššom súde opäť rozhodoval Harabinov senát. V piatok 7. júla sa zaoberal odvolaním. Verdikt zrušil, vec odňal Špecializovanému trestnému súdu a prikázal, aby rozhodoval Krajský súd v Banskej Bystrici.

Všetky rozhodnutia súdov o Kýblovi

 • Anonymizované uznesenie z januára 2016 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Petra Krajčoviča o námietke zaujatosti voči Lališovi si môžete prečítať tu.
 • Anonymizovaný rozsudok  Špecializovaného trestného súdu, ktorým Kýbla odsúdili na doživotie z marca 2016 si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované rozhodnutie Ústavného súdu z júna 2016 si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované uznesenie z februára 2017 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina  o zrušení rozsudku si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované uznesenie z marca 2017 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klimenta o neodňatí prípadu Špecializovanému trestnému súdu si môžete prečítať tu.
 • Anonymizovaný druhý rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorým Kýbla opätovne odsúdili na doživotie si môžete prečítať tu.

Téme sa budem venovať aj v nasledujúcich článkoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)

"Poznáte ich po TA3," povedal by Matúš.


Už ste čítali?