Čečenci sa vyhrážali svedkovi v prípade podvodov s DPH Lexovho siskára. Tvrdí prokurátorka

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 18.3.2018 o 17:45 | Karma článku: 6,42 | Prečítané:  2869x

Dušan Kemény čelí obvineniu z podvodov s DPH a nedovoleného ozbrojovania. Svedok vypovedal o Čečencoch. Mali mu hovoriť, že ak neurobí, čo chcú, tak ho dajú dole a pred nimi sa neschová, lebo ľudí majú všade.

Dušan Kemény alias Pastucha čelí obvineniu v prípade podvodov s DPH a tiež obvineniu z nedovoleného ozbrojovania. Keď ho v auguste 2015  zadržali, v jeho aute našli nelegálne zbrane so zbrúsenými číslami. Zaistili aj falošný diplomatický pas a lustrácie z policajných databáz vykonané na bratislavskej expozozitúre protikoprupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry.

Kemény je to bývalý príslušník ŠtB a Slovenskej informačnej služby. Za čias Ivana Lexu šéfoval obávanému 52.oddeleniu, ktoré bolo zamerané na kompromitáciu opozičných politikov a novinárov.

Vyšetrovateľ tvrdí, že Kemény riadil skupinu zameranú na podvody s DPH. Podľa operatívnych zistení polície v partii mali platiť pravidlá zabraňujúce úniku informácii o nezákonnej činnosti, jej odhaleniu a odhaleniu prepojenia na vrchné štruktúry riadenia v skupine. Niektorým členom skupiny sa mali vyhrážať rusky hovoriacich ľudia. 

Svedok hovorí o Čečencoch

Prokurátorka sa odvoláva aj na výpoveď svedka, ktorý pred vyšetrovateľom napríklad opísal stretnutie z augusta 2010 v Bratislave v jednom bare. “Boli tam dvaja Čečenci a vysvetľovali mu, že bude robiť pre nich a nestane sa mu nič,“ uviedla.

Svedok spomenul aj schôdzku v byte na štvrtom poschodí v bytovom bloku oproti Slovnaftu v Bratislave a následne stretnutie v Auparku v hlavnom meste. „Povedali mu, že sa stretne s ľuďmi, ktorí sú ich zamestnávateľmi a že sa má správať tak, aby nebol žiadny problém. Keď prišiel starší pán začal rozprávať ako to bude fungovať a kto čo bude robiť,“ opísala výpoveď svedka prokurátorka.

Podľa dokumentov, ktoré mám k dispozícii, ten mu mal tiež povedať, že „sa nebude točiť okolo horúcej kaše, povie mu len toľko, že za tým všetkým stoja vysoko postavení ľudia a jedna chyba alebo jeden podraz a je po ňom, no ale dúfa, že to už pochopil, a že mu to bolo dostatočne vysvetlené."

Prípad Matrac

  • Policajti dali akcii názov Matrac
  • Išlo o obchody s fiktívnym tovarom ako exkluzívne ortopedické anatomicky tvarované dvojvrstvové matrace, prepravné obaly na matrace, pracovná obuv a reklamné banery.
  • Celkovo si obvinení v roku 2010 neoprávnene uplatnili nárok na vrátenie DPH vo výške 602 673 ,19 eur a skrátili daň vo výške 1 577 eur pričom z uplatneného nároku im bolo vyplatených len 69 999,99 eur.
  • Spolu obvinili päť ľudí, jeden medzičasom zomrel.
  • Dušan Kemény alias Pastucha bol aj pár mesiacov vo väzby.
  • Vyšetrovanie bolo ukončení vlani v októbri. Prokurátorka v súčasnosti píše obžalobu.
  • O prípade bude rozhodovať Okresný súd v Nitre.

Pri výsluchu svedok opisoval aj situáciu, ktorá sa odohrala v Michalovciach po tom, čo boli problémy na Daňovom úrade v Sobranciach, nakoľko nesplnil uložené úlohy a odmietol odniesť na daňový úrad podklady a podpísať čo treba.

Z dokumentov, ktoré mám k dispozícii vyplýva, že svedok vypovedal ako prišli dvaja Slováci a Čečenci asi na štyroch autách. Hovorili mu, že ak to neurobí, tak ho dajú dole, pred nimi sa neschová, lebo majú ľudí všade a nech sa nezahráva s ľuďmi, ktorí za tým stoja, lebo nebude prvý ani posledný, čo skončí zle, ak nebude tak robiť ako chcú. Od toho dňa ho Čečenci sledovali.

Prokurátorka skonštatovala, že tieto jeho výpovede má potvrdzovať aj výpoveď ďalšieho svedka a nepriamo aj ďalšie svedectvá.

Tento spomínaný svedok vo výpovediach spomína aj o kontakty na bratislavských sudcov.

52. oddelenie

Dušan Kemény za totality pôsobil v ŠtB. Bol jedným z riadiacich dôstojníkov arcibiskupa Jána Sokola. Pôsobil pod krycím menom Dušan Pastucha. Keď Slovenskú informačnú službu viedol Ivan Lexa, Kemény šéfoval  52 oddeleniu. Útvar hľadal a konštruoval kompromitujúce materiály na politikov a diskreditoval vtedajšiu opozíciu.

Bývalý novinár a šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth vo svojej knihe  Komando 52 a aj Krycie meno Bežec opisuje, že Keményho ľudia riadili novinárov, aby diskreditovali kolegov a najmä pozičných politikoch.Spomína redaktora s prezývkou Stĺpček. Poskytoval tajným informácie s mediálneho prostredia a cez publikované texty ovplyvňoval verejnú mienku. S komandom spolupracovala aj novinárka s prezývkou Samy. Po páde Mečiara sa stala hovorkyňou predsedu parlamentu. Keď v do národnej rady prišla žiadosť na vydanie Ivana Lexu na trestné stíhanie, Samy sa túto správu dozvedela a referovala ju jeho ľuďom. Podľa mne dostupných informácií  Stĺpček a Samy majú kontakty aj vplyv v médiách stále.

Kemény sa stretával s najvrchnejším šéfom gangu sýkorovcov Róbertom Lališom alias Kýblom.  Svedkovia hovoria, že zločinecká banda sýkoriek s tajnými zložkami v 90 – tych rokoch minulého storočia úzko spolupracovala.

Po odchode z tajnej služby začal Kemény podnikať. Viedol aj súkromnú bezpečnostnú službu IBaA 3. Robil pre ňu aj Ľuboš Kosík, ktorý je odsúdený na 14 rokov pre falšovanie zmeniek a obvinený pre vydieranie a v súčasnosti sa nachádza v Mali a jeho meno figuruje aj v prípade únosu Michala Kováča mladšieho.

O prípade Dušana Keményho som písala ešte pre web Aktuálne.sk v decembri 2015. Články si môžete prečítať tutu.

Po  ich zverejnení som dostala odkazy „prečo sa do témy starám a o čo mi ide." Mojim známym boli doručené anonymné e-maily, „aby mi dohovorili a prestala som sa starať do vecí, lebo mi už nikto nepomôže....“

Pokračovanie o prípade Dušana Keményho si budete môcť prečítať čoskoro v ďalšom článku na mojom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?