Vypovedá proti takáčovcom, pustili ho z väzby. Obvinili ho z týrania družky a poslali späť

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 16.1.2018 o 11:20 | Karma článku: 5,48 | Prečítané:  2470x

Norbert Maczal usvedčuje ľudí z podsvetia, jeho družka zavolala NAKA, tvrdila, že sa ho bojí. Obvinili ho z týrania a poslali do väzby.

Norbert Manczal bol doteraz osemkrát trestaný. Od júna 2015 bol vo väzbe pre obvinenie z daňových trestných činov.

„Vo väzbe na cele bol so mnou bývalý policajt, ktorý spolupracuje s NAKA a aj som s NAKA začal spolupracovať, lebo mi záležalo na synovi aj družke. Povedali mi, že spolupráca je možná, ale musím objasniť všetky trestné činy, ktoré boli spáchané zločineckou skupinou takáčovci. Najprv sa mi to zdalo príliš, potom som si to rozmyslel a začal som spolupracovať. Ihneď som mal nejaké výhody, napríklad, kontaktnú návštevu s družkou a synom,“ vysvetlil Manzcal.

Stal sa tak z neho svedok v kauze takáčovci. Najmä na základe jeho výpovede policajti spustili v máji 2016 akciu zameranú na takáčovcov. Išlo o takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Manzcal sa v júni 2016 dostal na slobodu.

„Po prepustení z väzby mi bola ponúknutá ochrana. Ja som sa však o seba nebál, hoci jedna osoba vyhlásila, že ak si poviem sumu do milión eur a ak nezmením výpoveď zabije mňa aj seba. Bál som sa iba o rodinu,“ uviedol Manczal.

Jeho trestnú činnosť vyšetrujú v samostatnom konaní a vraj vedú proti nemu stíhanie o všetkých jeho skutkoch.

Južná vetva

 „Tibor Fűle podlieha najvyššie postavenému členovi zločineckej skupiny takáčovci - osobe pod prezývkou Kudla,“ tvrdí vyšetrovateľ. Fűleho označuje za šéfa vetvy skupiny, ktorá minimálne od roku 2006 pôsobí v južnej časti Západného Slovenska, v mestách Šamorín, Dunajská Streda, Galanta, Komárno.

"Koordinuje a usmerňuje činnosť  nižšie postavených členov, ktorí plnia jeho pokyny a činnosť vykonávajú s jeho výslovným  súhlasom a vedomím, pričom už nevykonáva žiadne čiastkové činnosti a ostatný členovia mu odovzdávajú zisk z trestnej činnosti,“ konštatoval  v uznesení o vznesení obvinenia vyšetrovateľ.

Trinásť obvinených poslal sudca Špecializovaného trestného súdu do väzby. Jedného sa zadržať nepodarilo a bol na úteku. Mazczal spustil lavínu ďalších svedectiev.  

Napríklad medzi obvinenými z južnej vetvy bol aj Jozef Walzer prezývaný Tatranka. Aj on sa rozhodol vypovedať a spolupracuje s políciou.  Tvrdí aj, že minister vnútra Robert Kaliňák a jeho kamarát, bývalý politik Ján Počiatek platili výpalné.

Tatranka sa spoza mreží sa dostal na slobodu.

Vyšetrovateľ  výsluchy Kaliňáka a Počiatka stále odkladal. Keď ich po viac ako roku predvolal, obaja to pred popreli. Všetci obvinení v kauze takáčovcov zo spomímanej takzvanej južnej vetvy sú už na slobode. Ako posledného pustili aj Füleho.

Opil sa s Dragom

Manczal si však pobyt na slobode dlho neužil. Koncom novembra 2016 sa vybral do krčmy spolu s Jozefom Dragom, ktorý je známy z kazy bytovej a pozemkovej mafie.

Po odchode z krčmy, si sadol  do auta, po pár metroch ho zastavili policajti a keďže nafúkal viac ako jedno promile putoval do cely. 

Za  ohrozenie pod vplyvom návykovej látky ho v super rýchlom konaní odsúdili na tri mesiace s podmienečným odkladom na dva roky. Keď vyšiel zo súdu a opäť ho zadržali. Obvinili ho z týrania družky Nikoly.

Kto je Drag

Tento kriminálnik je známy aj pod menom Jozef Patocz, či Jozef Kovačovič, alebo aj ako spisovateľ Doler Levron. Bol niekoľkokrát súde trestný muž a  je známy z kauzy bytovej a pozemkovej mafii. Stal sa príslušníkom odboru kriminálneho spravodajstva. Ministerstvo vnútra mu posielalo výplatu a platilo za neho aj odvody a on donášal na podsvetie.  (Písala som o tom napríklad tu.) 

Zaujímavé je, že Dragovi sa stalo to isté. Po rokoch väzby si užíval slobodu, jedného dňa si zašiel do krčmy a následne sadol za volant, zastavili ho policajti. Nafúkal viac ako jedno promile, tvrdil, že je policajný agent. Keď sa dostal zo zadržania, obvinili ho z ďalších podvodov s nehnuteľnosťami a poslali do väzby. Manczal sa s Dragom zoznámil práve za mrežami

Napísala operatívcovi z NAKA

Nikola pre údajné obavy kontaktovala policajta z NAKA, ktorý bol s Manczalom v kontakte kvôli jeho svedectvu v kauze takáčovci. Poslala mu správu cez Viber. Operatívec z protizločineckej jednotky o tom spísal úradný záznam.

Podľa dokumentu, ktorý mám k dispozícii v správe opísala ako sa jej  Manczal vyhráža, že ju zabije, zakope do jamy, že je špinavá kurva a feťáčka. Napísala, že sa bojí podať anonymné trestné oznámenie.

„Vzhľadom na to, že menovaná aj v minulosti kontaktovala príslušníkov NAKA s podobnými správami, bolo je odporučené, aby okamžite išla podať trestné oznámenie, čo ona nikdy neurobila, vzhľadom na závažnosť som sa rozhodol skutočnosť oznámiť na miestne príslušné oddelenie,“ napísal operatívec do záznamu.

Policajti v Jelke nedvíhali telefón

Zavolal na obvodné oddelenie do Jelky, ale tam nikto nedvíhal telefón, kontaktoval tak na operačné stredisko v Galante a odtiaľ poslali na miesto hliadku. Manczalova družka však odmietla podať trestné oznámenie.

Napokon za Nikolou prišli policajti na druhý deň do práce a tam s ňou spísali trestné oznámenie a Manczala obvinili z týrania.

NAKA týranie nezistila

Operatívec potom vypovedal ako svedok na polícii. V čase keď bol Manczal ešte vo väzbe, získali vraj operatívne informácie, že jeho družka mávala v neskorých hodinách pánske návštevy, boli to feťácii z okolia Sládkovičova, stýkala sa s rôznymi závadovými osobami a nestarala sa o spoločného snya.

„Preto sme do úvahy  zobrali aj tú možnosť, že  motívom posielania správ môže byť aj snaha o opätovné umiestnenie jej druha do väzby,“ uviedol. 

Doplnil, že NAKA urobila vo veci vlastné šetrenie, ale nezistila, že by k nejakému týraniu došlo.

Poslali ho do väzby

Prokurátorka podala návrh, aby Manzcala stíhali vo väzbe z dôvodu obavy, že by pokračoval v trestnej činnosti. Okresný súd v Galante ho však na začiatku decembra 2016  neakceptoval. Zakázal mu priblížiť sa družke a nariadil mu navštevovať mediačného a probačného úradníka. Na základe sťažnosti prokurátorky senát Krajského súdu v Trnave uznesenie galantského súdu zrušil. Manzcala poslal za mreže.

Prokurátorka podala obžalobu. Sudca však vlani v júli prípad vrátil do prípravného konania pre závažné nedostatky. Napríklad vyšetrovateľ nerozhodoval o námietke zaujatosti, ani o dôkazoch, ktoré Manzcal navrhol ako obvinený vykonať a nezdôvodnil, prečo ich zamieta.

Opzlo jej nadával a vyhrážal sa

Napokon sa pojednávanie na súde začalo vlani v novembri.

„Od presne nezisteného času v júni 2016 do 24.novembra 2016, niekoľkokrát za týždeň v mieste bydliska a ako aj v mieste práce fyzicky a psychicky týral svoju družku,“ uviedla prokurátorka v obžalobe.

Podľa prokurátorky Manczal viackrát  pod vplyvom alkoholu napadol svoju družku Nikolu, vulgárne jej nadával, ponižoval ju, vyhrážal sa jej zabitím, vyhadzoval ju z domu, podozrieval ju z nevery, kontroloval jej komunikáciu v mobile, bránil jej v kontakte so známymi.

„Dňa 24. novembra prišiel za ňou do práce na čerpaciu stanicu vo Veľkých Uľanoch, opzlo jej nadával, vyhrážal sa jej zabitím. Na miesto prišla obecná polícia a Norberta Manczela odviedla preč. Poškodená mala zo správania obavy, hoci pri útokoch neutrpela zranenia,“ napísala prokurátorka.

Darovala mu nôž

 „V deň keď ma prepustili z väzby (v kauze daňovej trestnej činnosti – pozn. autorky) boli u mňa príslušníci NAKA. Uviedli, aby som si dával pozor, nakoľko predpokladajú, že vzhľadom na to, že s nimi spolupracujem, budú na mňa vyvíjané tlaky,“ povedal  Manczal na súde.

Pripustil, že od prepustenia až do zadržania mali s družkou, s ktorou žije od roku 2006 niekoľko hádok. „Bolo z dôvodu, že fetovala a nestarala sa o nášho syna,“ tvrdil.

Po prepustení z väzby boli spolu na dovolenke, chodila s ním aj výsluchy na políciu vo veciach kde je svedok. Na narodeniny v auguste 2016 mu darovala nôž. „ Ak sa ma bála, určite by mi nedala takýto dar,“ vyhlásil.

Manczal uviedol, že dôvodom hádky na pumpe bola informácia, že bol za ňou jeden díler, ktorý jej mal priniesť drogy. Povedal jej, že keď sa jej nepáči ich život môže ísť bývať k mame. Odišiel po príchode obecného policajta a družka z práce prišla domov a spali spolu v spálni. Jej konanie označil za účelové, aby ho dostala späť do väzby.

„Sťažoval sa“ na vyšetrovateľa

„Vyšetrovateľa, ktorý riešil týranie poznám, nakoľko sa dobre poznám s  jeho bratom a od roku 2010 spolupracoval s nami vo viacerých veciach. On vyšetroval aj prípad zbraní, ktoré u nás našli. Zobral úplatok päť tisíc eur za to, že sa na nich nenájdu moje a Danišove (obvinený v kauze takáčovi – pozn. autorky) odtlačky. Vo všetkých prípadoch, ktoré končili v Galante bol nejakým spôsobom zakomponovaný,“ vypovedal Manzcal  pred sudcom v kauze týrania.

„Sťažnosť“ na postup vyšetrovateľa vo veci týranie vraj nepodal, nakoľko v predchádzajúcich prípadoch konal v prospech ich skupiny. Predpoklad, že ak nebude konať v jeho prospech, bude konať nestranne. „Až neskôr som zistil, že predvoláva svedkov iba v môj neprospech. Potom som pri záverečnom preštudovaní spisu, som podal na neho „sťažnosť“,“ doplnil.

Manczal podal na policajta aj trestné oznámenie, ale inšpekcia ho odmietla.

Telefonovala s ním po uväznení

Manczalova družka Nikola nie je žiadne neviniatko. V júni 2016 dostala od súdu podmienku za drogovú trestnú činnosť. Tri roky s podmienečným odkladom dva roky. Uložili jej aj povinnosť podrobiť sa liečeniu.

Na pojednávaní povedala, že má z druha obavy a nechce v jeho prítomnosti vypovedať. Prokurátorka požiadala sudcu, aby  sa výsluch uskutoční bez Manczalovej prítomnosti. Sudca jej vyhovel.

Vypovedala, že je s Manczalom v kontakte aj po jeho uväznení. „Keď ho vzali do väzby, napísal mi list a odpísala som mu. Telefonovala som s ním. On volal svojej mame a ja som tam zobrala syna. Vypýtal si ma k telefónu. Pýtal sa, či by som prišla na návštevu, povedala som mu, že nie,“ tvrdila.

Znalec syndróm týranej ženy nezistil

Znalec psychológ pri výsluchu na polícii skonštatoval, že u poškodenej nezistil syndróm týranej osoby. „Známky, ktoré by poukazovali na to, že správanie obvineného zanechalo na psychike poškodenej závažnejšie dôsledky som nezistil,“ povedal, s tým že  Nikolu vyšetroval tri hodiny.

Nikola znalcovi povedala, že drogy nikdy nebrala. Priznala mu však, že bola „odsúdená za drogy“. Vysvetľovala mu, že to zobrala na seba, aby pomohla partnerovi. Nespomenula mu, že mala pozitívne krvné testy a on tie to informácie nemal. „Pravdepodobne motívom bolo, že  sa chcela vykresliť v lepšom svetle,“ ozrejmil.

Podľa posudku však znalec nezistil sklon ku klamstvu a klamanie v konkrétnej veci vylučuje. „Poškodená schopná správne vnímať a reprodukovať udalosti a okolnosti prípadu. Mohla zažiť udalosti, tak ako ich opisuje,“ napísal znalec v posudku.

Podľa posudku tendencia zveličovanie zažitých okolností zvýraznená nie je, je schopná aj v náročných a stresových situáciách realitu správne vnímať, na druhej starne ju však tieto situácie dosť stresujú.

Podľa záverov posudku v rámci osobnosti  u Nikoly zistil známky zvýšenej nezrelosti a tým slabšej „psychickej výbavy“ na zvládnutie záťažových životných situácií.  Sú prítomné aj známky výraznejšej neistoty, ktorá jej sťažuje prispôsobovanie a fungovanie v menej jasných, či emocionálne náročnejších situáciách.

Pojednávanie pokračuje

Okresný súd Galanta Manczala už dvakrát prepustil z väzby, prokuratúra vždy podal sťažnosť a Krajský súd v Trnave rozhodnutie vždy zrušil.  Stále je tak za mrežami.

Pojednávanie v prípade týrania bude pokračovať na galantskom súde tento týždeň v stredu.

Kudla a spol.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?