Strážil dom mafiána Piťa, obvinili ho za to. Teraz zistili, že bol iba kamarát

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 11.9.2017 o 8:00 | Karma článku: 6,27 | Prečítané:  2787x

Jeho úlohou bolo predovšetkým starať sa o domácnosť šéfa gangu Juraja Ondrejčáka alias Piťa. Kosil trávnik, pripravoval drevo a kŕmil zvieratá.

„Od presne nezisteného obdobia, minimálne od začiatku roka 2008 minimálne do mája 2014, bol činný pre skupinu piťovci, kde v rámci svojej činnosti poskytoval obvinenému Jurajovi Ondrejčákovi pomoc tým, že z objektu vrátnice pomocou namontovaného kamerového systému strážil rodinný dom v Lamači,“ napísal v uznesení o vznesení obvinenia vyšetrovateľ.

Podľa vyšetrovateľa nehnuteľnosť aj okolie monitoroval a hlásil Ondrejčákovi príchody ľudí, ako aj pohyb podozrivých osôb v okolí.

„U Ondrejčáka eliminoval pocit obáv z vniknutia osôb, ktoré by mohli zasiahnuť do jeho osobnostných práv a do ním užívaného priestoru, čím takto umožňoval v rámci skupiny piťovci, nerušene realizovať činnosť smerujúcu k dosahovaniu  ziskov,“ skonštatoval, s tým, že v strážení domu pokračoval aj po zadržaní Piťa, až do mája 2014, kedy došlo k zaisteniu jeho majetku.

Vlani v júni muža obvinili zo založenia zločineckej skupiny.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry teraz konštatoval, že je nepochybné, že skutok nespáchal obvinený a trestné stíhanie voči bývalému vrátnikovi bossa Ondrejčáka zastavil.

Z doposiaľ vykonaného vyšetrovania, nevyplynulo, že by obvinený svojou účasťou, respektíve svojím pôsobením „na dome“ u Piťa vedome podporoval a  bol činný pre zločineckú skupinu piťovci.

Prokurátor sa pritom odvoláva na výsluchy svedkov, ďalších bývalých členov gangu piťovcov, ktorí spolupracujú s políciou. Priznávajú sa ku ku skutkom, ktoré spáchali a vypovedajú aj proti Ondrejčákovi.

Z výsluchov bývalých piťovocv vyplýva, že išlo o osobu, ktorá sa síce zdržiavala na vrátnici u Piťa spolu s ostatnými, ktorých úlohou bolo vykonávať stráženie domu a monitorovanie osôb v okolí, avšak úlohou obvineného nebolo zaisťovať bezpečnosť nehnuteľnosti a informovať bossa gangu o pohybe podozrivých osôb a zabezpečiť mu tak nerušene realizovať činnosť, smerujúcu k dosahovaniu sústavných ziskov.

Predovšetkým sa mal starať o Ondrejčákovu domácnosť, kosiť trávnik, pripravovať palivové drevo, kŕmiť zviertá a podobne. Aj sám obvinený potvrdil, že tieto činnosti aj skutočne vykonával.

„Na základe takto zistených skutočností nemožno tvrdiť, že konaním obvineného došlo k naplneniu všetkých obligatórnych znakov skutkovej podstaty zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny v takom rozsahu, aby bolo možné konštatovať, že bol činný pre zločineckú skupinu,“ skonštatoval prokurátor.

Podľa prokurátora obvinený preukázal, že pokiaľ niektoré činnosti pre Piťa robil, bolo to na základe kamarátskeho vzťahu, za dodávky dreva dostal riadne zaplatené a niektoré ďalšie činnosti robil práve preto, že Ondrejčáka poznal a mal záujem mu pomôcť pri chode domácnosti.

„Uvedené činnosti však nemožno označovať za aktivity v prospech zločineckej skupiny,“ dodal prokurátor v uznesení, ktoré mám k dispozícii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?