Pobila sa v bare a udrela do tváre policajta. Stíhanie zastavili po 23 rokoch

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 9.2.2018 o 22:00 | Karma článku: 6,71 | Prečítané:  2638x

Bratislavská prokuratúra viedla trestné stíhanie 23 rokov voči žene, ktorá sa pobila v bare a udrela policajta. Hoci ju za tento čin na Ukrajine v roku 2002 oslobodili a rozhodnutie v roku 2006 doručili bratislavskej prokuratúre.

Ukrajinka sa v októbri 1994 pobila v jednom bratislavskom bare. Personál podniku ju totiž upozornil na nevhodné správanie.  V pohostinstve bola s mužom a vzájomne obchytkávali na intímnych miestach. Keď im to barman vytkol, napadla ho a napadla aj jedného z hostí. Zavolali políciu a žena udrela do tváre a oblasti hrudníka policajta. Ten ju spacifikoval. Ukrajinku obvinili z útoku na verejného činiteľa a výtržníctva. Ona však odcestovala domov na Ukrajinu.

Trestné stíhanie na základe žiadosti prokuratúry bolo v septembri 2000 odovzdané na Ukrajinu.Tam bolo zahájené trestné stíhanie pre trestný čin podľa časti 2 čl. 206 Trestného poriadku Ukrajiny.

V máji 2006 bolo prokuratúre doručené rozhodnutie Pavlohradského súdu v Dnepropetrovskej oblasti z februára 2002, ktorým súd ženu oslobodil od trestnej zodpovednosti a súčasne trestné konanie zastavil.

Z odôvodnenia rozhodnutia vyplýva, že v dôsledku prijatia nového trestného poriadku na Ukrajine bol skutok prekvalifikovaný na čl. 296 časť 1 Trestného poriadku Ukrajiny, čo malo za následok stratu spoločenskej nebezpečnosti skutku, nakoľko ten bol zaradený do kategórie nezávažných trestných činov. Ukrajinský súd tiež poukázal na skutočnosť, že od spáchania skutku uplynulo viac ako sedem rokov v dôsledku čoho dotyčná prestala byť spoločensky nebezpečnou.

„Pokiaľ ide o posúdenie spôsobu vykonania činu a jeho následok je potrebné uviesť, že obvinená ako osoba ženského pohlavia v prvom prípade fyzicky zaútočila na dve osoby mužského pohlavia a v druhom prípade na jednu osobu mužského pohlavia, ktorá bola zároveň príslušníkom PZ. Pri útoku nepoužila žiadnu zbraň a útočila len svojimi rukami. Pokiaľ ide o intenzitu útoku, je potrebné uviesť, že poškodeným nevznikli v súvislosti s útokom obvinenej žiadne zranenia,“ napísal prokurátor v uznesení.

Poukázal aj na časové hľadisko, nakoľko od spáchania skutku uplynulo cca 23 rokov,“ čo výrazným spôsobom znižuje stupeň spoločenskej nebezpečnosti konania obvinenej.“ Závažnosť stíhaných skutkov vyhodnotil ako nepatrnú.

„Zastávam názor, že vydané rozhodnutie Pavlohradského súdu v Dnepropetrovskej oblasti z februára 2002, možno považovať za dostatočné,“ uzavrel prokurátor. Trestné stíhanie v júli 2017 zastavil. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť tento mesiac. Teda vo februári 2018.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?