Prokurátor zamotáva mafiánsku kauzu bossa Kýbla. Chce, aby novým sudcom prípad vzali

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 11.9.2017 o 21:00 | (upravené 12.9.2017 o 11:53) Karma článku: 5,24 | Prečítané:  2310x

O prípade Róberta Lališa a spol. mal už na konci októbra nanovo rozhodovať Krajský súd v Banskej Bystrici. Prokurátor teraz žiada, aby mu prípad odňali.

AKTUALIZÁCIA 12.9. 2017 o 11,53 hod o vyjadrenie prokuratúry

Róbert Lališ alias Kýbel, ktorého pre jeho krutosť volali aj Gestapák dostal echo od policajtov a ušiel. Za založenie zločineckej skupiny, sedem ľudských životov a ďalšie trestné činy ho dvakrát odsúdili na doživotie. Dvakrát rozsudok zrušili, naposledy tento rok v júli. Rozhodoval senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina. Dôvodom bola zaujatosť senátu Špecializovaného trestného súdu , ktorému predsedá Jozef Šutka.

Prípadom sa mal na novo zaoberať Krajský súd v Banskej Bystrici. Senát pod vedením Jozefa Mikuša už v polovici augusta aj  rozhodol o predĺžení väzby pre Kýbla. Tiež vytýčil termín pojednávania na koniec októbra. (Krajský súd v Banskej Bystrici je podľa zákona príslušný konať o veciach, ktoré inak patria na Špecializovaný trestný súd, ak ten nemôže rozhodovať. – pozn. autorky).

Začiatkom septembra prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý si neželá, aby médiá zverejňovali jeho meno, podal na Najvyšší súd návrh, aby prípad Krajskému súdu v Banskej Bystrici odňali a prikázali o prípade rozhodovať Špecializovanému trestnému súdu.

Návrh prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na odňatie a prikázanie veci napdol na Najvyšší súd 6. septembra. Informáciu pre môj blog potvrdili na súde. O návrhu prokurátora má rozhodovať senát Juraja Klimenta.

Prokurátor podal návrh z dôvodu, že rozhodnutie senátu Harabina z júla 2017 považuje za nezákonné. V návrhu opísal, že Harabin už v prvom rozhodnutí  o zrušení rozsudku z februára 2017 konštatoval nutnosť odňatia veci senátu Jozefa Šutku. Následne v marci  2017 senát Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klienta rozhodol, že nie sú dôvody na odňatie veci a má opäť konať senát Šutku na Špecializovanom trestnom súde.

Prokurátor v návrhu spomína aj to, že Lališ podal prvú námietku zaujatosti voči na senátu Šutku ešte v decembri 2015, keď rozhodovali o jeho vzatí do väzby. Senát Najvyššieho súdu, ktorému predsedá Peter Krajčovič v januári 2016 rozhodol, že Šutkov senát zaujatý nie je.

Otázky pre prokurátora

 • To, že vec bude prejednávať Krajský súd v Banskej Bystrici bolo známe už v júli. Prečo tak prokurátor neurobil hneď a žiada o odňatie prípadu Lališ a spol. až teraz?
 • Z akého dôvodu, tak prokurátor urobil až po tom, ako už Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodol o predĺžení väzby pre Lališa ?
 • Ak považuje to, že má konať Krajský súd v Banskej Bystrici za nezákonné, nie je nezákonné aj rozhodnutie z augusta o predĺžení väzby ?

"Vzhľadom na skutočnosť, že o predmetnom návrhu Najvyšší súd ešte nerozhodoval, nebudeme sa v súčasnosti k tomu vyjadrovať," odpovedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Ako zamotali kauzu

Január 2015: Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa začalo pojednávanie. O prípade rozhodoval senát pod vedením Jozefa Šutku. Róbert Lališ a Martin Bihari boli na úteku, konanie voči nim sa viedlo ako proti ušlým.

Na lavici obžalovaných sedeli: Ivan Cupper alias Vincko, Martin Kováč alias Rybička, Alojz Kromka zvaný Čistič a Marek Trajter, trestné stíhanie však voči nemu pre premlčanie zastavili.

Jozef Roháč, ktorého volali Čapica, alebo Potkan požiadal o konanie v neprítomnosti.

Október 2015: Lališa aj Bihariho zatkli. Keď Lališa brali do väzby, podal aj námietku zaujatosti voči senátu Šutku. Šutkov senát povedal , že zaujatý nie je. Lališ podal sťažnosť, rozhodoval senát Najvyššieho súdu pod vedením Petra Krajčoviča. Sťažnosť zamietol.

Martin Kováč ešte na začiatku pojednávania urobil vyhlásenie o vine. To znamená, že sa k činom priznal.  Následne ho vylúčili na samostatné konanie, pre obvinenia v inej kauze.

Merec 2016: Padol verdikt. Lališ dostal  prvýkrát doživotie a podal odvolanie.

Február 2017: Senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina rozsudok zrušil. Dôvodom  bolo, že podľa jeho názoru bol  Šutkov senát zaujatý.

Následne sa predseda Špecializovaného trestného súdu obrátil na Najvyšší súd a žiadal, aby im prípad odňali, lebo v zmysle rozhodnutia Hrabina sú všetci sudcovia súdu sú zaujatí a nemá kto prípad pojednávať.

Senát pod vedením Juraja Klimenta rozhodol, že zaujatí nie sú a vec má prejednávať pôvodný Šutkov senát. Tak sa aj stalo.

Apríl 2017: Lališa opäť odsúdili na doživotie. Podlal sťažnosť. Prokurátor aj splonomcnenec poškodených Daniel Lipšic podali námietku zaujatosti voči Harabinovi.

Júl 2017: Na Najvyššom súde rozhodol senát , ktorému predsedá Harbin. Rozsudok opäť zrušil.  Prípad Špecializovanému trestnému súdu odňal a prikázal, aby rozhodoval Krajský súd v Banskej  Bystrici, ktorý je podľa zákona príslušný. O námietkach zaujatosti nerozhodoval, lebo neboli podané včas.

August 2017: Krajský súd v Banskej Bystrici v  rozhodol, že dôvody väzby u Lališa trvajú. Senát, ktorému predsedá Jozef Mikuš vytýčil termín pojednávania na koniec októbra. Lališ podal proti rozhodnutiu o väzbe sťažnosť a na Najvyššom súde má rozhodovať senát pod vedením Petra Paludu.

„Termín neverejného zasadnutia ešte nie je vytýčený,“ povedal pre môj blog hovorca súdu Boris Urbančík.

Všetky rozhodnutia súdov

 • Anonymizované uznesenie z januára 2016 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Petra Krajčoviča o väzbe si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované uznesenie z januára 2016 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Petra Krajčoviča o námietke zaujatosti voči Róbertovi Lališovi alias Kýblovi v súvislosti so vzatím do väzby si môžete prečítať tu.
 • Anonymizovaný rozsudok  Špecializovaného trestného súdu, ktorým Kýbla odsúdili na doživotie z marca 2016 si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované rozhodnutie Ústavného súdu o sťažnosti Kýbla kvôli zaujatosti z júna 2016 si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované uznesenie z februára 2017 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina  o zrušení rozsudku si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované uznesenie z marca 2017 senátu Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klimenta o neodňatí prípadu Špecializovanému trestnému súdu si môžete prečítať tu.
 • Anonymizovaný druhý rozsudok Špecializovaného trestného súdu z apríla 2017, ktorým Kýbla opätovne odsúdili na doživotie si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované uznesenie z júla 2017 senátu Najvyššieho súdu o opätovnom zrušení rozsudku si môžete prečítať tu.
 • Anonymizované uznesenie z augusta 2017 senátu Krajského súdu Banská Bystrica pod vedením Jozefa Mikuša, ktorý bude prípad nanovo prejednávať o rozhodnutí o väzbe si môžete prečítať tu.

 

Všetky obvinenia Kýbla

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?