Premiér chce, aby mu podriadených preverili. Kto však riadi NBÚ?

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 7.4.2018 o 21:55 | (upravené 7.4.2018 o 22:25) Karma článku: 10,63 | Prečítané:  7001x

Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu je Jozef Magala. Viaceré zdroje tvrdia, že tam má výrazný vplyv pán X. Spomína sa v spise Gorila, bol za svedka Krpelanovi na svadbe, stretával sa s bossom Kýblom a kúpil byt od Fica.

Predseda vlády Peter Pellegrini chce, aby ľudia, s ktorými spolupracuje na úrade vlády, išli na bezpečnostnú previerku. Pozrie sa tiež na to, či a ako bol jeho predchodca Robert Fico informovaný o tom, že v jeho blízkosti pracujú osoby s možnými väzbami na tali ansku mafiu. A tiež, či tieto osoby naozaj predstavovali bezpečnostné riziko. Povedal to v sobotu v diskusii RTVS Sobotné dialógy. Pellegrini mal na mysli previerky od Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

"Využijem svoje možnosti vyžiadať si správy od príslušných služieb, či úrad vlády, alebo sám bývalý premiér boli informovaní o tom, že by sa v jeho kancelárii mohli nachádzať ľudia, ktorí by mohli mať v minulosti nejaké styky s ľuďmi, ktorých talianske orgány podozrievajú z organizovaného zločinu," povedal Pellegrini.

Premiér tiež informoval, že požiada o preverenie osôb, ktoré pracujú v jeho blízkosti. "Požiadal som riaditeľa mojej kancelárie aj ľudí, ktorí v nej pracujú, aby každý absolvoval previerku v príslušnej úrovni podľa toho, s akými informáciami sa bude do budúcna oboznamovať," dodal.

Kúpil byt od Fica, Krpelanovi bol za svedka

NBÚ riadi 74 ročný Jozef Magala, jeden zo zakladateľov strany SMER-SD. V období od júla 2006 do augusta 2010 viedol Slovenskú informačnú službu (SIS).  Už v tom čase sa pri ňom pohyboval Peter Košč. Tajní ho medzi sebou volajú pán X. V jednom z výsluchov na polícii po zákonom poučení dokonca priznal, že pôsobil v tajnej službe. Podľa viacerých zdrojov má Košč výrazný vplyv na NBÚ.

Košč bol vždy blízky Ficovi. Dokonca sa spolu s ním v decembri 2011 zúčastnil krstu CD speváčky Tiny.  Vtedajší premiér bol krstným otcom albumu. Video z akcie zverejnila na svojom webe strana SMER - SD.

Košč kúpil v júli 2013 od Fica byt. Vyplýva to z údajov katastra. Ide o nehnuteľnosť na Borodáčovej ulici číslo 4  v Bratislavskom Ružinove. V tom istom dome má v susedstve byt aj exminister vnútra Robert Kaliňák.

Koščov brat Pavol má zase byt na Majerníkovej číslo 1/B na Dlhých Dieloch v Bratislave. V tom istom dome má byt aj Jana Halászová, ktorá pracovala na úrade vlády. Týždenník Plus 7 DNÍ v auguste 2013 zachytil ako ju Fico bozkáva v aute. Práve pred domom, v ktorom ako som už spomenula, má byt aj Pavol Košč, ktorý v súčasnosti pôsobí v SIS. Údaje sa dajú overiť v katastri nehnuteľností na internete.

Tajnej službe teraz šéfuje nominant Slovenskej národnej strany Anton Šafárik. Pavol Košč v SIS pracoval,aj v čase keď ju viedol Magala.

Peter Košč bol na svadbe bývalého novinára – zástupcu šéfredaktora denníka SME Romana Krplena, ktorý je teraz hovorca prezidenta Andreaja Kisku. Košč však nebol iba obyčajný hosť. Krpelanovi, ktorý sa oženil s novinárkou Silviou Pňačkovou, bol za svedka. Viaceré zdroje uviedli, že po odchode z médií s Koščom aj úzko spolupracoval.

Spomína sa v Gorile, stretával sa s Kýblom, policajti sú kamaráti

Peter Košč aj jeho brat sa spomínajú aj v spsise Gorila. Investigatívny novinár Tom Nicholson vo svojej knihe Gorila o Petrovi Koščovi napísal, že sa  s ním stretával ešte pred rokom 2009, ale nevedel jeho meno. Raz  mu priznal, že v denníku SME článok o spise Gorila nechcú zverejniť.

Cituje ako mu povedal: „Nuž, ak sa niekedy rozhodneš, že sa o tom nedá písať, som si istý, že by sa to dalo nejako speňažiť. Nemusíš to len nechať v šuplíku. Nejakých päť, možno desať miliónov korún by sa dalo zohnať za to, že sľúbiš, že sa prestaneš v tomto spise rýpať.“

Až neskôr vďaka náhode zistili, že sa stretával s Košočom. „Omylom mi poslal správu oznamujúcu narodenie svojej dcéry všetkým kontaktom, ktoré mal v telefóne, a teda aj mne. Pamätám si, ako som sa celý šokovaný zasmial, keď som si všimol priezvisko jeho dcéry – a uvedomil som si, že po celý ten čas bol mojím zdrojom spolupracovník riaditeľa SIS Jozefa Magalu, “ napísal v knihe Nicholson.

Keď to Koščovi pripomenul, mal poprieť, že mu niekedy ponúkol sprostredkovanie predaja spisu,  povedal, že mu len predkladal rôzne možnosti.

Existujú závažné podozrenie, že Košč dopomohol k úteku bossovi Róbertovi Lališovi alias Kýblovi a Marekovi Trajterovi. Vyplýva to so svedeckých výpovedí, listinných dôkazov a aj operatívnych informácií, ktoré policajti a aj prokuratúra dlhodobo prehliadajú.

„Peter Košč sa s Lališom stretával dosť často. Požičal speváčke Tine auto, ktoré jej ukradli spred baráku a ja som ho cez zlodeja jedného našiel. Bolo to v roku 2010 alebo 2011,“ povedal na súde v januári 2015 svedok Juraj Billik alias Čapatý, ktorý bossovi slúžil 13 rokov a patril do vražedného komanda.

„Košč si vtedy kúpil S - klasu ako Mercedes a na tom aute prišiel za mnou. Košč sa s Lališom stretávali v pizzérii na Mierovej. Dôvod neviem, lebo som už pri nich nesedával, tam sa rozprávali, ja tam mám pec na pizzu a za tou pecou vždycky sedeli aj hodinu – dve a rozprávali sa, ale o čom neviem,“ uviedol  Čapatý.

V obžalobe na Róberta Lališa a spol. je spomenuté, že policajti majú k dispozícii aj komunikáciu z chatu Jurija Fejera alias Malého Rusa. Aj on bol Kýblov sluha. „Spojil som sa s Peťom, že je to v poriadku, obidvaja,“ píše sa v správe, ktorú  Kýbel  3. mája 2012 odoslal  Fejerovi.

Fejer pri výsluchu na polícii vysvetlil, že Kýbel tým zrejme myslel Peťa od Trajtera. "Kýbel totiž vždy od Trajtera zisťoval, či ho neodpočúvajú a či ich nesledujú. Kýbel hovoril, že by to mal byť nejaký siskár," vysvetlil Fejer, ktorý  nevedel uviesť priezvisko Peťa.

Košč mal vždy kontakty na policajných funkcionárov a podľa informácií, ktoré som získala vplyv na polícii najmä na Národnej kriminálnej agentúre má aj v súčasnosti. Medzi jeho dobré zdroje tiež patrí aj Jaroslav Málik, ktorý pred časom odišiel z postu prvého policajného viceprezidenta a predtým riadil odbor kriminálneho spravodajstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Na hromadné podujatia už pustia stovky ľudí. Seniorom sa končia nákupné hodiny

Celodenný zákaz vychádzania bude platiť už len v dvoch okresoch.


Už ste čítali?