Svedkovia v kauze takáčovci si ladili výpovede cez listy. Písali si z basy do basy

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 13.2.2018 o 15:45 | Karma článku: 10,17 | Prečítané:  6422x

Odsúdení v kauze takzvaných piešťanských piťovcov usvedčujú obvinených v prípade takáčovcov. Cez listy sa dohadovali, ako budú vypovedať tak, aby všetko sedelo. Korešpondenciu im zadržali.

Vlani v januári Národná kriminálna agentúra udrela na zločineckú skupinu takáčovcov. Štyroch obvinených z tejto kauzy vyšetrovateľ spája s prípadom únosu trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča.

Podľa uznesenia obvinení mali v marci 2009 v úmysle získať finančný prospech na pokyn advokáta (ten je tiež medzi obvinenými – pozn. autorky) využiť obavy Tomáša Matoviča (syna Ladislava Matoviča) a predstierať zabezpečenie ochrany jeho života a mejetku. Podvodne ho mali primäť k prevodu nehnuteľností a zároveň ho mali prinútiť k vyplateniu finančnej hotovosti po 3 500 eur pre každého z nich.

Z uznesenia tiež vyplýva, že jeden obvinený sa mal podieľať aj na tom, že Matovič zo strachu pred advokátom a pred ďalšími prítomnými členmi zločineckej skupiny mal ako dlžník, podpísať fiktívnu zmluvu o pôžičke na sumu 116178,71 eur a uznať dlh vo forme notárskej zápisnice.

Okrem iných, proti obvineným vypovedajú Róbert Bíly a Matúš Šestiak. Obaja figurovali v kauze takzvaných piešťanských piťovcov. Priznali sa, že fungovali v tomto zoskupení.

Svedkovia sú odsúdení v kauze piešťanských piťovcov

V januári 2015 Špecializovaný tretsný súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú Bíly uzavrel s prokurátorom. Za založenie zločineckej skupiny, vydieranie, lúpež, poškodzovanie cudzej veci, poisťovací podvod a podplácanie dostal osem rokov a aj trest prepadnutia majetku. Bíleho pôvodne obvinili ako šéfa partie piešťanských piťovcov, po čase však začal spolupracovať s políciou. Vypovedá ako svedok v rôznych kauzách.

Matúša Šelestiaka v kauze piešťanských piťovcov v decembri 2015 na Špecializovanom trestnom súde odsúdili za založenie zločineckej skupiny, vydieranie a ďalšie skutky. Rovnako na osem rokov a tiež dostal trest prepadnutia majetku. Pred súdom sa priznal. „Vyviňoval ostatných a sám seba usvedčoval,“ zhodnotil predseda senátu Ján Hrubala, ktorý pojednával kauzu piešťanských piťovcov. Okrem toho Šelestiak figuruje aj v rôznych ďalších kauzách.

Bíly a Šelestiak sú priatelia. Najskôr boli aj spolu vo väznici v Dubnici nad Váhom, potom ich preložili a rozdelili. Bíly si aktuálne odpykáva vo väznici v Nitre. Šelestiak v súčasnosti sedí v base v Dubnici nad Váhom. Kontakt však udržiavali donedávna. Písali si listy. 

Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže na základe príkazu sudcu urobili aj prehliadku cely a korešpondenciu zadržali.

Za mrežami konšpirovali

V uznesení Najvyššieho súdu z 30. novembra minulého roka, ktoré sa týka väzby obvineného Patrika Vidašiča z kauzy takáčov sa spomína „istý druh konšpirácie medzi svedkami“. Týka sa spomínaných listov.

„Ich spolupráca značným spôsobom spochybňuje výpovednú hodnotu tvrdení svedkov. Z týchto dôkazov vyplýva akási „nadpráca“ polície a operatívnych pracovníkov polície, ktorá taktiež znižuje výpovednú hodnotu tvrdení týchto svedkov,“ cituje Najvyšší súd v uznesení argumenty obhajcu Vidašiča.

Z kontextu je jasné, že ide o svedkov Bíleho a Šelestiaka. Uznesenie je zverejnené na webovej stránke súdu.

Treba zohnať spis

Bíly v liste Šelestiakovi napríklad napísal, že má informácie o tom, čo poškodený Matovič vypovedá na polícii. Tiež spomenul aj to, že o jeho psychických problémoch a "nie je na tom najlepšie". "Povedal som im (policajtom - pozn. autorky), že len ty ho vieš ovládať," doplnil.

„Vedia (policajti - pozn. autorky) úplne všetko čo sme si písali. Aj ako by to malo fungovať, ako to dokončiť, opraviť, vtesnať,“ uviedol v liste Bíly.

Podľa listu policajti im pomáhajú riešiť aj konkurzy a „spravia pre to maximum“. Po odsúdení v kauze piešťanských piťovcov im totiž ako som už spomenula, prepadol majetok .

“Proste som im (policajtom - pozn. autorky) povedal, že je to pre nás bytostné! Dôležité lebo žiadnu ochranu svedkov nechceme, keď nemôžeme byť v kontakte s rodinou. A za dva roky ideme von bez koruny – teda týchto nedoriešených našich súkromných vecí..., sme úplne v riti,“ napísal Bíly.

Ďalej Šelestiakovi v liste spomenul, že vie, že on bude vypočutý. „Tak prosím ťa nič nemeň, lebo by sme boli za úplných dilinov,“ konštatoval.

„A našiel som aj cestu ako sa dostaneš k písmu svätenému ešte do úkonu,“ dodal Bíly v liste . Písmo sväté volajú vyšetrovací spis.

Policajtov volajú chvosty

Šelestiak zase napísal Bílemu, že vie o tom ako si Matovič sám sebe urobil vo výpovediach rozpory.  

Z listu je zrejmé, že v prípade má byť vypočutá osoba, ktorú volajú Levo. Levo je Peter Levák,  spoločník vo firme poškodeného Tomáša Matoviča a v prípade takáčvcov vypovedá tiež ako svedok.

„Levo nech si na jeden úkon splnomocní hocijakého obhajcu a nech ten bez ohľadu na trápne komentovanie chvostov (policajtov – pozn. autorky) v plnej miere využije práva vyplývajúce zo zákona!!! A nech prefotí všetky, všetky výpovede, tvoriace obsah spisu a to aj pred vznesením aj po vznesení, všetky všetkých bez ohľadu na to ako skončili......môže to mať Levo aj my,“ uviedol  Šelestiak.  

Ďalej spomenul, že  Levo nemá hovoriť Matovičovi, ktorého volajú Džepet, že im výpovede doručuje a fotí. „..., aby tento drnco zbytočne neohrozoval svojou hubou... Prečo máme dávať bokom naše záujmy kvôli sedliackym rečiam...,“ skonštatoval v liste.

„Občas mám pocit, že my sme tí obvinení a stíhaní a nám šliapú na krk. Preto som viac a viac presvedčený o tom, že je potrebné, aby sme sa my, hlavná skupina zomkli a tvrdo išli svojou cestou... My musíme dbať na svoje záujmy, a to je usvedčiť ich zo spáchania tých svinstiev,“ dodal Šelestiak v liste pre Bíleho.

Tu už musím len pripomenúť, že Šelestiak aj Bíly majú v prípade takáčovcov postavenie svedkov. Svedok nie je osoba oprávnená nahliadať do spisu a ani disponovať výpoveďami obvinených, poškodených, či iných svedkov. Dokonca nemá nárok ani od vyšetrovateľa dostať vlastnú výpoveď.

Z obsahu korešpondencia vyplýva aj to, že policajti Bílemu a Šlestiakovi hovorili, čo kto a ako v prípade vypovedá.

Svedkovia aj proti Ferusovi a expolicajtovi

Ešte vlani v máji Najvyšší súd v kauze piešťanských piťovcov zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorý na 15 rokov odsúdil Ľuboša Ferusa a bývalého policajta Milana K. na štyri a pol roka. Prípad vrátili späť a opäť sa pojednáva.

Keďže Bíly a Šelestiak sú kľúčovými svedkami boli minulý týždeň opäť predvolaní a vypočutí. Pýtali sa ich aj na spomínané listy.

„Písal som si so Šelestiakom. Už si s ním nepíšem, lebo boli nejaké problémy v iných konaniach. Trištvrte roka si s ním nepíšem,“ povedal Bíly na verejnom hlavnom pojednávaní v prípade piešťanských piťovcov. Potvrdil, že, že listy sú pravé. Doplnil, že v kauze takáčovcov bol už kvôli nim aj vypočutý. 

Listy rieši NAKA

Na policajnom prezídiu som sa pýtala, či vyšetrovateľka, ktorá rieši prípad takáčovcov začala kvôli listom vyšetrovanie vo veci a ak áno, pre aký trestný čin. Prípadne či aj niekoho obvinila a tiež či dala podnet na inšpekciu ministerstva vnútra, aby preverili podozrenia týkajúce sa policajtov, ktorí pracujú so svedkami Bílym a Šelestiakom.

 „V súčasnom štádiu trestného konania nie je možné poskytnúť k veci akékoľvek bližšie
 informácie, pretože by mohlo dôjsť k zmareniu konania, respektíve k jeho sťaženiu," odpovedal hovorca Martin Wäldl.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?