Úplatok pre rektora vojenskej akadémie bol dar. Tvrdí prokurátorka

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 18.8.2017 o 7:00 | Karma článku: 5,65 | Prečítané:  2353x

Rektor Akadémie ozbrojených síl podal trestné oznámenie na odporúčanie Vojenského spravodajstva. V korupčnom prípade vystupoval ako agent. Prokurátorka trestné stíhanie zastavila.

Tento rok v apríli sa policajný prezident Tibor Gašpar pochválil pred médiami úlovkom. Z nepriamej korupcie obvinili zástupcu firmy a aj spoločnosť ako právnickú osobu, ktorá si podľa vyšetrovateľa chcela zabezpečiť zákazky na Akadémií ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.

Muž odovzdal v taške rektrovi akadémie 5 - tisíc eur, fľašu whisky a štyri čokoládové bombóny.

„Malo o ísť o úplatok, cez ktorý si právnická osoba, respektíve konkrétny zamestnanec, chcel zabezpečiť pozitívny prístup zo strany rektora prípadne ďalších osôb, ktoré majú oprávnenie rozhodovať za akadémiu pri uzatváraní obchodných vzťahov s touto právnickou osobou do budúcna,“ uviedol vtedy policajný šéf.

Na korupciu upozornil sám rektor Jozef Puttera a vystupoval v prípade v pozícii agenta. Polícia obvinila zo skutku Arpáda Csicsaia právnickú osobu – košickú spoločnosť LYNX.

Po troch mesiacoch prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Valéria Simonová trestné stíhanie zastavila.

V obálke mali byť lístky na koncert

Obvinený zamestnanec spoločnosti vypovedal, že rektora navštívil v súvislosti riešením technických otázok ohľadom zatopenia simulačnej techniky v priestoroch akadémie. Keď odchádzal poďakoval sa rektorovi za spoluprácu za predchádzajúci rok 2016 odovzdal mu tašku, v ktorej bola whiskey , krabička s bonbónmi a papierová obálka.

V obálke mali byť dva lístky na koncert skupiny Depeche Mode v Bratislave na máj 2017, avšak omylom zamenil obálku s lístkami za obálku so svojimi  5 – tisíckami eur, ktoré mal pripravené na dovolenku. Zámenu obálok zistil až v priebehu nasledujúceho týždňa pred odchodom na dovolenku.

Pred dovolenkou sa ešte raz stretol s rektorom a spýtal na obsah papierovej tašky, ktorú mu odovzdal na predchádzajúcom stretnutí, pričom mu k obálke s finančnou sumou 5- tisíc eurami uviedol, že peniaze patria za prácu a on za ne nič nespravil. Bolo mu nepríjemné rektorovi uviesť, že omylom došlo k zámene obálok a on mu nechcel dať peniaze, ale lístky na koncert.

Keď rektorovi pri druhom stretnutí povedal, že darčekovú tašku s obsahom mu odovzdal v mene obchodnej spoločnosti, nehovoril pravdu, dar odovzdal vo svojom mene. Nemal splnomocnenie na zastupovanie svojho zamestnávateľa. K sume 5- tisíc uviedol, že táto suma v jeho rodinnom rozpočte nie je likvidačná, predstavuje len hodnotu jednej dovolenky, preto si zámenu obálok hneď nevšimol.

Zástupca obvinenej spoločnosti pred vyšetrovateľom uviedol, že ako konateľ zastupuje má s obvineným vzťah na základe pracovnej zmluvy. On ani nikto z nadriadených ho nepoveril, aby odovzdal úplatok rektorovi Akadémie ozbrojených síl.

Kontaktoval Vojenské spravodajstvo

Rektor potvrdil, že dva roky komunikuje aj so zástupcami obvinenej spoločnosti. V období rokov 2010 až 2016 bolo uzatvorených 22 rôznych zmlúv, pričom išlo o dodávky komponentov informačno-komunikačných technológií a dodávku služieb ako podpory pre zabezpečenie činnosti simulačného centra.

Obvinený ho navštívil pre problémy pri odstraňovaní následkov havárie. Na konci stretnutia pri odchode mu odovzdal pozdrav odvedenia spoločnosti a odovzdal mu darčekovú tašku, o ktorej sa domnieval, že je v nej fľaša vína.

Na tomto stretnutí neriešili otázky spolupráce v budúcnosti. Pretože mal pracovné stretnutie, tašku odložil do skrine a pozrel sa do nej až neskôr. Uvidel v nej vedľa fľaše s alkoholom krabičky s bonbónmi, bielu obálku s peniazmi.

Po analýze celej situácie asi po 5-ich minútach nahlásil udalosť telefonicky orgánom vojenského spravodajstva. Na ich odporučenie podal trestné oznámenie a súhlasil, že v uvedenej veci bude vystupovať ako agent.

Pozval na stretnutie obvineného a chcel vydiskutovať obsah darčekovej tašky a dosiahnuť od neho vyjadrenie, že on úplatok nežiadal.

Obvinený mu na stretnutí potvrdil túto skutočnosť a uviedol, že išlo o ocenenie ich predchádzajúcej spolupráce. Túto situáciu si chcel ozrejmiť aj preto, že chcel dať najavo obvinenému a predstaviteľom obvinenej spoločnosti, s ktorou budú pravdepodobne pokračovať v spolupráci aj v budúcnosti.

Táto spoločnosť má licenciu a výhradné postavenie na dodávku určitých riešení, ktoré Akadémia ozbrojených síl potrebuje, že sa nepovažuje za zaviazaného a nedá sa ničím kúpiť.

Policajti toto stretnutie obvineného muža zaznamenali na obrazovo – zvukový záznam.

Bol to dar

Podľa prokurátorky z dôkazov síce vyplýva, že obvinený odovzdal rektorovi darčekovú tašku s peniazmi, alkoholom a sladkosťami, avšak predmety mu odovzdal ako dar v mene zamestnávateľa za predchádzajúcu bezproblémovú spoluprácu.

Vyšetrovaním sa nepreukázalo, že odovzdanie darčekovej tašky s vyššie označenými predmetmi niečím podmieňoval, respektíve že niečo za odovzdanie žiadal. Teda sa nepreukázala príčinná súvislosť medzi odovzdaným darom a žiadosťou niečo vykonať v budúcnosti,“ napísala prokurátorka Simonová v uznesení.

Podľa nej žiadnym dôkazom nebolo preukázané, že obvinený mal poskytnúť úplatok s úmyslom dosiahnutia nejakej výhody v budúcnosti pre svojho zamestnávateľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?