Šéfa južnej vetvy takáčovcov pustili z väzby. Vyšetrovateľ mal času dosť

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 3.12.2017 o 18:30 | Karma článku: 6,64 | Prečítané:  3571x

Tibora Füleho z kauzy takáčovci poslali do väzby vlani v máji. Sudca mu už pobyt za mrežami nepredĺžil. Tvrdí, že vyšetrovateľ mal dosť času na to, aby prípad ukončil. Posledný z obvinených v prípade sa tak dostal na slobodu.

Južná vetva

„Tibor Fűle podlieha najvyššie postavenému členovi zločineckej skupiny takáčovci - osobe pod prezývkou Kudla,“ tvrdí vyšetrovateľ. Fűleho označuje za šéfa vetvy skupiny, ktorá minimálne od roku 2006 pôsobí v južnej časti Západného Slovenska, v mestách Šamorín, Dunajská Streda, Galanta, Komárno. „Koordinuje a usmerňuje činnosť  nižšie postavených členov, ktorí plnia jeho pokyny a činnosť vykonávajú s jeho výslovným  súhlasom a vedomím, pričom už nevykonáva žiadne čiastkové činnosti a ostatný členovia mu odovzdávajú zisk z trestnej činnosti,“ konštatoval  v uznesení o vznesení obvinenia vyšetrovateľ.

Vlani v máji policajti z Národnej protizločineckej jednotky urobili raziu na skupinu takáčovov. Tvrdili, že dostali takzvanú južnú vetvu okolo  Tibora Füleho.  Sudca Špecializovaného trestného súdu vtedy poslal do väzby 14 mužov.  Jeden z obvinených pred raziou ušiel.

Obvinení, ktorí boli za mrežami sa postupne dostali na slobodu.  (Písala som o tom napríklad tu, tu, tu, tu.)

Z väzby sa dostal aj Jozef Walzer prezývaný Tatranka.  Začal totiž spolupracovať s políciou.  Po prepustení z väzby bol istý čas bol aj v programe na ochranu svedkov. (Písala som o tom tu.)

Tatranka napríklad ešte vlani na jeseň vypovedal napríklad, že  súčasný minister vnútra Robert Kaliňák a jeho kamarát, bývalý politik Ján Počiatek platili takáčovcom výpalné z reštaurácií, ktoré vlastnili.  (Písala som o tom tu.)

Vyšetrovateľ vypočul  Kaliňáka až pred pár dňami. Viac ako po roku od Tatrankovej výpovede. Podľa informácií , ktoré som získala z prostredia blízkeho vyšetrovaniu, Kaliňák  pred vyšetrovateľom vyhlásil, že žiadne výpalné neplatili.

Vyšetrovateľ nestíha, Füle ostal vo väzbe sám

Z obvinených za mrežami ostal už iba Füle. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadal väzbu pre neho viackrát predĺžiť o ďalšie štyri mesiace. Naposledy podal návrh 2. novembra.  Odvolával sa na to, že vyšetrovateľ musí vypočuť viacerých svedkov a  základná sedem mesačná väzba ani následné predĺženia mu na to nestačili.

Podľa neho orgány činné v trestnom konaní z objektívnych dôvodov neukončili vyšetrovanie v poslednej predĺženej lehote a vyšetrovateľ zrejme opomenul na výkon plánovaných rekognícií a vraj budú vykonané. 

Rekogníciami a potrebou vypočuť svedkov však prokurátor už argumentoval  ešte v novembri 2016. Naplánované úkony však vyšetrovateľ vždy na poslednú  chvíľu zrušil.

Návrh zamietol

Trestný poriadok hovorí, že orgány činné v trestnom konaní a súdy konajú z úradnej povinnosti a väzobné veci sú povinné vybavovať prednostne a urýchlene.

„Mám za to, že v tomto štádiu trestného konania nie je možné konštatovať, že táto trestná vec je vybavovaná bezodkladne a urýchlene tak,“ skonštatoval v uznesení z o 14. novembra sudca Špecializovaného trestného súdu Roman Púchovský.

Podotkol, že išlo už o štvrté predlžovanie lehoty trvania väzby obvineného, pričom už pri poslednom predlžovaní tejto lehoty bolo sudcom pre prípravné konanie konštatované, že ide o hraničnú lehotu.

Toto rozhodnutie malo podľa Púchovského smerovať k skutočne zvýšenej aktivite orgánov činných v trestnom konaní  tak, aby bolo možné v predĺženej lehote trvania väzby intenzívnou prácou orgánov činných v trestnom konaní vyšetrovanie ukončiť.

„Prokurátor podľa svojom návrhu na predĺženie lehoty trvania väzby nijakým spôsobom neodôvodnil prečo neboli plánované úkony trestného konania vykonané, len stroho konštatoval, že z objektívnych dôvodov neukončili vyšetrovanie,“ napísal v uznesení, ktoré mám k dispozícii Púchovský .

Návrh zamietol a prokurátor podal sťažnosť.

„Sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry bola 30. novembra zamietnutá,“ informovali pre môj bol z Najvyššieho súde.  Rozhodoval senát 6 To.

Füleho tak po roku a pol, 2. decembra z Ústavu na výkon väzby prepustili.

Na slobode aj Kudla a spol.

Tento rok v januári policajti urobili aj  ďalšiu raziu na mužov, ktorým pripisujú členstvo v skupine takáčovcov. Obvinili Ľubomíra Kudličku alias Kudlu, ktorého volajú aj Rabín a ďalších mužov. Medzi nimi aj bývalého funkcionára Národnej krominálnej agentúry, či advokátov.

Pred raziou viacerí ušli a následne sa sami prihlásili na polícii. Na úteku sú stále podľa posledných informácií ešte štyria.

Niektorí z obvinneých skončili vo väzbe, no dnes sú už všetci na slobode. V júli prepustili aj hlavu gangu  Kudličku. Sudca Špecializovaného trestné súdu Ján Hrubala v rozhodnutí doslova zotrel policajtov, ktorí vedú vyšetrovanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?