reklama

Zmeny vo vedení polície. Dankov nominant končí

AKTUALIZOVANÉ Jaroslav Málik má vo funkcii prvého policajného viceprezidenta skončiť. Pre môj blog to uviedli zdroje z bezpečnostného sektora.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

AKTUALIZOVANÉ 9.10.2017 o 14,33 hod. o vyjadrenie Ľudovíta Maka, 16.10. 2017 o 10,50 hod. o vyjadrenie Jaroslava Málika

Prvým policajným viceprezidentom sa Málik stal vlani v júni. Je nominant Slovenskej národnej strany (SNS). Málik má blízko v podnikateľovi Antonovi Siekelovi, či viceprimátorovi Žiliny Patrikovi Gromovi, udržiava kontakty aj s osobami blízkymi opozícii.Roky pôsobil v kriminálnom spravodajstve v utajení. Odbor zvláštnych operatívnych činností (OZOČ) nepoznali ani dlhoroční policajti, prokurátori a už vôbec nie advokáti či zločinci. Malík v ňom bol od roku 2000 a šéfoval mu od roku 2012. Po škandále v kauze bytovej mafie útvar premenovali na Odbor špecializovaných služieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V policajnom prostredí je známe, že medzi Málikom a policajným prezidentom Tiborom Gašparom sú dlhodobo napäté vzťahy.

Málik sa vo funkcii rád verejne prezentuje, napríklad vlani v decembri vystúpil na sympóziu bývalých tajných s referátom na tému: “Reflexia zmeneného operačného prostredia v spravodajskej činnosti polície.“ Často služobne cestuje do zahraničia.

Minulý rok v septembri sa objavil na mieste nehody bývalého poslanca Daniela Lipšica, vraj tam bol v teplákoch náhodou na prechádzke.

Keďže Málik pracoval v utajení a nikto nemal vedieť, že je policajt, ostáva záhadou ako sa predseda SNSA ndrej Danko dozvedel o jeho kvalitách. (Viac o Málikovi som písala tutu.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroje z bezpečnostného sektora tvrdia, že Málik má vo funkcii skončiť. "Ministerstvo vnútra nikdy nerieši personálne otázky prostredníctvom médií," reagovala na moje otázky hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Čo robí prvý policajný viceprezident

Má pod palcom úrad kriminálnej polície, pátranie, enviromentálnu, počítačovú kriminalitu, odbor ochranných služieb (ochrana svedkov), úrad zvláštnych policajných činností (odposluchy, sledovanie), odbor špecializovaných služieb – kriminálne spravodajstvo, či kriminalistický a expertízny ústav.

„Málik sa mal vyjadriť, že v prípade odchodu z postu prvého viceprezidenta, by mal záujem o miesto žilinského krajského policajného riaditeľa,“ povedal môj zdroj. Tento post je však po odchode Ivana Špánika už obsadený. Nedávno na miesto nastúpil bývalý okresný riaditeľ z Martina Aurel Gonščák. Táto zmena je uvedená na webe ministerstva vnútra.

Zaujímavé je, že meno Gonščáka sa začalo spomínať v súvislosti s kauzou vypracovania znaleckého posudku pre Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pod vedením Jozefa Holjenčíka. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Ivan Špánik nastúpil na pozíciu pridelenca v Rumunsku k 2.októbru 2017," uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Podľa informácií, ktoré som získala, sa uvažuje o tom, že Málik by bol policajným pridelencom v Moskve. "Na poste pridelenca v Rusku je František Posluch, jeho pôsobenie na tomto poste naďalej trvá," skonštatovala Dobiášová.

Žilina a je Málikovi blízka, keďže z tohto mesta pochádza. Blízky je mu však aj Posluch.

Málik sa počas pôsobenia v tajnom odbore angažoval v prípadoch okolo žilinského bossa Františka Salingera. Práve za éry Poslucha sa rozbehlo vyšetrovanie starých prípadov a Salingera vzali do väzby, vznášali mu obvinenie za obvinením.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kľúčový svedok bol Jaroslav Blaško, ktorý spolupracoval z OZOČ-om. Väčšina prípadov skončila fiaskom. Blaško napríklad pre súdom priznal, že na mieste jednej vraždy ani nebol, ale o čine mu povedal iný muž. Najskôr však policajtom povedal že pri vražde bol. Ukázalo sa, že skutočný svedok tajný hrob nechcel oficiálne ukázať, tak „s výpoveďou prišiel“ Blaško. (Viac si môžete prečítať tutu.)

Málik využil Blaška aj v prípade prípravy vraždy bratislavskej sudkyne.Súd obžalovaného oslobodil.

Posluch v júli 2010 odišiel do civilu a žilinskí policajti prípady okolo Salingera už neriešili. Posluch si osem mesiacov užíval policajný dôchodok a potom sa stal náčelníkom mestskej polície v Bytči. V auguste 2012 z miesta odišiel a v lete 2013 sa vrátil do radov štátnej polície, minister vnútra Robert Kaliňák ho vyslal ako pridelenca do Moskvy.

Čo robí  policajný pridelenec

Pomáha našim občanom a v spolupráci s tamojšou políciou zabezpečuje výmenu informácií o spoločných prípadoch. Ak naša polícia napr. potrebuje vypočuť občana cudzej krajiny, je to práca pre pridelenca. Plat pridelenca pozostáva z domácej zložky, ktorú tvorí tarifný plat, príplatky za hodnosť, riadenie vozidla, z výsluhy rokov a zahraničnej zložky, čo je domáci plat vynásobený koeficientom danej krajiny. Plat je porovnateľný s platom diplomata. V akých krajinách máme pridelenca, si môžete pozrieť tu.

Viaceré zdroje z bezpečnostného sektora hovoria, že Málika by na mieste prvého viceprezidenta nahradiť šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó.

"Ľudovít Makó je stále riaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy a výkonu tejto práce sa naplno venuje," odpísala hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová na otázky, či Malkó dostal ponuku vrátiť sa do polície a z Finančnej správy odchádza.

Makó už v policajnom zbore pôsobil v období rokoch 1997 až 2004, najskôr na Krajskom riaditeľstve v Nitre aj na policajnom prezídiu. Prešiel do súkromného sektora a pracoval pre bezpečnostnú službu Abas. V septembri 2014 sa vrátil do štátnej správy, stal sa terajší riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy.

Najskôr médiá upozornili, že nemal bezpečnostnú previerku udelenú Národným bezpečnostným úradom (NBÚ) na stupeň Tajné a mal previerku iba na stupeň Vyhradené, ktorú udeľuje nadriadený.

S utajovanými skutočnosťami v režime Dôverné a Tajné pritom pracujú aj radoví zamestnanci Finančnej správy a Kriminálneho úradu Finančnej správy. Desiatky z nich majú vyšší stupeň previerky – už od NBÚ – na stupne utajenia Dôverné či Tajné.

Tento rok v lete týždenník Trend upozornil na čudný prípad, keď sa Makó spomínal v kauze vydierania. Časopis uviedol, že má k dispozícii policajný záznam z roku 2013. Týka sa fingovanej lúpeže a prepadu pancierovaného auta, ktoré patrilo bezpečnostnej službe, kde bol Makó konateľom. Makó sa vyjadril, že v prípade vypovedal ako svedok.

Jaroslav Málik zatiaľ na otázky nereagoval. Vyjadril sa až po týždni. 0 uvoľnenie z funkcie požiadal sám. „Vysvetlil som, že z osobných dôvodov som sa rozhodol vo funkcii v rozumnom čase skončiť,” potvrdil pre denník Plus JEDEN DEŇ 16. októbra samotný Málik.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  443
  •  | 
  • Páči sa:  1 629x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu