Súd definitívne neuveril Vietnamcovi z Miletičky, že nevie po slovensky

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 19.11.2017 o 18:35 | Karma článku: 4,68 | Prečítané:  1739x

Senát Krajského súdu v Bratislave uložil Vietnamcovi peňažný trest vo výške 400 eur. Odsúdili ho za ohrozovanie pod vplyvom návykovej látky. Ako šofér odmietol odber krvi.

Šesťdesiatročný Vietnemec Que Pham Dinh žije od roku 1989. Predáva v obchode na trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave. V novembri  2015 ho v bratislavskej Rači kontrolovali policajti a dali mu fúkať. Do dregera nevedel fúknúť. Syn, ktorý bol prítomný, mu vysvetlil, čo má robiť. Skúšal to niekoľkokrát, ale nešlo mu to. Zobrali ho do nemocnice na odber krvi. „Nevedel som čo od mňa chcú, odtiaľ ma odviezli na políciu a dali mi podpísať papiere, nerozumel som im, ale zo strachu som ich podpísal a potom ma pustili domov,“ povedal prostredníctvom tlmočníčky Vietnamec.

Alkohol za volantom je trestným činom v prípade keď vodičovi zistia až nad jedno promile. Inak ide iba o priestupok. Na toho, kto odmietne dychovú, či krvnú skúšku sa však pozerá ako by jazdil pod vplyvom alkoholu a hrozí za to trest až na jeden rok.

Poverený policajt Vietnamca tak obvinil z ohrozovania pod vplyvom návykovej látky. Prípad sa dostal na súd.

Poučovali ho po slovensky, neskôr zháňali tlmočníka

 „Poučovali sme ho po slovensky, on sa tváril, že rozumie. Som presvedčený, že porozumel. Oni všetci rozumejú, len hrajú divadlo,“ vypovedal policajt, ktorý Vietnamca kontroloval. Myslí si, že dychovú skúšku zámerne maril.

Až po vykonaní  úkonov (dychová a krvná skúška) k Vietnamcovi zrazu zháňal tlmočníka, lebo nerozumie po slovensky a nemohol ho tak vypočuť.

„Spísal som zápisnicu o zadržaní a informoval som dozurujúceho prokurátora. Nevedel som zohnať tlmočníka, dohodli sme sa, že zadržaný bude prepustený a následne vypočutý s tlmočníkom, uviedol policajt, ktorý vec riešil.

Obhajca Vietnamca vyhlásil, že hlavným problémom je, či obžalovaný ovláda slovenský jazyk a porozumel poučeniu policajtov. Poukázal aj na nález českého Ústavného súdu podľa, ktorého je neprípustné, aby rozhodnutie súdu bolo založené iba na domnienkach a subjektívnych pocitoch osôb, iba z dôvodu ich postavenia ako verejného činiteľa, teda napríklad policajtov.

Sudca z Okresného súdu Bratislava 3 uznal vlani v septembri Vietnamca vinného z ohrozovania pod vplyvom návykovej látky. Má názor, že dychovú aj krvnú skúšku maril. Que Pham Dinh dostal trest šesť mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky a tiež dva roky zákaz činnosti.  Vietnemec sa odvolal.

Trest bol prísny

Senát Krajský súd v Bratislave tento týždeň rozsudok zrušil vo výroku o treste. Vinu potvrdil.

Vietnamca uznal za vinného. Neuveril tomu, že nerozumie po slovensky. „Žije od roku 1989 pozná zvyklosti štátu, je občan Slovenskej republiky, je vylúčené, že by komunikáciu nepochopil. Pracuje v obchode kde komunikuje so zákazníkmi, syn fúkal tak isto, musel to pochopiť,“ skonštatovala predsedníčka senátu, s tým, že prvostupňový súd dôkazy vyhodnotil správne.

Iný názor mal však senát na trest. Nepodmienečný trest sa mu zdal prísny. „ Postačuje peňažný trest na dolnej hranici,“ uzavrela. Zákaz činnosti, ktorý Vietnamec dostal, je už vykonaný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?